Dyt. Emine GÖRÜCÜ
SONBAHAR’DA NASIL BESLENMELİYİZ?


SONBAHAR’DA NASIL BESLENMELİYİZ?

 

Sonbahar mevsiminde artık uzun yaz günleri kısalmaya, aydınlık-parlak günler azalıp yerini kışa hazırlanan gri günlere bırakmaya başlar.  Neşe ve enerji veren sıcak, uzun ve parlak günler geride kaldığı için vücudumuz da dengesini kaybedip, depresyona doğru sürüklenir ve peşinden yorgun, uykulu, isteksiz tavırlar gelir. Hızla düşen sıcaklıklar ve grileşen hava nedeniyle vücutta kendini korumaya almaya çalışır. Yağlı , kalorisi yüksek besinlere ve soğuklardan etkilenmemek için de deposuna yağ koymaya başlar. Dikkat ederseniz en hızlı kilo alış evreleriniz hep mevsim geçişlerine rastlar. Bu nedenlerle mevsim geçişlerinde daha dikkatli davranarak bu dezavantajı kendi avantajınıza çevirmek için işte size ip uçları;

 

  • Özellikle sonbahar ve kış aylarında susuzluk hissetme haliniz azalır ve su içmek hep unutulur. Peşi sıra ödem, kabızlık ve nihayetinde cilt kurulukları başlar. Günde 2-2.5 lt su için ve içip içmediğinizi kontrol edebilmek adına da ölçülü şişeler kullanın. Unutmayın çay-kahve-çorba vb sıvı yapılı yiyecek ve içecekler içme suyu ihtiyacınızı karşılamaz.
  • Çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri 4 kupadan fazla tüketmeyin. Ölçülü tüketüm sizi enerjik ve dinç tutarken fazla tüketim çarpıntıya, halsizliğe ve vücudun susuz kalmasına neden olur.
  • C vitamini içeren çiğ meyve-sebzelerin tüketimini arttırın ki bağışıklık sisteminiz ayakta durabilsin. Kahvaltınızda bir avuş roka-maydanoz, aralarda 1 porsiyon meyve ve öğlen/akşam yemeklerinde tüketeceğiniz yeşil salatalar bu ihtiyacınızı karşılar. Üstelik daha canlı olmanızı da sağlar.
  • Alkollü içecek tüketiminizi kontrol altına alın. Mümkün ise tüketmeyin, tüketecekseniz de yanında ve sonrasında bol su içmeye özen gösterin.
  • Ne olursa olsun her mevsim düzenli beslenme hayatınızın kuralı olsun. Günde en az 3 öğün beslenin. Mümkün olduğunca ara öğün yapmaya çalışın. Öğün aralıklarınız en az 2 saat en çok 6 saat olmalı. Düzensiz beslenme sonbahar yorgunluğunu daha da tetikler ve iş içinden çıkılmaz bir döngüye ulaşır.
  • Her daim söylediğim gibi içeriğini bilmediğiniz her türlü gıdadan uzak durun. Atıştırmalıklarınızı abartmayın. Hangi besinden ne kadar tüketeceğinizi bilin. Kontrol her daim sizde olsun.
  • Uykunuzu düzenleyin,  düzeninizin olmaması, uyku saatlerinin dengesiz ve belirsiz olması bedeninizi de olumsuz etkiler. Düzensiz uyku, düzensiz beslenme sonbahar yorgunluğunun daha belirgin olmasına ve daha çok negatif etki doğurmasına yol açar.
  • Bedeninizin uyuşuk halinden çıkması için kendinizi zorlayın ve harekli olmanın yollarını bulun. Her bireyin kendine özgü bir yaşam biçimi vardır. Bu nedenle siz kendi bedeninizin patronu olun ve onun size ihanet etmemesi için öncelikle onu dinç ve sağlıklı tutmanın yollarını bulun ve bedeninizi keşfedin.
  •  

Sağlıklı ve zinde kalmak aslında sizin keşfedeceğiniz ve uygulayacağınız doğru yöntemlere bağlıdır. Nasıl ki hasta olduğunuzda doktora, dişiniz ağrıdığında dişçiye baş vuruyorsanız, yaşınıza, cinsiyetinize ve özel durumlarınıza bağlı  doğru beslenme yöntemlerinizi öğrenmek için de yılda 4 kez diyetisyene giderek öğrenebilirsiniz. Bir aile hekiminizin olduğu gibi bir diyetisyeninizin de olması göreceksiniz ki beslenmeye bağlı bir çok hastalıktan sizi nasıl koruyacak. Diyetisyen sadece fazla kilolarınızdan kurtulmak için değil, sizin yaşınıza, cinsiyetinize ve vücut yapınıza göre nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda yardımcı olabilen, sizin sağlıklı olma yolunda yönlendiren sağlık personelidir.

Sevgi ve sağlıkla kalın…


Yayınlanma Tarihi : 2018-10-30 10:29:49
Okunma Sayısı : 1415
kiremitçiler

Dyt. Emine GÖRÜCÜ Diğer Yazıları