Özkan DİKMEN
PERSONEL MALİYETİYMİŞ(!)

Malum her yeni yıl ile birlikte yaşamımızda karşılaştığımız tüm tüketim ürünlerine belli oranlarda zam gelir. Bunun ana nedenlerinden birisi de asgari ücrete yapılan zam ve bu ürünlerin üretimine yansıyan fiyat farklarıdır.

Yeni yıldan tam 10 gün önce Cumhurbaşkanımız 2023 yılı asgari ücreti açıkladı. Ücret azdır, çoktur orasında değilim konunun. Ben özellikle zincir marketlerin aynı gece hummalı bir şekilde fiyat etiketlerini değiştirmesindeyim.

Tabi ki asgari ücrete gelen zamla birlikte bu marketlerin personel giderleri de belli oranda ürünlere yansıyacak. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Ancak bu marketler personellerine yılın ilk gününde mi maaş veriyor da 10 gün önceden fiyat ayarlaması yapıyor. Yıl içinde yeteri kadar fiyat artırdıkları yetmiyormuş gibi bir de 10 gün önceden fiyat düzenlemesi yaparak alım gücü daralan vatandaşın daha da sıkıntıya girmesine neden olmuyorlar mı?

“Serbest piyasa ekonomisinde marketlerin fiyatlarını denetlemenin manası yok” diyordum da işin aslı öyle değilmiş. Bence en sık şekilde ve sert tedbirlerle denetlenmesi artık kaçınılmaz oldu. Çünkü iş normal ekonomik şartlardan çıktı iş tamamen farklı boyutlara taşınmış.

Geldiğimiz nokta hiç iç açıcı değil bunda zaten hem fikiriz. Hükümet kanadı bu konuda farklı yorum yaparken, muhalefet kanadı ise tamamen iktidarı suçluyor. Bu tür suçlamalar ve karşılıklı atışmalar ekonomi üzerinden seçime kadar devam edecek.

Sonrasında yerel seçim çalışmaları başlayacak ki, genel seçim sonrası oluşacak tablo ile nasıl bir durumla karşılaşacağımızı bilmiyorum. Ancak ekonomi üzerinden karşılıklı kılıç çekmeler devam edecek. En azından bunu biliyorum.

Şimdi mitinglerde başlayacak. Bakın göreceksiniz herkes haklı. Ve herkesin kendince haklı nedenlerle haklılığını ispat etme derdi var.

Kim mi haksız tabi ki bizler yani vatandaşlar…

Sonuçta her yıl sırtımıza biraz daha yük biniyor. Bu yükü taşımamız için küçük bir destek ile büyük uğraşlar içine girip umutlarımızı taze tutmaya çalışıyoruz. Yıllardır süre gelen durum aslında tam da bu.

Tamam, belki iktidarın bu konuda büyük kusuru var da biz de hiç mi yok. Biz çok mu düzgün ve dürüstüz. Başkalarının ayıbını görmeden önce kendimizle yüzleşmeyeli ne kadar zaman vardır sizce. İşte herkes biraz kendi ile yüzleşse aslında sorunların birçoğu ortadan kendiliğinden ortadan kalkacak.

Sonuç olarak ülkeyi yönetecek bir iktidar seçiyoruz. Bu seçtiğimiz iktidarın da şartlar her ne olursa olsun bizlerin yaşamını kolaylaştıracak ve insani şartları yerine getirecek yönetimi yapması gerekecek. Biz sadece bunu bekliyoruz. Ancak önce kendimizi sorguladıktan sonra.

Mutlu, huzurlu, zamları olmayan, insanca yaşayabileceğimiz, hak ettiğimiz ölçüde kazanıp kazancımızın bereketli olacağı mis gibi bir yıl olmasını dilerim. İyi yıllarımız olsun.

Yayınlanma Tarihi : 2023-1-2 16:15:12
Okunma Sayısı : 271
reklam yan

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları