Özkan DİKMEN
ORTALIK YANGIN YERİ

Bir yılı geçti. Görülen o ki, en az yıl sonuna kadar bu kaotik durumdan kurtulamayacağız. Bunu siyasi ve ekonomik olarak fırsata çevirenler ise bu işin kaymağını yiyorlar. Vatandaş ve esnaf ise uzatmaların üçüncü uzatmasını oynuyor.

Son günlerde Sedat Peker’in açıklamaları ile birlikte hükümet ve muhalefet kanadında da çeşitli açıklamalar oldu. Kimin haklı, kimin haksız olduğu, kimin neyi niçin yaptığı ile ilgili kafalar öyle karıştı ki, kutuplaştığını söylediğimiz toplum bile kutup yıldızına döndü. Hangi tarafı hangi taraftan değerlendireceğini şaşırdı.

Sosyal medyada birbirini suçlayan önemli insanlar, diğer tarafta onları haklı veya haksız bulanlar. Binlerce yorum, binlerce hakaret ve binlerce yeni suçlamalar ve iftiralar ardı ardına geliyor.

Oysa biz ne güzel bir ülkeydik. Oysa biz ne güzel vicdanlı ve merhametli, karşısındakine saygısı olan bir millettik, değil mi?

Bu gündem olurken, mazot 7 lirayı geçti. Un fiyatı ciddi derecede arttı ki yeni ekmek fiyatı tartışması kapımızda haberiniz olsun. Çiftçinin girdileri ciddi derecede arttı. Mahsuller bu sene tarlada kalmazsa bu durum devam ettiğinde önümüzdeki dönem ya kimse mahsul etmeyecek, ya da ekilen tarlada kalacak.

Çiftçi dertli, öğrenci dertli, memur dertli. Bunların içinde dertli olmayan bir esnaf var. Özellikle yeme-içme sektöründeki esnafın hiçbir derdi yok. Çünkü artık onlarda dert edecek bir ticaret kalmadı. Yukarıda da dediğim gibi uzatmaların da uzatmasını oynadılar ama kaybettiler.

Hani mahallede top oynarken en büyük çocuğun olduğu takın mağlup ise o çocuk maçı uzatır da uzatır. En son onun takımı galip gelince maç birden bitiverir. Bu maçın ne zaman biteceği bilinmez ancak hükümetin siyasi olarak bu süreci iyi yönetemediğini söyleyenlerin sayısının arttığını belirtmek isterim. Bu durum sandıkta illa ki yansıya gösterecektir.

Ancak muhalefet aynı işgüzarlığı yapar, basiretsiz seçim çalışmalarına devam ederse mevcut hükümetin aynen devam etmesine şaşırmam. Bu yaşadıklarımızın onda biri başka bir ülkede olsa 2 yıl içinde 4 hükümet değişmişti bile.

Sağlıkla ilgili durum neredeyse gündem dışına çıktı farkında mısınız bilmem. Sağlık ordusu çalışmalarına taviz vermeden devam ederken, diğer taraftan kolluk kuvvetleri de ellerinden geleni yapıyorlar. Hepsini görüyor ve şahit oluyoruz.

Pandemi sürecinde samimi ve ciddi şekilde çalışan, ülkesi ve vatandaşları için canını hiçe sayan binlerce insan var ve bunların hepsine minnettarız.

Yerel siyasete girecektim de gündem o kadar yoğun ki, hangisine nereden girip yazayım derken bile yazının sonu geldi. Ciddi kaotik bir durum içindeyiz ve Allah tüm Türk Milletine sabır versin. Umarım bu kadar sıkıntının ardından güzel ve güneşli günler bizlerle olur. Unutmayalım, her gecenin bir sabahı var. Önemli olan o sabaha nasıl uyanacak olmamız. Kalın sağlıcakla.

Yayınlanma Tarihi : 2021-6-1 13:14:18
Okunma Sayısı : 1144
reklam yan

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları