Özkan DİKMEN
YOK ÖYLE BALLI BÖREK

Fark ettim ki, epeydir siyasi analizler yapmıyorum. Durum böyle olunca da siyasiler birebir analizlerimi istiyorlar. Ben alenen yazayım kimse kırılması gücenmesin.

 

Neredeyse 30 yılımızı geçtik gazetecilikte. Birçok seçim gördük. Yüzlerce siyasiyle diyaloglarımız oldu. Halkın nabzının hangi duruma göre nasıl olduğunu en iyi analiz edenlerden birisi olduk çıktı. Biz taşra da gazetecilik yapmanın en verimsiz halini de gördük, en verimli halini de. Tek farkı taşra gazetecileri halkın daha çok içinde oluyor ve özellikle siyasi analizleri daha tutarlı oluyor. Bugüne kadar üç kuruş para kazanmak için de hiçbir siyasinin peşinde koşmadık. Doğrularımızı söyledik. Beğenen aldı koydu cebine. Beğenmeyen pişmanlıkları ile kaldı.

Gelelim analizlerimize.

CHP’den kopup yeni parti kuran Mustafa Sarıgül’ün o yeni hareket midin nedir. Hiçbir etkisi olmayacağı gibi CHP’den toz bile alamaz. Tam bir fiyasko diyebiliriz. Bu süreçten sonra iyi bir yapılanmaya gidebilir mi onu da bilemeyiz ancak şu anki durumu tam da böyle.

Gelecek Partisi, Ak Parti’den kopanların oluşturduğu ve sadece Ak Parti’nin oylarına ve buradan giden muhafazakâr oylara talip olduğunu gösterdi. Öyle göstermediyse bile kamuoyundaki algı bu yönde. Söylendiği kadar güçlü olmasa da Ak Partiye bir iki puan zarar verebileceğini düşünenlerdenim. Tekirdağ İl yapılanmasında da daha ilk günlerden çeşitli sıkıntılar olsa da her bebeğin ağlayarak doğduğunu bildiğimiz için olur böyle şeyler diyebiliriz. Önemli olan bu sıkıntıları kısa sürede halledip ülke için önemli katkılar sunacak siyaset üretmek. Bu beceri var mı göreceğiz.

Deva Partisi yeni kurulan partiler içinde daha enerjik duruşu ile dikkat çekiyor. Genel Başkanının Ak Parti’de yıllarca bakanlık yapmasına rağmen kurulduktan sonra Ak Parti ile herhangi bir bağının olmayacağını söylemesi ve kuruluş aşamasında bunu göstermesi önemli bir adım. Bugüne kadar siyaset yapmamış ve ülke için elini taşın altına koymaya hazır binlerce başarılı genci parti bayrağı altına toplamak da önemli bir meziyet. Bu gençleri geçmişte siyaset yapmış insanlarla harmanlayıp toplumun önüne getirmesi Deva Partisi’ni yeni kurulan diğerlerinden bir adım daha öne taşıyor. Ancak bu söylem de onları şımartmasın siyasetin bugünü yoktur.

Deva Partisi’ne özelde bir parantez açmak istiyorum. Bir kentin merkez ilçesi gibi önemli bir yere, ilçe başkanı olarak engelli bir kadını getirmek büyük cesaret ve siyaseten yapılmış en büyük hamlelerden birisi. Bu takdir edilecek ve özellikle engelli vatandaşların da siyasetin içine daha aktif girmesini cesaretlendirecek bur davranış. Bununla birlikte bu hareketin sembolik olarak kalmaması gerektiği inancındayım.

Ak Parti’nin her geçen gün eridiği inancıyla köşe bucak sohbet edenler bunu her nedense açıkça söyleyemiyor. Tamam, iktidar doğal olarak yıprandı ancak en azından bir iktidar gücü ile önemli hamleler de yapmıyor değil. Ak Parti için yıllardır BU SEÇİM TAMAM diyenler sürekli mağlubiyetleri tatmaya devam mı eder yoksa bu kez iktidara gelirler mi bilinmez ama bu gücü yok sayıp ötekileştirerek ve aşağılayarak bir yere varılamayacağını bilmeleri gerekir.

İYİ Parti bana sorarsanız artık bir raya oturdu ve tren yavaş yavaş hareket etmeye başladı. Millet İttifakı içinde halen İYİ Parti’nin gücünü yok sayanlar olabilir. Halen küçükseyenler olabilir ancak onca şeye rağmen İYİ Parti önemli adımlar atarak her geçen gün daha da güçleniyor. Bu güce diğer tüm siyasi partilerin dikkatle bakmasını tavsiye ederim. Tekirdağ’da ise biraz daha hareketlenmeleri gerektiği inancındayım. Aksi takdirde atı alan Üsküdar’ı geçmiş olur.

Gelelim CHP’ye. Ne zaman CHP’den ses çıksa Ak Parti veya Recep Tayyip Erdoğan diye başlıyor. Bazen şaşırıyorum bu partinin lideri veya genel başkanı kim diye. Yahu sizin ülke geleceğini koruyacak kurtaracak hiç mi projeniz yok. Neden eksikleri ve yanlışları sayarken vatandaşın önüne akılcı çözüm önerilerini koymazsınız. Neden bunları vatandaşın zihnine kazımazsınız. Seçim zamanı projelerimiz diye bastırdığınız broşürlere kaç kişi bakıyor, kaç kişi inceliyor ve o dönem konuşmalarınızdan kaç kişi etkileniyor. Çözümsüz eleştiri her zaman insanı batağa sürekler. Son genel Seçimde Muharrem İnce, Yerel Seçimde ise Ekrem İmamoğlu, Mahsur Yavaş ve diğerlerinin başarıları CHP’li üst düzey ağaları yanıltmasın. Ayağı yere basan projeleriniz olmadığı sürece yaptığınız eleştirilere akşam saat 18.00’de kargalar gülüyor haberiniz olsun.

MHP ile ilgili bir şey demeyecek misin diye soran oluyor. Ülkücü ve Turan hareketinin bu yılmaz bekçilerinin ülke adına önemli bir çimento olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar aldıkları oy azımsansa da, her ne kadar iktidarın küçük ortağı denilse de MHP’nin ülke siyaseti içinde önemli bir yeri var. Bunu kimse inkar edemez. Önemli projeleri bu partiden de bekliyorum. Söylemle değil eylemle yapılacak tüm inandırıcı projeleri bu vatandaş unutmuyor.

Son olarak da yerel siyasetçilerden bir şey istiyorum. O yol senin bozuk, bu yol benim düzgün muhabbetinin bıktırdı. Azıcık daha güzel şeyler yapın.

Yayınlanma Tarihi : 2021-1-18 16:39:36
Okunma Sayısı : 1219
reklam yan

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları