Dyt. Emine GÖRÜCÜ
KEMİK SUYU HER DERDE DEVA MI?


KEMİK SUYU HER DERDE DEVA MI?

 

Kış ayları yaklaşırken başta grip olmak üzere salgın hastalıklar sık sık görülmeye başladı. Hastalılara iyi geldiğini düşündüğünüz kemik suyu çorbalardan yola çıkarak yazmak istedim bu hafta ki yazımı...

 

  •  Kemik suyu kollejen içerir mi?: Besin olarak ne alırsanız alın, bu besin vücutta önce bir yıkıma uğruyor.Yani en öz parçalarına ayrışıyor sonra vücut bu parçalardan kendi ihtiyaçlarını kendine özgü olarak üretiyor.Yani ''hayvanın neresinden yersen, vücutta da oraya  gider''düşüncesi yanlışlığını görmüş oldunuz. Bu aralar sıkça duymaya başladım ''yaşlama etkilerine karşı her akşam mutlaka kemik suyu çorba içiyorum'' cümlesini. Demem o ki, kemik suyu içtiğinizde kemikte bulunan kollejen yapı bizimyüzümüzeveya her hangi bir kemiğimize,eklemimize gereken kollojeni sağlamaz.
  •  Çocukların boyunu uzatır mı?; Tam aksine yapılan çalışmalarda kemik suyu içeren ürünlerin fazla tüketilmesi büyüme ve gelişmeyi olumsuz yönde etkilediğini, hatta kemik elastikiyetini azalttığını vurguluyorlar.
  • Hastalıklara iyi gelir mi?; Yapılan incelemelerde hayvan kemik ve iliklerinintoksik maddeler barındırması nedeniyle,iyi gelmesi bir yana  hastalıkları tetiklediği bildirilmiş.Kemik suyu fazla pişirildiği zaman glutamik asidi ortaya çıkartabilmektedir. Glutamik asit ve glutamat insan beyni tarafından düzenlenmektedir. Eğer beyinde bir sorun varsa, yüksek miktardaki glutamik asitinnöbetleri tetikleyebileceği,migren başağrısı, depresyon halleri, tikler gibi nörolojik durumlara yol açabileceği bildiriliyor.
  • Kolesterole iyi gelir mi?; Hayvansal gıdalar tam aksine kolesterol içerirler. Bu nedenle kolesterole iyi gelmek şöyle dursun, tam aksine kolesterolsorunlarına yol açabilirler.Özellikle orta yaş grubu ve yaşlı bireylerde  kolesterol problemine sebepolabilir.
  • Kalsiyum içeriği yüksek midir?;Kesinlikle çok yüksek oranda kalsiyum barındırmaz ,günlük gereken miktarı karşılaması için yaklaşık  11 bardak içmenizlazım . Onun yerine her gün 2 kase yoğurt ya da 2 su bardağı süt içmek daha akıllıca olmaz mı?!
  • Ayrıca yapılan bir çok çalışma gösteriyor ki organik tavukların bile kemiklerinde kurşun ve kadmiyum bulunuyor. Kemiklerde bulunan bu toksikler vücutta birikerek çeşitli zehirlenmelere de neden olabiliyor. Ayrıca bağırsak florasını da bozabiliyor.

sağlık ve sevgiyle kalın..


Yayınlanma Tarihi : 2018-10-15 18:06:35
Okunma Sayısı : 1542
reklam yan

Dyt. Emine GÖRÜCÜ Diğer Yazıları