Özkan DİKMEN
TEMİZLİK MEVZUSU


TEMİZLİK MEVZUSU


Zaman zaman kamuoyuna yansıyan temizlik kampanyaları ile ilgili dikkatimi çeken unsurları ne zamandır aktaracağım size ama bir türlü fırsat bulamadım. Konusu gelmişken değineyim istiyorum.

 

Özellikle yaz aylarında sahil temizlikleri ile ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlar organizasyon düzenler ve farkındalık oluşturmak adına etkinlikler yaparlar. Bu çerçevede tonlarca çöp toplanır ve gideceği yere gönderilir.

 

Her şey buraya kadar güzel. Bu etkinliklerde genellikle çevremizi temiz tutmakla ilgili nutuklar atılır. Şimdi soru şu: Gerçekten öncelikle biz çevremizi temiz tutmak adına ciddi bir bakış açısına sahip miyiz? Konuyu bu kadar ciddiye alıyor muyuz? Eğer bu kadar ciddi ise kentimiz neden bu kadar kirli?

 

Bu soruları çoğaltmak mümkün. Elimizdeki izmariti sokağa atarken, küçük kâğıt parçalarını önemsemeyin gelişi güzel çevremize saçarken aynı hassasiyetimiz mevcut mu? Hani önce ‘evinin önünü temizle’ sözü vardır ya, çok güzel bir sözdür. Yurt dışına gidenler anlatır. “Yahu falanca memleket ne kadar temiz, her taraf pırıl pırıl.” Bunu söyler ve söylerken de elindeki peçete parçasını iki adım ötedeki çöp kutusuna atmak yerine bulunduğu yere bırakıverir.

 

Bu konuda ikiyüzlü olduğumuzu söyleyebilirim. Kimseyi ayırt etmeden el birliği ile bulunduğumuz memleketimizi kirletmekten öte gitmiyoruz. Bunu duyarsızlığın son haddine kadar kullanarak yapıyoruz. Bir de “Temizlik işçileri var niye maaş alıyorlar, onlar temizlesin” diyerek işi abartanların da olduğunu ifade edebilirim. O emekçi insanların yaptıkları işi küçümsemek kimsenin haddine değil. Biz evlerimizde mışıl mışıl uyurken onlar kentin sokaklarında bir tane çöp kalmasın diye çaba gösteriyorlar. Aldıkları parayı fazlasıyla, hem de çok fazlasıyla hak ediyorlar.

 

Bu durumdan hareketle öncelikle kendi öz eleştirimizi yaparak yola çıkmanın daha faydalı olacağı inancındayım. Ne olur elimizdeki çöple iki adım yürüyüp onu gerektiği yere bıraksak? Bizim de temiz bir çevrede yaşamak isteğimizi önce kendimizi kontrol ederek başlarsak emin olun kısa sürede o imrenerek baktığımız Avrupa kentlerinden daha iyi olacağız. Bu temizlik işini başkasından beklemeden önce kendimiz dikkat edelim bakın görün kısa sürede Tekirdağ bu anlamda parmakla gösterilen bir il olacaktır. Yaşanabilecek ilk 5 kent arasında yer alan şehrimizi daha iyi bir duruma getirmek bizim elimizde.


Yayınlanma Tarihi : 2019-08-06 12:05:02
Okunma Sayısı : 227
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları