Dyt. Emine GÖRÜCÜ
HIZLI KİLO VERMEK İSTEYENLER BURAYA!


HIZLI KİLO VERMEK İSTEYENLER BURAYA!

 

Fazla kilolarından şikâyet eden herkesin amacı kısa sürede hızlıca kilo vermek oluyor. Bu hafta sizlere kilo verme mekanizmalarını anlatmak istiyorum. Yazının sonunda hızlıca kilo vermek isteyip istemeyeceğinize de karar vermeyi size bırakıyorum…

 

Vücudun canlılığını koruyabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Yani kalbin atması, gözlerin görmesi vs. gibi. Bu eylemler için gereken enerjiye Bazal Metabolizma gereksinimi diyoruz. Vücut,bu enerjiyi aldığı besinler ve bazı koşullarda depolardan kullanır.

 

 Diyet yapıp kilo verme sürecinde de vücudun bu özelliğini kullanıyoruz. Vücut hayatta kalabilmek ve kıtlık durumunda harcamak üzere yağ depolar. Kilo verdirme sürecinde düz mantık olarak alınandan daha fazla enerji harcayarak bu depoların boşalmasını sağlamaya çalışırız. Ama maalesef vücudun mekanizmaları çok daha karışık olduğu için biz diyetisyenlere ihtiyaç duyulur. Çünkü her vücudun kendine has çalışma örüntüsü bulunur.

 

1 gram yağ 9 kalori, 1 gram karbonhidrat ve protein 4 kalori, 1 gram alkol ise 7 kalori enerji verir. Vücudunuzda fazladan 1 kg yağ olduğunu varsayarsak; 1 kg=1000 gram olduğuna göre 1000x9= 9000 kalori yapar. Bu hesap üzerinden gidecek olursak;

 

Diyelim ki günlük 2000 kalori alıyorsunuz. Bunun %30 u yağlardan , % 15i proteinden kalan %55 i ise karbonhidrattan gelmesi gerekir.  Yani günlük olarak bu hesaba göre 600 kalorilik depo yağın yakılabilmesi için gizli yağlar dahil sıfır yağ tüketimi ile ancak 15-16 güne ihtiyacınız olur.

 

Bu işin basit matematiksel olarak formüle edilmiş kısmı. Ancak vücut yukarıda da bahsettiğim gibi basit mantıkla çalışmıyor. Hiç yağ tüketmeseniz bile vücudun temel enerji kaynağı yağ olduğu için ve diğer besinleri yağ ve türevlerine çevirerek depoladığı için maalesef bu kilo verme işi kısır döngüye giriyor.

 

Dengesiz ve hesapsız yapılan zayıflama diyetlerinde ilk şikayet 1 hafta 10 gün sonra kilo kaybının duraklamasıdır. Bunun nedeni vücut ciddi anlamda su ve protein kaybeder, devamında ise kendini koruma altına alır. İlk olarak metabolizma çalışma hızını düşürür.

 

Zayıflama diyeti uygularken;

  • Uyku düzeniniz bozulduysa,
  • Halsiz hissediyorsanız,
  • Genellikle mutsuzluk hissediyorsanız,
  • Acıkıyorsanız
  • 5-7 günde 2kg ve üstü verdiyseniz,
  • İki haftadan sonra kilo vermeniz durdu ise,


Yaptığınız diyeti mutlaka sorgulayın. Gerçek yağ kütlesini kısa zamanda kaybetmek fizyolojik olarak mümkün değildir. Beden kütle endeksi < 30 olan bireylerde ayda 3-6 kg arasında ağırlık kaybetmek sağlıklı ve dengelidir.  Kilo kaybederken sağlığınızı kaybetmek en önemli unsurdur…

Sevgi ve sağlıkla kalın…


Yayınlanma Tarihi : 2020-01-23 13:16:08
Okunma Sayısı : 1463
kiremitçiler

Dyt. Emine GÖRÜCÜ Diğer Yazıları