Özkan DİKMEN
ELEŞTİRİNİZ BATSIN

Malum ülke gündemi daha koronadan çıkamamışken yangınlarla boğuşuyoruz. Herkesin keyfi kaçtı. Binlerce hektarlık alan yandı ve yanmaya devam ediyor. Hava sıcaklıkları ve rüzgarında etkisi ile yangınla mücadele güçlükle devam ediyor.

Yazımın başlığından da anlayacağınız gibi fırsattan istifade iç politikaya yönelik eleştiri dozları da artmış vaziyette. Peki çok mu doğru bir yöntem? Bana sorarsanız çok da doğru bir yöntem değil. Televizyonlarda ilgili ilgisiz kim varsa herkes konunun farklı ucundan tutmuş karşı tarafı eleştirip duruyor.

Giden onlarca can, yanan binlerce ağaç ve yok olan doğal dengenin kimse hesabında değil. Kimin kime gücü yeterse almış eline ‘sopayı’ vuruyor karşı tarafa.

Tam da eleştiriniz batsın dediğimiz noktadayız. Aferin bize ki, doğal felaketlerde bile artık ayrışmayı becerdik. Bu hale gelmemizle ilgili kim gayret sarf etmişse emin olun başardılar diyorum.

Kimsenin kimseye tahammülü kalmadığı gibi, o yangınlarla mücadele eden insanlara da saygımız kalmamış o belli oldu.

Oysa bizler her ne kadar ayrı dünyaların insanları olsak da en ufak bir doğal felakette, veya ülkemize gelebileceğini tahmin ettiğimiz dış tehditlerde hemen bir yumruk olur ve var gücümüzle o düşmana vururduk. Şimdi dışarıdaki düşmanı unutmuş halen birbirimize yumruk atıyoruz.

Çok mu doğru yapıyoruz? Yanlışın üzerine yanlışla gideceğimiz yerde, durup iki üç saniye soluklandıktan sonra yapacağımız küçücük bir konuşmanın, ağzımızdan çıkacak iki kelimenin kime yaradığını önce sorgulamamız gerekmez mi?

Özellikle Manavgat ve Kuşadası bölgelerinde artarak devam eden yangınlara ülkemin dört bir yanından yerel yönetimler ellerindeki tüm imkânlarla yardıma gittiler ve gitmeye de devam ediyorlar. Bana sorarsanız hiç biri oradaki hangi siyasi yönetimin olduğunu sorgulamadı bile. Yani azıcık vicdanı olan bunu bari görebilse.

Ha bir de son dönemde global bir imdat çağrısı tagı (şablonu) dönüyor sosyal medyada. Buna karşılıkta bu yardımı istemeyen bir tag çıktı hemen. Her ikisine de bakın bakalım bir şey dikkatinizi çekecek mi?

Hemen söyleyeyim. Her ikisi de profesyonel ellerden çıkmış benzer şeyler. En azından ne yapılmak istendiğini buradan da anlayabiliriz. Bu afette bile hemen ikiye bölmeye çalışmalar ve karşıt grupları daha da ayrıştırmak isteyenler var. Zekice bir hareket olabilir. Ancak unutulmamalı ki, Atatürk’ün dediği gibi Türk Milleti Zekidir.

Oyuna gelmeyelim, oyun oynatmak isteyenlerin müziğine ritim tutmayalım. Önce şu afetlerden kurtulalım. Sonra aklı selim politikacılar (tabi kaldıysa) karşılıklı fikir alışverişleri ile güzel yurdumuzu eski haline getirmek için nasıl çaba gösteriyorlar, vatandaş olarak bizler ne yapabiliriz bir bakalım.

Yangında mücadele eden tüm emekçilere kolaylıklar diliyorum. Önce Vatan.

Yayınlanma Tarihi : 2021-8-3 13:07:43
Okunma Sayısı : 1077
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları