Dyt. Emine GÖRÜCÜ
SİNDİRİM SİSTEMİNİZE İYİ BAKIN!


SİNDİRİM SİSTEMİNİZE İYİ BAKIN!

 

Hepimiz en doğalından sağlıklı bir yaşam sürdürmek istiyoruz. Sağlıklı bir yaşamın sürmenin anahtarı ise sindirim sisteminin iyi çalışması. Madem ki anahtar sindirim sistemine saklı gelin sağlık kapısını o anahtarla nasıl açacağımıza bir bakalım:

 

 Öncelikle sindirim sistemimiz ile aldığımız besinlerin kana geçtiğini ve onun da bu sayede enerji elde etme, büyüme, hastalıklardan korunma gibi görevleri yerine getirdiğini hatırlatayım. Yani sindirim sistemi sağlığını korumanın etkili ve önemli yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Peki iyi bir sindirim için beslenme konusunda neler yapmalıyız? İşte sağlıklı bir sindirim için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar…

 

1-Probiyotik içeren besinleri tüketmeye özen gösterelim:

Dost bakteriler olarak tanımlanan probiyotikler, sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olurlar. Bu besinler; peynir, yoğurt, kefir, turşu, ekşi maya ve benzerleridir. Bunun yanı sıra probiyotik içeren gıda takviyeleri de kullanılabilirsiniz. Günümüzde bunu sağlayan eczanelerden ulaşabileceğiniz bir çok ürün bulunmaktadır.

 

2-Lifli gıdalar tüketelim:

Sindirim sistemimizin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için dikkat etmemiz gereken ilk nokta, lif açısından zengin gıdalarla beslenmek. Kabızlık, hazımsızlık gibi şikayetler, genelde yetersiz lif tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bunun için yulaf ezmesi, kepekli tahıllar, sebzeler, ceviz, fasulye, armut, elma gibi lif açısından zengin besinler hem sindirim sistemi için faydalıdır hem de kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olurlar.

 

3-Gaz yapan yiyecekleri mümkün mertebe azaltalım:

Brokoli, karnabahar, lahana gibi sebzeler her ne kadar sağlıklı olsalar da gaz oluşumuna neden olabiliyorlar. Bu nedenle eğer gaz şikâyetiniz varsa bu tarz besinleri daha az mesela hafta bir tüketmeye çalışabilirsiniz. Hhızlı yemek yemek veya gazlı içecek tüketmek de gaz şikayetinin ortaya çıkmasına neden olabildiği için yavaş yemek yemek ve gaz yapan yiyeceklere karşı bir parça mesafeli durmak güzel ve faydalı bir çözüm yoludur.

 

4-Yağlı yiyeceklerden durabildiğimiz kadar uzak duralım:

Sindirilmesi oldukça zor olan yağlı yiyecekler, sindirim sistemini ciddi şekilde zorlayabiliyorlar. Bu sebeple, gerek et tüketiminde gerekse sebze tüketiminde daha az yağ içeren alternatifleri tercih etmekte fayda var. Yani yüksek oranda yağ içeren kızarmış, işlenmiş ya da dondurulmuş ürünlerden uzak durmak; sağlıklı bir sindirim sistemi için mutlaka yapılması gerekenler  arasında yer alıyor.

 

5-Alerjen besinlere karşı temkinli olalım:

Bazı gıdalara karşı henüz farkında olmadığınız bir hassasiyetiniz varsa o gıdayı tükettiğinizde çeşitli sindirim problemleri yaşayabilirsiniz. (Hangi gıdalara hassasiyetinizin olduğunu yaptıracağınız testlerle öğrenebilirsiniz) Bu nedenle tükettiğimiz besinlere karşı vücudumuzun verdiği tepkilerin farkında olmakta fayda vardır. Eğer sindirim şikayetleri yaşıyor ve bu şikayetlerin besinler yüzünden kaynaklandığını düşünüyorsanız bu besinlerden uzak durun ve mutlaka doktorunuza danışın.

 

Bu basit altın kurallara uyduğunuz taktirde 6. Organımız sayılan sağlıklı bir mikrobiyataya yani sindirim sistemine sahip olmanız mümkündür.

Sevgi ve sağlıkla kalın.

Yayınlanma Tarihi : 2018-12-10 13:48:47
Okunma Sayısı : 1159
reklam yan

Dyt. Emine GÖRÜCÜ Diğer Yazıları