Özkan DİKMEN
KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN


KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN


Bakın neler öğrendim. Geçtiğimiz haftanın gündemi kentte Milli Eğitime bağlı bazı okullarda, bazı müdürlerin ücreti karşılığında özel sınıflar yapmış olması. Yani ‘Benimki iyi olsun gerisi ne olursa olsun” zihniyeti ile harcanın ömürlere dikkat çekmek istiyorum.


Aslında burada suçlu o okulun müdürleri değil ki. Tamamen bu suç velilerde. Bu suça izin veren suç işlenmesine destek olan velilerde suç. Kendi çocuğunun iyi yetişmesini isteyen veliler aslında okullarda öğretmenlerin hepsinin iyi olduğuna inansa veya iyi öğretmenler için uğraşsa, her şeyden önce kendisi iyi düşünen iyi bir veli olmaya çalışsa belki de konu buraya kadar gelmeyecek.


Mevzuyu neresinden tutarsan tut kopup elinde kalıyor. Herkes evladının iyi bir eğitim almasını ister. Bazı art niyetli okul müdürleri de bunu fırsata çevirip paraya dönüştürür. Ancak bilmedikleri bir durum var. Veya bilmek istemedikleri bir durum var. Bir okulun 500 öğrencisinden 50 tanesine özel sınıf yapıyorsun da, kalan 450 yine aynı okuldan mezun olacak ve o ayrıştırılan öğrencilerle birlikte hayata atılacak. Mutlaka ilerleyen süreç içinde birbirleri ile karşılaşacaklar, evlenecekler, ticaret yapacaklar, siyaset yapacaklar vs. Senin çocuğun iyi yetişse ne olur. İyi eğitim alsa kaç yazar. Yine o güya ikinci sınıf muamele gören öğrencilerle aynı ülkede ve aynı şehirde yaşamayacak mı bir çoğu. Bu neyin ayrıştırması…

 

CEVVAL müdürlerle iş çığırından çıkmış tutanın elinde kalıyor. İyi de daha geçtiğimiz aylarda yapmadık mı Tekirdağ’ın eğitimdeki başarısızlığını. Bu güzel kentin güzel çocuklarının suçu ne ki eğitim sıralamasında bu kadar yerlerde sürünüyoruz. Senin 50 tane özel sınıfta yetişen öğrencin de kurtaramadı kentin istikbalini. Ne olacak?

 

Baştan sona pislik kokan bir durum. Herkes memnun gibi görünüyor oysa parayı bulamayan gariban ailenin zeki çocuklarını düşünen yok. Bu memleketi düşünen yok. Vatının sevmek sosyal medyadan teröre lanet okumakla, elinde bayrak bir gün yürümekle olmuyor. Olmaz da… Vatanının seviyorsan önce kendinden başlayacaksın. Özel statü istemeyeceksin. Ne kendine ne çocuklarına. Bu ülkenin bir ferdi olarak iyi eğitimcilerin olması için çaba göster ki, anlayayım senin vatan sevgini evlat sevgini…

 

Kendi evladı iyi yetişsin, diğerleri ne olursa olsun. E hani vatanını çok seviyordun. Vatanı sevmeni ve daha refah düzeyde bir ülkede yaşamanın temel unsurlarından birinin eğitim olduğunu biliyor ama bu memleketin tüm çocuklarına değil sadece kendi çocuklarımıza olsun istiyoruz. Olmaz efendi. Olmaz. Olamaz, olmamalı. Kul hakkı resmi kurumlardaki ihalelerde olmuyor sadece. Kul hakkı mevzusu işte esasen tam da bu. E benim İl Milli Eğitim Müdürüm, İlçe mille eğitim müdürlerim ne iş yapıyorlar. Paralar gelirken kimsenin sesi çıkmıyor da, paylaşımda sıkıntı oldu sanırım onun için mevzu açığa çıktı. Ne dersiniz?

 

Başöğretmenimiz Atatürk bile “Cumhurbaşkanı olmasam, Milli Eğitim Bakanı olmak isterdim” derken zaten size söylememiş onu. Anlayana söylemiş. Aklı kıt, vatanının sevmenin sadece sosyal medyada birilerini linç etmek için kullanan belli bir kesime söylememiş.  Kur’an da da ilk emir OKU ile başlar. İyi de neyi nasıl okuyacağımızı sanırım yanlış anladık. Tekirdağ’ın yeni bir analizle sınav sonuçlarında 40’larda yer almasına gerçekten üzülürüm. Ama eminim sorular çalışılmayan yerden gelmiştir. Özel sınıfta yetişen çocuklar bile kurtaramadı kentin sıralamasını. Şimdi soru şu: Senin çocuğun mu? Memleketin tüm çocukları mı?


Yayınlanma Tarihi : 2019-09-24 18:33:05
Okunma Sayısı : 250
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları