Özkan DİKMEN
NEREDEN BAŞLASAM?

Yazacak o kadar konu var ki, bir anda adeta beyniniz duruyor. Hangisini yazacağım derken önünüze açtığınız dosyaya boş boş bakıyorsunuz. Sonra ‘başla bir yerden’ diyerek beyninizden geçeni döküyorsunuz yazıya…

Bu yazım da bir anlamda öyle. Korona, ekonomik kriz, kent kimliği, siyasi çatışmalar, kutuplaşmalar, o güzel sen kötü tartışmaları. Daha bunlar gibi birçok örnek sıralamaya kalksak konuya giremeyeceğiz.

Geldiğimiz noktayı hiç incelediniz mi? Hiç kendimizi sorguladık mı? Sırf kendi fikrimizi karşı tarafa kabul ettirmek için kırk takla attığımız durumlarda hiç kendimize sorduk mu? Herkes kötü biz ne kadarız?

Bu konuda bir çok ünlü düşünür ve felsefe adamının sözleri var. Ard arda sıralayabiliriz. Kendimizi sorgulama yeteneğimizi (empati) kaybettiğimizin farkında mısınız. Gerek ülkede, gerek se Tekirdağ’da herhangi bir yatırım ya da her hangi bir olumsuzluk olduğunda önce siyasi olarak fikrini beğenmediğimiz tarafa bakıyoruz. Hiç düşünmüyoruz, biz ne kadarını hak ettik. Kalkıp dürüst ve sağ duyulu tepki gösterelim veya destekleyelim diye.

Sırf başka partiden diye kente yapılan hizmetleri yok saymak, kente yapılan yatırımları görmezden gelmek ne kadar doğru. Sonuçta bizim yaşadığımız kente yapılan bu çalışmalar bizlerin daha iyi bir şehirde yaşaması için  değil mi? Yaşam standartlarımızı daha yukarı taşımak için değil mi? Yapılan hizmetin iyi olduğunu övmeyeceksen bile sövme. En azından sessiz kal. Bunu yapabilirsin en azından.

Genelden yola çıkarak biraz daha hedef küçültelim. Son yapılan Tekirdağ Şehir Hastanesine. Oldukça modern, gösterişli ve bir o kadar da göz alıcı. Açıldıktan kısa süre sonra iki kere tabelası değişse bile benim için TEKİRDAĞ ŞEHİR HASTANESİ olarak kalacak.

400 yatak kapasiteli Şehir hastanemizin 100 yatağı yoğun bakıma ayrılmış durumda. Yani geriye 300 yatak kalıyor. Trakya ve bölge ülkelere hizmet vermesi düşünülen, sağlık turizminde önemli bir yeri olduğunu düşündüğüm Tekirdağ Şehir Hastanesi’nin yatak kapasitesi size de biraz düşük gelmedi mi?

Bunu daha iyi anlatmak için şöyle bir örnek vereyim. 3 kısımdan oluşan eski Tekirdağ Devlet Hastanesi toplamda 500 yatak kapasiteliydi. Bunu biliyor muydunuz? Yani 500 yatak kapasiteli bir hastaneden 400 yatak kapasiteli bir hastaneye geçiş yapıyoruz. Bunu gören ve farkında olan üst akıl ise Devlet Hastanesini kapatmak yerine Süleymanpaşa İlçe Devlet Hastanesi olarak hizmet vermesi için eski hastanede gerekli düzenlemeleri yapmaya başladı bile.

Aksi takdirde çok değil bir iki yıl sonra iş içinden çıkılamaz hale gelecek. Yeni önlemler alınmalı. Yoksa yapılan Tekirdağ Şehir Hastanesi kısa süre sonra yetersizliği ile anılacak. Ha bu arada bu hastaneyi yapan firmanın ilk etapta burayı bir AVM gibi dizayn etmeye çalışmasını da atlamayalım. Acil Servis girişindeki bazı bölümleri ünlü markalara kiralayacağını da öğreniyoruz bu arada. Gelen tepkiler üzerine burası da hastaneye dahil edildi son yapılan düzenleme ile. Huylu huyundan vazgeçmemiş. Hastane içinde hizmet veren bazı bölümler yine Farklı firmalara verilmiş. Yani bir AVM’de alışveriş yapar gibi her yaptıracağınız işlem için farklı firmaların kapısını çalacaksınız.

Hastanede hemşire ve sağlık personeli sıkıntısına da değineceğiz. Onu sonraki yazılarımıza bırakıyoruz.

Yayınlanma Tarihi : 2021-2-16 16:39:26
Okunma Sayısı : 160
reklam yan

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları