Dyt. Emine GÖRÜCÜ
BİR FİNCAN KAHVE


BİR FİNCAN KAHVE

 

Kahve tüketimi hayatımızın vazgeçilmez alışkanlıkları haline geldi. Gerek Türk Kahvesi gerekse çözülebilir kahve tüketiminin faydalarını ve zararlarını görelim istedim bu hafta. Daha önce bu konu ile ilgili tüketim oranlarından bahsetmiştim sizlere ancak sosyal mecralarda öyle çok yanlış bilgiler dolaşıyor ve danışanlarım öyle ilginç sorularla geliyor ki bana ben de bu konunun tekrar irdelenmesi gerektiğini düşündüm ve yeni araştırmalarımla  ‘bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var’ mı acaba görelim istedim.


Kahvenin yararları nelerdir?


1: Enerjinizi ve mental (zihinsel) gücü arttırır;

Kafein en güçlü uyarıcılardan biridir ve kahve içinde de yoğunluklu olarak bulunur. Kana karışan kafein ise adrenalin ve nöradrenelin hormonlarının salınımını uyararak bedeni hareket etmeye hazır hale getirir. Zihnin daha hızlı, atik olmasına neden olur. ‘kahve içmeden ayılamıyorum’ , ‘daha iyi odaklanıyorum’… gibi cümleler sarf etmenizin sebebi budur.

2:Kafein egzersiz performansını arttırır;

Yapılan araştırmalar egzersize başlamadan 30-45 dakika önce tüketilen kahvenin antrenman performansını %12.3 arttırdığını söylüyor.

 Bu durum kahve tüketiminden sonra kafeinin;kan akışını (özellikle mikrosirkülasyon) hızlandırmasından,yağ asitlerinin parçalanarak kan akışına verilmesinden,kas ağrısını azaltmasından kaynaklanır.


3: Tip 2 diyabet riskini azaltır;

Yapılan bir meta analiz çalışmasında  günde bir kupa kahve tüketiminin tip-2 diyabet riskini %7 azalttığı görülmüş.

Bu nedenle abartmadan, kararında içilen kahve miktarı, insülin direncini önlemeye yardımcı olabilir. Ancak kahvenizi hangi tipte olursa olsun, sade yani kremasız, süt tozu olmadan ve şekersiz olarak tüketmeye çalışın. Sade kahve çok sert geliyor ise süt ile yumuşatmaya çalışın.

 

4:Alzheimer ve Parkinson hastalığı riskini azaltır;

Yapılan araştırmalar kahve tüketiminin Alzheimer ve Parkinson hastalığını %35-65 oranında önleyebileceğini gösteriyor . Biliyorsunuz ki Alzheimer ve Parkinson hastalığı için henüz geliştirilmiş bir tedavi yok. Bu sebeple hastalığa yakalanmamak en iyi çözüm gibi görülüyor. Kahvenin Alzheimer ve Parkinson hastalığını önleme mekanizmasında “kafein” içeriğinin önemli rolü olduğu düşünülüyor. Bu nedenle  kafeinsiz  kahve içmenin nörolojik hastalıklardan korumak gibi bir özelliği olmadığı anlaşılıyor.

 

5:Karaciğer kanserini önlemede yardımcı olur;

Yapılan çalışmalar kahve içmenin karaciğer kanserine yakalanma riskini %40’a kadar azaltabildiğini söylüyor .

Kahve içinde barındırdığı kafeinin de yardımıyla, karaciğer kan akımını arttırıyor ve hücresel korumaya yardım ederek karaciğer sağlığının geliştirilmesine yardım ediyor.  

 

6: Antioksidan özelliktedir;

İçerdiği antioksidanlar ile beraber hücre hasarını azaltıyor. Bu etkisi ile de daha  uzun yaşamaya yardımcı olabileceği söyleniyor.

Kahvenin yararlarına ilişkin son olarak söyleyebileceğim çok az da olsa yağ yakımına yardımcı olduğudur.


Kahvenin zararları nelerdir?


1:Bağımlılık oluşturur;

Kahvenin içinde bulunan kafein aynı zamanda keyif verici bir maddedir ve keyif verici maddelerin de bağımlılık yapma özelliği vardır (şeker,çikolata, kolalı içecekler gibi).

Düzenli bir biçimde kahve tüketiyor iseniz, ilerleyen zamanda içtiğiniz miktar size az gelecek ve kendinizi rahatlatmak ve mutlu etmek için daha fazlatüketmek isteyeceksiniz.

Kahve miktarını arttırmadan, aynı ölçüde tüketimin size hazvermesine devam etmek istiyorsanız, tükettiğiniz miktar ve süre ile oynayın. Mesela her gün aynı saatte içtiğiniz kahveyi haftada 2-3 gün farklı saatlerde için. Bu içtiğniz miktar ile de aynıdır. Günde 2 fincan içiyorsanız, haftada 2-3 gün 1 fincan için.

 

2:Kaygı ve panik bozukluğuna neden olur;

Kahve tüketimi bedeninizi ve beyninizi harekete geçirir. Bu durum birçok kişi için güvenlidir, ancak bazı kişiler kaygı ve panik bozukluğuna yatkındır.

Bu yatkınlık kahvenin beden ve zihninizi ateşleme etkisine farklı şekilde cevap oluşturur. Özellikle sürekli tüketilen ve gece tüketilen kahve, işte bu kaygı ve panik bozukluğu olan ya da yatkın olan kişilerde  kaygı probleminin artmasına neden olur.

Gece içilen kahve, uyarıcı etkiye sahip olduğu  için uykusuzluğa ve kronikleşen uyku problemlerine neden olur. Süreklilik gösteren uyku dengesizlikleri ise zaman içerisinde bir çok kronik fiziksel ve mental dengesizliklere neden olur.

 

3:Tansiyonu yükseltir;

Fazla kahve tüketimi, kan akışını hızlandırdığı için çarpıntıya ve tansiyon yüksekliğine neden olur.Bu etki özellikle hali hazırda tansiyon hastalığı olanlar için önemlidir. Çünkü zaten yüksek olan ve ilaç ile kontrol edilen tansiyonun kahve tüketimi ile artışı bedene zarar verebilir.

Bu nedenle yüksek tansiyonu olan ve risk taşıyanlar kahve tüketimine dikkat etmeliler.

Kahvenin yararları da zararları da tükettiğiniz kahve miktarına ve türüne göre değişmektedir.

Kahvenin türü ile ilgili söyleyebileceğim, mümkün olduğunda en az kavrulmuş türde ve evde çekerek yani öğüterek kullanmanız olacaktır.

Miktar olarak ise az kavrulmuş Türk kahvesinden günde 2 fincan şekersiz, çözülebilir hazır kahvelerden ise mümkün olduğunca filtre edilmiş olanlarını tercih ederek günlük toplamda 2 kupa sade olarak tüketmeniz yeterli olacaktır.


Sevgi ve sağlıkla kalın.


Yayınlanma Tarihi : 2019-02-11 12:21:47
Okunma Sayısı : 1465
reklam yan

Dyt. Emine GÖRÜCÜ Diğer Yazıları