Özkan DİKMEN
BU YARIŞ BAŞKA YARIŞ


BU YARIŞ BAŞKA YARIŞ


Tekirdağ son dönemde görmediği kadar siyasi hizmet yarışına sahne olmaya hazırlanıyor. Bunun sinyallerini son günlerde görebiliyoruz. Bir tarafta Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, diğer tarafta Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak.


Bu nereden çıktı diyeceksiniz? Diyebilirsiniz. Bakın nereden çıktı.

 

Bilindiği gibi Sayın Albayrak geçtiğimiz dönemden itibaren sabah saatlerinde verdiği ‘çantalı’ fotoğraflarla gündem oluyordu. Halen bu fotoğraflardan vazgeçmiş değil. Gelecek dönem büyükşehir adaylığı için hazırlanan Cüneyt Yüksel ise neredeyse 24 saat çalışarak Süleymanpaşa ilçesini gerçek bir kent kimliğine büründürme çabası içinde. Bunu yaparken kendisinden de ‘sabah çorbalı’ fotoğraflar gelmeye başladı.

 

Diğer taraftan Sayın Yüksel yaptığı yol fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşınca büyükşehir de boş durmadı, kendilerine ait kaldırımları onarıp tamamlayarak veya yeniden yaparak yine aynı yolla sosyal medya hesaplarından vatandaşa duyurma gayreti içine girdi.

 

Yani Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Cüneyt Yüksel’in performansını gördü ve 4 yıl sonra karşısına dikilecek olan rakibine karşı atak da yaptı diyebiliriz. Aslında Yüksel, Albayrak’tan ‘rol çalarak’ sabah fotoğrafları verirken ya da gece geç saatlerde çalıştıklarını aktarırken, Albayrak’da “Sabah saatleri harekete geçmek benim işim” diyerek yeniden aynı fotoğraflarla atak yaptı.

 

Yani birisi süper ligde mücadele eden bir futbol takımı, diğeri ise birinci ligde süper lige çıkmak için mücadele eden bir Anadolu kulübü diyebiliriz. Önümüzdeki dönem kentte futbol deyimi ile Anadolu devrimi mi olur, yoksa süper ligi forse eden takımlar yine şampiyon mu olur bilinmez.

 

Bildiği tek şey her iki başkanın karşılıklı mücadelesi kente önemli katkı veriyor. Yani Süleymanpaşa hizmet almaya devam ediyor. Onların bu tatlı kapışmaları bize yani vatandaşa yarıyor. Yıllardır yapılamayan yollar yapılıyor. Vatandaş doğru dürüst kaldırımlardan yürümeye başlıyor. Araçları ile seyahat edenler daha iki yıl öncesine kadar sanayiden geri gelemezken şimdi daha güzel yollarda gidiyorlar. Kültür Merkezi’nin yapılmasıyla birlikte çeşitli kültürel ve sosyal etkinliklerde gerçekleşmeye başladı. Yani kent kimliğimiz yavaş yavaş oluşmaya başladı.

 

5 yıldır Büyükşehir’de kent trafiği ile ilgili şikâyetler var. Bunu bilmeyen yok. Özellikle Hükümet Caddesi ile ilgili şikâyetler ise hat safhaya ulaştı. Son yapılan kavşak düzenlemesi ile ilgili de yeniden gündeme geldi. Başkan Albayrak ile kesinlikle çift yön olmayacağı konusunda açıklama yaptı.

 

Ben de halen Hükümet Caddesi’nin tek yön olması konusunda ısrar edenlerdenim. Ancak bunu yaparken öncelikle alternatif yolları ve güzergahları iyi hazırlamak gerektiğini de söylemek isterim. Hazırlıksız ve kendi bilmeden, kendin yaşam standardını ortaya çıkarmadan, insan hareketlerini incelemeden yapılan her işi ne kadar doğru olursa olsun her zaman yanlıştır ve tepki toplar. Bu noktana Kadir Albayrak’ın o iş bilmez, laf dinlemez bürokratlarına en azından bundan sonrası için acele etmeleri gerektiğini söyleyerek Süleymanpaşa merkez trafiğini daha da rahatlatacak çalışmalar yapmasını isteyebilir. Belki bunu istedi. Ancak mazeret mekanizması her zaman haraketlidir ve hiç durmaz. Albayrak’ın kendisine sunulan mazeretleri elinin tersi ile itmesi ve kent trafiğine çözüm üretecek yöntemleri ortaya çıkarması gerekiyor. Yoksa bir Hükümet Caddesi Belediye başkanlığına mal olur.


Yayınlanma Tarihi : 2019-12-21 16:31:45
Okunma Sayısı : 206
reklam yan

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları

Nöbetçi Eczane
YOTUBE
Günlük Kurlar