Özkan DİKMEN
ÜLKEYİ KURANLARI UNUTMAMAK


ÜLKEYİ KURANLARI UNUTMAMAK

 

Yakın geçmişte bir 15 Temmuz trajedisi yaşadık. Yüzlerce insanımız ve güvenlik görevlilerimiz şehit olurken, binlercesi de gazi oldu. Ülkemiz üzerine çöken bu karabulut milletin gücü ile bertaraf edildi.


O günden sonra 15 Temmuz Milli Birlik günü ilan edildi. Ancak bu süreçte gerek televizyondaki yorumcular, gerekse ünlü yazarlar bu konu üzerinde çeşitli yorumlar yaparken ortak noktaları ise Milli Birliğin gerçekten oluşması yönündeydi.


Gelinen noktada tek bir partinin veya grubun özel bir günü olarak ortaya çıkan veya öyle yansıtılan 15 Temmuz milletimizin binlerce yıllık tarihini de zedelemektedir. Bu nedenle öncelikle Kurtuluş mücadelesinden başlayarak başka Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmadan yapılacak her türlü etkinliği toplumun tüm fertlerini sarmalayacağına eminim.

 

Cumhuriyet rejimi ilan edildikten sonra ülkemiz birçok kez darbeler gördü. Muhtıralarla yönetildi. Ancak bu millet hiçbir zaman benliğini yitirmeden Cumhuriyete olan bağlılığı nedeniyle özgürlüğünden vazgeçmedi. Vazgeçmeye de niyeti yok. Bu nedenle son dönelde kutuplaşan toplumumuzu birleştirecek böyle günlerde daha sağ duyulu ve toplumun her kesimini içine alacak etkinlikler tertipleyebilmek çok önemli. Bunu başardığımız gün daha da güçlü olacağımızdan eminim.

 

Sakarya’yı, Dumlupınar’ı, Doğu cephesi, Batı cephesi ve hepsinden önemlisi gerçek bir destan olan Çanakkale unutulmadığı sürece Türk milletini kimsenin bölüp parçalayamayacağını sanırım okyanus ötesindeki kıt akıllı canlılarla öğrenmiştir.


Tekirdağ’da zaman zaman tansiyon yükselse de siyasi olarak genel anlamı ile sakin bir durum yaşanmakta. Yaptıkları açıklamalarla gergin olduklarını düşündüğümüz siyasilerin ertesi günü birbirlerine sarılmış fotoğraflarını görmek mümkün iken komşumuzu sırf siyasi tartışma uğruna karmak, arkadaşlarımızla bu yüzden kavga etmek çok da hoş olmasa gerek.

 

Siyasi tartışmalara girdiğimizde öncelikle saplantılarımızdan vazgeçerek karşımızdakini iyice dinlemenin de ciddi anlamda faydası olacaktır. Sonuçta herkes bu kentin daha iyi, daha yaşanabilir olması için mücadele ediyor.


Onca darbeler, kalkışmalar, muhtıralar siyasi kavgalar bizleri nasıl ayıramadıysa bundan sonra da buna müsaade etmemek gerektiği inancındayım. Sevgi ile yaklaşmak gerçekten çok önemlidir. Deneyin göreceksiniz çok faydalı olacaktır.


Yayınlanma Tarihi : 2019-07-29 16:57:21
Okunma Sayısı : 233
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları