Dyt. Emine GÖRÜCÜ
KİLO ALDIRAN HAREKETLER


KİLO ALDIRAN HAREKETLER


Kilo almanıza sebep olan bir çok etken vardır. Bunları kabaca sıralayacak olursak en başı tabi ki yüksek kalorili dengesiz beslenme çekerken, hareketsiz yaşam, uyku düzensizlikleri, birtakım hastalıklar ve kullanılan ilaçlar, genetik fonksiyonlar  takibini oluşturur.

 

                Danışanlarımda karşılaştığım ve üzerine araştırma yaptığım aklınıza gelmeyecek çok basit davranışlardan kaynaklanan kilo alma nedenlerini sıralayacağım sizlere ve okuduğunuzda sizler de şaşıracaksınız.

 

Bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeye çalışıyorsanız ve bir yerlerde tıkanma olup da kilo veremiyorsanız ya da sağlıklı beslenip, herhangi bir sağlık sorununuz yok ve kilo almaya başlamışsanız bir de şunları gözden geçirin bakalım!

 

  • Yetersiz uyku ve geç kalkma alışkanlığı: Uyku süresi ve kalitesinin metabolik  sistemi etkilediği kilo alımında artışa, obeziteye neden olduğu  yapılan bir çok çalışma ile tespit edilmiştir. Literatürde özellikle uyku bozukluğu sonucu görülen en önemli hastalık ise obezitedir.  

Sonuç: zamansız ve kalitesiz uyku kilo almaya, obezite de kalitesiz uykuya neden olur.


  • Dağınık ortamlar: Amerika Ulusal Uyku Vakfı’nın bir araştırmasında; sabahları yatağını ve yaşam alanını dağınık bırakan bireylerin ‘üşengeçlik sendromu’ yaşadıklarını ve bunun da dolaylı olarak kilo almayı etkilediği ortaya konmuş.


  • Gün ışığı almayan odalar:  Gün ışığınelere kadir değil ki… Yapılan araştırmalar gün ağarırken ortaya çıkan kızıl-mavi tonlarının daha dinç uyanmayı ve metabolizmayı hareketlendirdiğini ortaya koyuyor. Sabah kalkınca ilk iş perdeyi açmak J


  • Düzenli tartılmamak: Hacettepe Üniversitesi’nde meslektaşlarımın yaptığı araştırmada ; sabahları aç karınla tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra belli bir rutine bağlayarak düzenli aralıklarla  ( haftada 1-3) tartılmanın kilo kaybına, kilo korumaya olumlu etki ettiği tespit edilmiş. Düzenli tartılmadığınızda kilo aldığınızı/verdiğinizi fark etmeniz oldukça zorlaşır.


  • Kahvaltı etmemek: Yapılan her türlü araştırma sonucunda kahvaltı yapmamak ya da geçiştirmek(kahve,çok az atıştırmak vb.) ya da kaloriden zengin ama içerik/çeşitten fakir (sadece 1 porsiyon kahvaltılık gevrek ve süt gibi ) yemek kilo almaya neden oluyor. Sabahları mutlaka kahvaltı tabağınızda denge oluşturmalısınız. Örnek kahvaltı modeli vereyim hemen:


1 yumurta

1 yumurta kadar peynir

4-5 zeytin

Domates,salatalık, yeşil yapraklı sebzeler , 1 meyve (bunlardan herhangi biri)

1-2 dilim beyaz ekmek dışında herhangi bir ekmek

Ya da

3-4 yemek kaşığı kahvaltılık gevrek

1 su bardağı süt

1 taze meyve

Ya da

½ yufka

1yumurta kadar peynir

1 yemek kaşığı maydanoz

 ile hazırlanmış gözleme

Domates,salatalık, yeşil yapraklı sebzeler , 1 meyve (bunlardan herhangi biri)


Yayınlanma Tarihi : 2019-12-11 13:41:14
Okunma Sayısı : 964
MEHMETCAN

Dyt. Emine GÖRÜCÜ Diğer Yazıları