Özkan DİKMEN
TOPLUMSAL BİLİNÇ VE ÇÖP KONTEYNERLERİ

Bir dostumla sohbet ederken ilginç bir şey söyledi. Dedi ki; “Hiç dikkat ettin mi? Tekirdağ’da tüm çöp konteynerlerinin kapağı açık.”

O söyledikten sonra kenti şöyle bir gezdim ve gördüğüm manzara her yerde aynıydı. Neredeyse tüm çöp konteynerlerinin kapağı açıktı. Yani içine atılan çöpün kokusu ve mikrobu rahatça çevreye yayılabiliyordu.

Hani son günlerde Hijyen, temizlik falan diyoruz ya, hah işte tam da o yoktu. Hatta o dostum dedi ki; “Belediye ilet de, çöp konteynerlerinin kapaklarını geri dönüşüme versinler. Nasıl olsa kullanılmıyor.”

Bir bilgenin dediği gibi. BAKIN BURASI ÇOK ÖNEMLİ

Çöp konteynerlerine meğer kapakları kapatılınca kimse çöpünü atmıyor ve etrafına sallıyormuş çöp poşetlerini ve ellerindeki çöpleri. Hele de araçla yanında geçerken çöp fırlatmak çok kolay oluyor. Bazen tutturamıyoruz ama olsun.

Temizlik işçisi dostlar da kapakları özellikle kapatmıyorlar. Neden mi? Çünkü kapatırlarsa bu kez çöp konteynerinin yerine etrafındaki çöpleri toplamak zorunda kalacaklar.

İşte burada toplumsal bilinç dediğimiz mevzuya geldik. Bazı noktalarda ayakla açılan çöp konteyner kapakları konuldu ancak bunun yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bu çöp konteynerlerinin kapaklarının kapalı olması toplumsal sağlığımız açısından da önemli olduğunu düşünüyorum.

Sosyal medyadan sallamakla olmuyor. O çöp konteynerinin yanına gelip kapağını açarak içine çöpümüzü bırakalım ve kapağını tekrar kapatalım. Vatan sevgisi dediğimiz elimizde bayrakla slogan atmaktan ibaret değil.

Ne dersiniz? Becerebilir miyiz?

Yayınlanma Tarihi : 2021-7-28 13:34:24
Okunma Sayısı : 877
reklam yan

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları