Dyt. Emine GÖRÜCÜ
10 ADIMDA ZAYIFLA !


10 ADIMDA ZAYIFLA !

 

Diyet yapanların en sık kullandığı cümleler; ‘ekmeği kestim’ , ‘yağsız yiyorum’, ‘yemiyorum,aç kalıyorum’,’sadece …… yiyorum’… Bu cümleler havada uçuşuyor neredeyse. Şimdi gelin size çok basit yollarla adım adım hem nasıl kilo vereceğinizi hem de nasıl sağlıklı beslenebileceğinizi anlatayım:

 

  1.  Kilo vermeye karar verildiğinde ilk yapılan şeylerden biri de spor salonuna yazılmaktır. Aslında bu geçerli ama yetersiz kalan bir adımdır. Sadece spor yaparak kilo veremezsiniz. Hatta uzun süreli yapılan kardiyo egzersizlerinin kilo vermeye olumlu etkisi olsa da, yetersiz kalori alımında vücutta enerji açığı oluşacağı için iştahınız da açılabilir. Her zaman söylediğimiz gibi alınan enerji ile yakılan enerjinin hesabı iyi yapılmalıdır. Unutmayın yapılan araştırmalar sporun zayıflamaya etkisinin %3-5 olduğunu göstermiş.
  2.  Zayıflama diyetlerine başlandığında yapılan bir diğer hata da tamamen yağsız ve hazır yağsız diyet ürünleri kullanmaktır. Sütün, yoğurdun bile yağsızı tercih ediliyor. Oysa ki vücudumuzun yağa da ihtiyacı vardır. Toplam aldığınız enerjinin % 25-30 u yağlardan gelmelidir. Bu yağlar zeytin yağı, kuruyemişler,fındık yağı, balık yağı gibi yağlar olmalı. Avokado seviyor iseniz beslenmenize eklemenizi tavsiye ederim. Sosyal medyadan çok güzel avokadolu tarifler bulabilirsiniz. Daha önce yağlar konusunda uzun uzun yazmıştım. Tekrar okuyarak hatırlayabilirsiniz. ayrıca belirtmeliyim ki son yapılan çalışmalarda çoklu doymamış yağ asitlerinin bel çevresinin incelmesi üzerine etkilerinin olumlu olduğu görülmüş.
  3. Zayıflama diyeti yapın ya da yapmayın öğlen ve akşam sofralarınıza mutlaka 4-5 yemek kaşığı yoğurdunuzu ve bol yeşillikli salatanızı ilave edin. Yoğurtta bulunan kalsiyum, hem kilo vermenizi destekler hem de kemiklerinize iyi bir yatırım olur. Yeşil salata ise bol vitamin ve lif içerir. İkisi birleşince de kilo vermeniz daha kolay olur.
  4. Tatlı isteği bir çok sebepten ortaya çıkar. Bunların en belirgin ve tehlikeli olanları ise; ya bedeninizi uzun süre aç bırakmışsınızdır ya da beyninizi kullandığınız bir işte çalışıyorsunuzdur. Yemiş olduğunuz şekerlihazır gıdalar direk yağ depolarına gidecektir. Canınızın tatlı çektiği dönemlerde kendinize bal, pekmez, kuru hurma, meyva, iki parça bitter çikolata gibi daha masum ve yararı yüksek gıdalar tercih edin. Kakao içinde bulunan antioksidanlar sayesinde sizi bir çok hatalık riskinden koruyacaktır. Tatlıdan vazgeçemiyorsanız, kakao, yulaf, süt ve meyvalar ile harikalar yaratabilirsiniz. Göreceksiniz ki hem gözünüz hem karnınız doyacaktır.
  5. İştahınızın çok açık olduğu dönemlerde daha yavaş ve azar azar yemeye çalışın. Beyine giden tokluk sinyalinin 20 dakikada ulaştığını unutmayın. Hızlı yerseniz çok yersiniz..
  6. Bazen az uyuduğunda daha dinç olduğunu iddia eden danışanlarıma tersini kanıtlayan bir çalışma: günde 8 saat uyuyanların günde 5 saat uyuyanlara göre %56 oranında daha fazla yağ kaybettikleri belirlenmiş. Aynı çalışmada güde 5 saat ve altı uyuyanların fazladan 300 kalori aldıkları belirtilmiş. Demek ki günde 7-8 saat uyumak gerekirmiş.
  7. Siyah üzüm (çerdiği ve kabuğunda) resveratrol isimli antioksidan sayesinde kilo almayı kolaylaştıran insülin direncinin oluşma riskini ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı için yazın üzüm mevsiminde bol bol yemenizi öneririm. Dünya sağlık örgütü her gün 1 kadeh doğal yapım kırmızı şarabı öneriyor. 
  8. Her öğüne bir protein mutlaka  ilave edin ama abartmayın. Proteinli yiyeceklerin sindirim süresi, diğer besinlere göre daha uzun olduğundan  termik etki adı verilen enerji harcamasını arttırırlar. Her öğünde süt ürünleri veya et ürünleri gibi bir proteine az miktarda da olsa yer vermek fit kalmanızı sağlıklı beslenmenizi kolaylaştırır. İçeriğinde et, tavuk, balık, süt, yoğurt, yumurta gibi protein kaynaklarını bulunduran çorbaların diğer çorbalara göre daha uzun süre tok tuttuğu ve günlük kalori alımını azalttığını biliyor muydunuz?
  9. Meyva seçeneklerinize ananası mutlaka ekleyin. Yapılan çalışmalarda bel-göbek yağlarını eritmede yardımcı olduğu kanıtlanmış ama tek başına yeterli değil. Biliyorsunuz ki sihirli besin yoktur. Ananasın bir diğer faydası da barsaklara çok iyi gelir. Kabızlık çektiğinizde armut, ananas ve kuru kayısı muhteşem bir çözüm oluşturur.
  10. Temiz hava alın. Egzersizlerinizi açık havada yapmaya çalışın. Hiç olmazsa haftada 4-5 gün uzun yürüyüşlere çıkın. Kirli havanın insan sağlığına olan olumsuz etkisi sadece akciğerler üzerine değil. Yapılan bilimsel araştırmalarda, kirli havanın gizli şekere (insülin direncine) yol açabileceği bildiriliyor. Aynı zamanda vücut yeterli kalitede oksijen alamadığı zaman vücutta yağ yakımı yavaşlar, unutmayın!


Bütün bunları yaparken yüzünüzden kahkahayı asla eksik etmeyin. Gülmeyle birlikte salgılanan mutluluk hormonu kilo vermede oldukça etkili J

Bu haftalık da bu kadar. Sevgi ve sağlıkla kalın.


Yayınlanma Tarihi : 2019-03-27 18:13:15
Okunma Sayısı : 1335
reklam yan

Dyt. Emine GÖRÜCÜ Diğer Yazıları