Özkan DİKMEN
ŞEHİR GELİŞTİKÇE

Son zamanlarda fark ediyorsunuz ki, Süleymanpaşa Belediyesi özellikle Büyükşehir Belediyesi Başkanının da desteğini alarak kentte önemli atılımlar yaptı. Özellikle üst yapı ve sahil iskele adeta kente başka bir kimlik kattı.

Şehre yatırımcı gelmesini istiyorsak (ki bazıları rahatı bozulmasın diye istemiyor) öncelikle kent yaşamının insan odaklı ve ferah olması gerekir. Bu anlamda öncelikle kentin doğal güzelliklerini ön plana çıkarıp daha sonra çeşitli dokunuşlarla cazibe merkezi haline getirmek gerekir.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı tam da bunu yapıyor aslında. Sahil iskele açıldığından bu yana gözlemlediğim tek bir şey var. Tekirdağ’da yaşayan yurttaşların ciddi derecede böyle bir şeye ihtiyacı olduğudur. Öncelikle Başka Başkan Yüksel’i ve daha sonra emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Diğer taraftan ATA Tepe Projesi yavaş yavaş vücut buluyor. Tarihi traktörleri sanayi bölgesine güzel bir çevre düzenlemesi ile yerleştirip başka bir hava katmak da ayrı bir zihnin ürünü. Küçük ama fark yaratan dokunuşlar olduğunu söyleyebilirim.

Diğer taraftan Tekirdağ’ın stratejik konumu herkesçe malum. Bu nedenle yatırımcıların uğrak noktası. Yeni iş alanları ile birlikte konaklayacak alanlara da ihtiyacın olduğu açıkta ortada. Öncelikle bu kapsamda yıllar önce bunu öngörüp halen 100 kişiye ekmek kapısı olan ERD Otelciliği Tekirdağ’ı Ramada Otel ile tanıştırdığı için tebrik etmek gerek.

Yat Oteli Satın almakla konaklama sektörüne adım atan ve ardından Ramada Otel gibi kentin ihtiyacını karşılayacak ve kentte yaşayanların misafirlerini rahatça ağırlayabileceği bir işletmeyi kazandırdığı için Önder Erdoğan’a da teşekkür etmek gerek. Otelin kuruluş aşamasından bugüne yapılan çalışmaları ve karşılaştığı zorlukları bilen birisi olarak ERD Otelcilik’i iki kere tebrik etmek gerek diye düşünüyorum. Umarın kente daha önemli ve sermaye gücü yüksek özellikle hizmet sektöründe adını duyurmuş yatırımcılar daha fazla gelir. Tekirdağ kabuğunu kırdı ve ciddi bir atılım gösteriyor. Buna karşı direnmenin yerine, bu gelişimde yerimizi sağlamlaştırmak gerektiği inancındayım.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel de bu bilinçle göreve geldiği ilk aylarda ilk olarak Ramada Otel’in bozuk olan yolunu asfaltlayarak yatırımcının biraz daha önünü açmıştır.

Şimdi önümüzde yeri sır gibi saklanan SELEB Projesi var. Bu proje eğer tarım topraklarına zarar vermiyor ve çevreye duyarlı bir proje olarak karşımıza çakırsa işte o zaman kent ciddi bir adım daha atmış olur. Liman ve bağlantı demir yolu, hava yolu ve kara yolu ulaşım kolaylığı ile sadece ülkenin değil Avrupa’nın da önemli bir merkez noktası haline gelen Tekirdağ’da İSTEMEZUK mantığından çıkıp, NE YAPABİLİRİZ? Mantığı ile hareket edersek emin olun kente daha çok katkımız olur ve o korktuğumuz göç alınmaz ve kenti öz kaynakları ve iş gücü ile kendini geçindiren bir şehir haline geliriz.

Ne demek istediğim aşağı yukarı anlaşılmıştır. Kentin gelişimi için kentin ileri gelenleri de elini taşın altına koymalı artık. Taşın etrafında döndükleri yeter diye düşünüyorum.

Yayınlanma Tarihi : 2020-9-22 17:38:46
Okunma Sayısı : 1280
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları