Dyt. Emine GÖRÜCÜ
BESİNLERLE MUTLULUĞA YOLCULUK


BESİNLERLE MUTLULUĞA YOLCULUK

 

 

Son zamanlarda kendini mutsuz, halsiz, yorgun mu hissediyorsun? İşte bu tam da sana göre bir yazı ve okumaya devam et et ki mutluluğu geri getirebilesin…

 

Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotoninhakkında daha önce de sizlere birşeyler anlatmaya çalışmıştım. Ancak öyle sorular gelmeye başladı ki biraz daha detaylandırayım istedim.

 

Artık hepiniz biliyorsunuz ki serotonin; uyku , stres , vücut ısısı , ruh hali , iştah gibi pek çok durumda önemli rol oynuyor ve  yapılan çalışmalara bakarak serotoninin , uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarından biri olduğu söyleniyor.

 

Egzersiz yapmak , yeterli güneş ışığı yani D vitamini almak ve yüksek lifli gıdalar tüketerek bağırsaktaki iyi bakteri sayısını arttırmak  mutluluk hormonu salınımını arttıran faktörlerdir . Ancak bu faktörleri besinler ile desteklemek gerekmektedir. İşte size serotonin salınımını arttıran besinlerin listesi:

 

Serotonin salınımınızı bir amino asit çeşidi olan  triptofan aracılığıyla takviye gıda olarak da alıp arttırabilirsiniz. Ancak düzenli ve sağlıklı beslenme imkanı olan bireylerde çok da tavsiye ettiğim bir şey değildir takviye gıdalar. Bunun için  daha doğal yollarla serotonin seviyenizi nasıl arttırmanız gerektiğini hayretler içinde okuyacaksınız. Fark edeceksiniz ki aslında çok basit yöntemler varmış.

 

1.Yumurtaya karşı herhangi bir alerjik/rahatsızlık durumunuz yok ise okul çağı çocukları her gün 1 adet, yetişkin ve yaşlı bireyler haftada en az 3-4  gün yumurta tüketin. Bunu mümkün olduğunca suda haşlanmış şekilde tüketin. Yumurtanın içinde yağ türevi olan kolesterol doğal olarak bulunduğu için onu pişirirken ayrıca yağ kullanmanıza gerek yoktur.

 

Yumurtada bulunan protein , kanda triptofan seviyesini iyi bir şekilde desteklemektedir. Bu da serotonin seviyenizin artmasını sağlamaktadır.

 

2.İçeriğindeki yüksek protein seviyesi ile peynir , serotonin salınımını arttıran yiyeceklerin başında geliyor.   Kahvaltınızda peynir tüketin. Okul çağı çocukları yumurta ve peyniri birlikte tüketbilirler ancak ergenlik dönemi sonrasında ben danışanlarıma bir gün yumurta bir gün peynir tüketmelerini tavsiye ediyorum. Tıpkı yumurtada olduğu gibi peynirde de yağ türevi kollesterol var. Yetişkin ve yaşlılarda kontrurollü olmak önem arz ediyor.

 

3.Yüksek triptofan içeren bir diğer besin de somon ! Omega – 3 yağ asitleri içeriği ve kolesterol düşürücü etkisi nedeniyle haftada en az 2 kez balık ve mümkün olduğunca  deniz somonu tüketmeye çalışın.

 

4.Ananas yüksek lif ve bromelainiçeriği ile  hem kemoterepi gören hastalarda kemoterapinin yan etkilerini azaltıp ,  hem de öksürüğü baskılayıcı etkiye sahip olduğu yapılan çalışmalarda vurgulanıyor.  Bunun yanı sıra , serotonin salınımını da arttırdığı söyleniyor. Bir iki dilim ananası ara öğünlerde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

 

5.En sevdiğim bitter çikolata !Çikolatada bulunan kakao , flavonoidler ve antioksidanlar açısından oldukça zengin.  Kakao aynı zamanda yüksek triptofan içeriğiyle , vücutta serotonini arttırıyor ve mutluluk veriyor. Yalnız çiolata tüketimine dikkat etmek gerekiyor zira kilo almayı da hızlandıran şeker ve yağı da içinde barındırıyor. Sağlıklı bir beslenme menüsünde çikolatanın günlük tüketim miktarı yaklaşık 40 gr kadar olmalı unutmayın.

 

6.  Soya sütünden elde edilen , düşük yağ oranı ve yüksek demir içeren tofu(soya sütü peyniri) , vejeteryan ve veganlar için önemli bitkisel protein kaynaklarından birisi. Tofu , aynı zamanda triptofan açısından da oldukça zengin. Bu sayede serotonin salınımını desteklemiş oluyor.

 

7.Kuruyemişler de yüksek triptofan içeri ile serotonin salınımını destekliyor. Ancak yine tüketimi kontrollü olması gerekiyor. 100 binden fazla kişi üzerinde yapılan bir çalışmanın sonucu , günlük 1 avuç kuruyemiş tüketerek kalp – damar hastalıkları , kanser ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabileceğinizi gösteriyor. 

SEVGİ VE SAĞLIKLA KALIN


Yayınlanma Tarihi : 2018-11-14 16:53:30
Okunma Sayısı : 1547
reklam yan

Dyt. Emine GÖRÜCÜ Diğer Yazıları