Özkan DİKMEN
BAŞKANIN İNCE PLANI


BAŞKANIN İNCE PLANI


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak her fırsatta ikinci dönemin daha iyi bir kent için olacağını ve yapılan hatalardan da ders alındığını sürekli tekrarlar durur. Bu söylediklerindeki samimiyete bizzat şahit olmak ise benim için önemliydi. Çünkü Sayın Albayrak geçtiğimiz dönem kentin neredeyse tamamına yakın alt yapısını Şafak Başa’nın yönetimsel beceresi ile birleştirmiş ve tamamlamıştı.


Siyasete bazı çıkışlar olabilir, kırgınlıklar olur. Üzüntüler ve sevinçler olur bu konunun başka tarafı. Ben bu yazımda TESKİ’nin şimdiki yönetimine değinmeyeceğim. O konuyla ilgili ayrıca ilgileniyorum. Başkanın bilmediği bir sürü şeylerin olduğuna bizzat şahit oluyorum.

 

Başkanın ince planı dedik ya, işte tam bu noktayı aktaracağım size. Geçtiğimiz günlerde Kadir Başkan ile kısa bir sohbet etme imkanımız oldu. Tabi ki, özel konular da konuşuldu o başka. Geçmiş dönem aramızdaki kırgınlıklara kadar, bunların nedenlerine kadar hepsini açıksa konuştuk. Sonuçta biz dün tanışmadık Sayın Albayrak ile. 1994 yılından bu güne gelen bir dostuk, ağabey-kardeşlik var. Belki de kızgınlıklarımız ve kırgınlıklarımız da bu yüzden. İyi tanıdığımız için birbirimizi.

 

Aslında bir konuyu el alırken bu kadar peşrev yapmazdım ya neyse… Gelelim asıl mevzuya. Kadir Başkan sohbet sırasında bana herkesin bildiği ama “nasıl olacak?” sorusunu sorduğu bir durumdan bahsetti. “Benim siyasi kimliğim bir tarafa, ben Tekirdağlıyım. Bu kentin daha iyi olmasını isteyenlerden biriyim. Bunu yapması gereken koltukta oturuyorum. Bu güne kadar Tekirdağ’a arzu edilen yatırımlar yapılmadı. Bir çok konuda geride kaldığımızı söyleyebilirim. Özellikle hükümet yatırımları konusunda sıkıntılı bir kentiz” diyor.

 

Ve ekliyor Başkan Albayrak…

“Bizim bu dönem önemli bir şansımız var. Ak Parti’nin ve hükümetin ikinci adamı ile CHP’nin ikinci adamı Tekirdağlı. Yani bizim milletvekilimiz. Yani bizlerden birisi. 81 vilayetin hiçbirinde bu şans yok. Bu dönem bu şansı çok iyi kullanacağıma inanıyorum. Bunu ilk kez açıklıyorum ki, hem sayın Şentop hocamızı, hem de Öztrak’ı kent için bir araya getirip çalışmalar yaptıracağım. Bak bunu bu dönem yapacağım ve herkes görecek” diyor.

 

Daha aynı partiden üç milletvekilinin bir araya gelemediği Tekirdağ için böyle bir düşünce ve bunu hayata geçirmek için yaptığı girişimler Kadir Albayrak’ın o koltukta 5 yılı boşuna geçirmediğini gösteriyor. Hem siyasi olarak, hem de bürokrasi olarak oldukça olgunlaşmış ve kime nasıl davranacağını da iyi analiz etmiş. Geçmiş dönem bizim de zaman zaman eleştirdiğimiz ve iletişim konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan Başkan Albayrak bu kez daha kararlı ve sakin bir tavırla çevresine güven veriyor. Eğer bu ikiliyi Tekirdağ için ciddi anlamda çalışmaya zorlar ise şehir kısa sürede 10 adım birden atar şimdiden söyleyeyim. Gerçek bir kent kimliği ile yaşayacağımız Tekirdağ’ın oluşumu için bizler de elimizden geleni yapmalı ve bu tür girişimlere destek vermeliyiz.

 

Son söz, TESKİ eski Genel Müdürü Şafak Başa’nın izlerini silmek için oturmuş kadroyu anlamsız ve alakasız bir şekilde rotasyon yapmaya devam ederse kurumu hem maddi hem manevi zarara uğratacak ve Başkan Albayrak’ın gururla bahsettiği kurum hantal bir yapıya bürünecek. Benden söylemesi. Bu konunun detayları da var. Yakında zamanı gelir onları da aktarırım. Her şey göründüğü gibi değil.


Yayınlanma Tarihi : 2019-09-09 14:40:24
Okunma Sayısı : 206
reklam yan

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları