Özkan DİKMEN
ÜZMEYİN BİRBİRİNİZİ


ÜZMEYİN BİRBİRİNİZİ


Tekirdağ Büyükşehir’in iki meclis toplantısında da Cüneyt Yüksel, Kadir Albayrak düellosunu görüyoruz. Her iki tarafta Süleymanpaşa ilçesindeki bazı çalışmalar için karşı karşıya geldikleri noktada kendi haklılıklarını savunuyorlar.

 

Görünen o ki, her iki başkan da söylediğinden geri adım atmayacak. Veya bu adımlar biraz gecikecek. Özellikle Hükümet Caddesi çift yön tartışması daha çok konuşulacak gibi. Yüksel, esnafın sıkıntısından söz ederken, Kadir Albayrak ise düzenlemenin değiştirilemeyeceğini aktarıyor. UKOME kararına rağmen ‘olmazları’ oynuyoruz anlayacağınız.

 

Olaya her iki taraftan bakmak gerekirse çift yön cadde esnafına ne kadar yararlı olacak? Onu ciddi ciddi değerlendirmek ve artısını eksisini ortaya koymak gerekiyor. Bu haliyle ne kadar yararlı ona da bakmak gerek. Yani bu konu daha çok su götürür söylemiş olayım.

 

Bana kalırsa tabi ki, fikrimizi beyan edeceğiz. Başkaları gibi sosyal medyadan canımız istediğinde yazıp popüler olmaya çalışanlardan değiliz. 30 yıla yakın mesleğe verdiğimiz emek var.

 

Tek yön uygulaması yıllardır benim savunduğum bir konu idi. Emin olun Cüneyt Yüksel’de bunu istiyordur. Ancak bir başkan olarak vatandaştan gelen talebi de dikkate alarak çalışmasını o yönde yapmak zorunda. Orta bir yol bulunur mu? Bulunmaz. Çünkü merkez ilçenin orta yoldan başka alternatif yolu yok. Büyükşehir ve Süleymanpaşa Belediyesi öncelikle kafa kafaya verip alternatif yolları düşünmesi ve bunun için mesai harcaması gerekiyor. Çift yön uygulamasının cadde üzerindeki esnafa inanın hiçbir faydası olmayacak. Sadece esnafın aracını kendi dükkânının önüne park etme alışkanlığı devam edecek o kadar.

 

Cadde üzerindeki esnafı ekonomik olarak canlandırmak için yerel yöneticilerin başka alternatifler üzerinde durması gerekiyor. Bazı bölümler bazı saat dilimleri içinde trafiğe kapatılarak alışveriş olanağı sağlanmalı. Bu alanlarda vatandaşı buruya çekecek etkinliklerle yaşam canlı tutulmalı. Esnaf saat 18.00 olduğunda dükkânını kapatmayacak ve mesai sonrası yapılacak etkinlikler çerçevesinde oradaki vatandaşların alışverişini sağlamak için kendi dükkânı için cazibe oluşturacak. Yani kısacası her şeyi devletten beklememek gerek. Başkanlar yapsın, biz oturalım keyfimize bakalım olmaz. Devir oturup birilerinin bir şeyler yapmasını bekle devri değil. Ekonomik kriz kapımızdan içeri girmiş biz halen kurtarıcı bekliyoruz. Unutmayın ki, herkesin kurtarıcısı kendisidir. Kendi işiniz ile ilgili alternatif üretemediğiniz sürece sadece şikâyet edersiniz. Etmeyin. Kaldırımlara dükkanın içini boşaltıp teşhir salonu muamelesi yaparak da olmaz. Kahvehane sandalyelerini kaldırımı geçtik, araçların geçtiği yola koyarak müşteri almakla da olmaz. Herkes hakkına razı gelip çalışmasını ona göre yapacak.

 

Velhasıl, Kadir Albayrak ve Cüneyt Yüksel tartışmalarını biz daha çok göreceğiz. Hükümet caddesi yolu ile başladık. Daha da devam edeceğiz. Her iki tarafı dinlerseniz ikisi de haklı. Ancak burada kimin haklı olduğuna bakmıyoruz. Önemli olan vatandaşa hizmet gidiyor mu? Ona bakıyoruz.  Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi. Tekirdağ iyi bir kent olmalı. Kimse kötü yönetilen ve kötü bir şehirleşmesi olan kentte yaşamayı hak etmiyor.

 

Herkes iyi bir Tekirdağ istiyor. Biz de elçi oluyoruz. Bu kenti çok seviyoruz ve örnek bir kent olması için yazıyoruz. Umarım birileri dikkate alır.


Yayınlanma Tarihi : 2019-06-21 09:53:51
Okunma Sayısı : 236
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları