Özkan DİKMEN
SAĞLIK BAKANINA TEBRİK


SAĞLIK BAKANINA TEBRİK


Günümüzün en tehlikeli virüslerinden birisi olarak kabul edilen ve tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü (covid-19) ülkemizde de görüldü. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da ben bu yazıyı kaleme aldığımda 5 kişi olarak tespit edilmişti.


Ülkemize bu kadar geç gelmesi ve vak-a sayısının azlığı sağlık konusundaki hassasiyetimizin ne kadar ileri derecede olduğunu gösteriyor. Özellikle Sağlık Bakanlığı bu konuda iyi bir sınav vermiştir. Tamam bir çok hastanelerimizde halen sıkıntılı tedavi süreçleri yaşanıyor. Vatandaşlar kuyruklarda bekliyor ama geldiğimiz noktada korona virüsü konusunda ne kadar iyi bir sınav verdiğimizi gösteriyor.


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Elazığ depremi ile başlayan sınavında korona konusunda da ciddi ve önemli bir sınavı vermiştir. Aslında buna sınav demek de çok yakışıklı değil ancak Bakan Koca’nın ne kadar hassas ve akıllıca hareket ettiğini görebiliyoruz. Bu sadece bakanla ilgili de değil, sağlık bakanlığı personeli başta olmak üzere tüm sağlık personeli olayı üst seviyede ciddiye almış ve önemli önlemlerle virüsün ülkemize girmesini neredeyse engellemişlerdir.

 

İç işleri ve Dış işleri bakanlığı da bu konuda alınan önlemlerle ülke adına önemli adımlar atmışlardır. Gümrük kapılarına olay Çin’de duyulur duyulmaz konulan termal kameralar bu konuda büyük kaosu önemli ölçüde bertaraf etmiştir.

 

Yani işin özeti hep eleştirdiğimiz devlet görevlileri bu kez ülke adına, vatandaş adına önemli hizmetler vermiştir. Kendilerine bir kez daha ülkem adına teşekkür etmek boynumun borcudur diye bilir ve iletirim.

 

Zaman zaman bu can alıcı virüsün mizahını da yapmıyor değiliz. Biz Türk milleti olarak can verirken bile espri yapabilen bir milletiz. Bu nedenle hem yapmamız gerekeni yapıyor, bir taraftan da her olaydan mizah çıkarmasını biliyoruz. Velhasıl bunca olaya rağmen karamsar olmadan yapılması gerekeni de yapıyoruz.

 

İşin aslı ise dedikodulara çok önem vermeden, tamamen yetkililerden gelen bilgilerle konuya odaklanırsak daha akıllıca olur diye düşünüyorum. Şu hastanede 10 kişi varmış, bu hastanede benim tanıdığım 5 kişi geldiğini söylüyormuş dedikodularından ziyade açıp haber kanallarını izlemek daha akıllıca olacaktır.

 

Diğer taraftan sosyal medyada yayılan söylemleri değil, bu alanda da gazetecilerin yazdıkları bilgileri daha çok dikkate almak gerektiği inancındayım. Çünkü hiçbir gazeteci doğrulatmadığı bilgiyi paylaşmaz. (istisnalar hariç) Paniğe kapılmadan her türlü vatandaşlar olarak bizler de gerekli önlemi alıyoruz ve almaya devam edelim. Eminim ki, bu illet de geldiği gibi gidecektir.

 

Kendi yazılarımda çok şahsımla ilgili bilgi aktarmam ancak ben bile biricik kızımın 5 Nisan 2020 Pazar günü yapılacak düğününün ertelenmesini istedim. Kısmetse 3 Haziran Çarşamba günü tüm dostlarımızı Karadenizliler Düğün Salonundaki cemiyetimize bekliyorum.


Yayınlanma Tarihi : 2020-03-17 11:31:44
Okunma Sayısı : 85
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları