Özkan DİKMEN
BİR GÜN ÖNCE BİR GÜN SONRA

Yılın son günlerini yaşıyoruz. Kıymetini bileceğimiz ve bilmemiz gereken bir yıla giriyoruz. 2023 yılı çok ama çok şeye gebe ve biz bu doğacak bebeğe iyi bakmalıyız.

 

Yeni yıla girerken geride bıraktığımız yılı ve yılları unutmamalıyız. Hafızalarımızdan gitmiş olabilir ama ciddi bir pandemi dönemi ve arkasından ekonomik buhranı yaşadık ve yaşıyoruz. Yeni yılla birlikte birçok şeye zamlar gelecek. Buna öyle alıştık ki sanki zam gelmese elimiz ayağımız dolaşacak.

Tamam da yeni yılla birlikte neden her tükettiğimiz ürüne zam beklentimiz oluyor. Neden zam geliyor ki? 31 Aralık ve ardından 1 Ocak… Herhangi bir ayın 14 ile 15 arasındaki geçişten ne farkı var. Veya yıl içindeki 31 Mayıs’tan 1 Haziran’a geçerken neden zam olmaz ya da zam beklentimiz olmaz. Birazda biz kendi kendimize sanki felaketi çağırıyormuş gibi değil miyiz?

Şimdi yazımızı okuyanların birçoğu yok yıl dönümü. Yok borsa endeksleri. Yok, uluslararası ilişkilerdeki dönüm noktaları. Yok, efendim yeni yıl düzenlemeleri vs. Bir sürü mazereti sıralayabilirsiniz. Hatta bunları ben de sıralayabilirim. Ben nedenleri ile değil sonuçları ile ilgileniyorum. Memur, emekli, işçi maaşlarındaki yıllık artışlardan bahsetmiyorum. Tükettiğimiz ürünlerden bahsediyorum.

Bu konuda çok kafa yorarsak, kafayı sıyırabiliriz(!) Neyse dönelim kentimize.

Mesela şu anda SELEB’in nereye yapılacağını merak ediyorum. Acaba diyorum sır gibi saklanan bu yerin aslında nereye yapılacağı belli de; bazı ağababalar(!) çoktan yerleri kapattılar da yüksek fiyatta satış için hazırlanıyorlar mı?

Biliyorsunuz TORBAS konusunda böyle bir girişim oldu mahkeme durdurunca o tarlalar alanın elinde kaldı. Şimdi hem toplumsal tepkiyi azaltmak, hem de başkalarının rantının önüne geçmek için çaba gösteriliyor gibi.

Benim en çok merak ettiğim konu ise SELEB’in yeri açıklandıktan sonra buradaki araziler ve çevresindeki muhtemel arsa olacak tarlalar kimlerin elinde. Son bir yıl içinde kimler satın aldı. Ya da kimlerin ikinci, üçüncü derece akrabaları satın aldı. Ya da kimlerin en yakın kilit arkadaşları satın aldı. Hepsi merak ettiğim soru.

Acaba diyorum Süleymanpaşa Belediyesi veya Büyükşehir Belediyesi bize bu konuda yardımcı olabilir mi? Hatta şimdiden bunlar açıklanabilir mi? Şeffaf bir sürek yürütülebilir mi?

Yeni yılda ağırlıklı konumuz bu olacak. SELEB’i gerçekten Tekirdağ için mi yoksa bazı menfaat grupları için mi istiyoruz hep birlikte göreceğiz. Asıl göreve olmayıp, bulunduğu koltuğu EMLAKÇI gibi kullananların da ensesinde olacağız. Hiçbir şeyi bilmiyor değiliz. Her şeyin farkındayız. Sırasıyla geliyor.

Diğer taraftan bir seçim geçireceğiz. Yıllar önceki bir seçimde hesaplamıştım. Daha o zaman AK Parti yoktu bile. Yani yakın tarih. Tekirdağ iddia eden siyasilerin rakamlarına göre 38 milletvekili çıkarıyordu. Sonra 5 vekille temsili hak ettik(!)

Şimdi de farklı bir durum yok. 8 milletvekili çıkaracak olan Tekirdağ’da siyasiler şimdiden 3-5-8 oynamaya başladı. Kim batar kim çıkar oyunu kim kazanır bilemem. Ancak kazananın Ülkemiz olmasını dilerim.

Yayınlanma Tarihi : 2022-12-21 12:50:05
Okunma Sayısı : 583
reklam yan

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları