Özkan DİKMEN
DİKKAT ETMEMİZ GEREK


DİKKAT ETMEMİZ GEREK


Dünyayı etkisi altına alan ve binlerce insanın ölümüne yol açan Korona Virüsü Çin’den sonra tüm insanlığı esir aldı. Ciddi bir panik havası ile birlikte özellikle Türkiye’te önemli önlemlerde alındı. Alınan önlemlerin yeterliliğini tartışabiliriz ancak biraz da fert olarak kendimiz de bu sürece katkı vermemiz gerektiği inancındayım.


Çin neredeyse bu belayı başından def etti. Şimdi Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, İngiltere ve ABD’de ciddi derecede korona virüsü vakaları üst seviyede ve kimse ne yapacağını tam olarak bilmiyor.

 

Bu süreçte şunu da gördük ki, her daim örnek aldığımızı sandığımız Avrupa’nın sağlık alanında gerçekten çok ama çok kötü olduğuydu. Türkiye bu konuda onlarca ülkenin önünde bir hamle yaptığını tüm dünyaya göstermiş oldu.

İlk kez bilimsel ve konunun uzmanları ile bir olayın üzerine gidiliyor. Gerçek verilerle insanların bilgilendirildiğini düşünüyorum. Sağlık Bakanı bu süreci iyi yönetiyor. Bunun başlıca nedenlerinden birisi de Cumhurbaşkanımızın ciddi anlamda duyarlı davranması ve konuyu ehline bırakması oldu.

 

Yani siyasetçi siyasetini, bilim adamları da kendi işini yapıyor. İlk kez televizyonlardaki tartışma programlarında konunun gerçekten uzmanları insanların halkı bilgilendirici ve sakin üslupları ile bizlerin de konuya daha çok hakim olduğunu görebiliyoruz.

 

Tabi ki, bu süreçte mevzuyu sabote etmek isteyen, siyasi rant peşinde koşan insanlar da yok değil. Özellikle sosyal medya bu konuda en kötü mecra haline geldi. Bilgi ve belgelerin doğruluğunu öğrenmeden milyonlarca insana yaymakta bir sakınca görmeyen siyasi örümcek kafalı insanların olduğu aşikar.

 

Bu kesim sadece bir siyasi partiyi destekleyenlerde değil, her siyasi görüşün bu tür trolleri mevcut. Her fırsatta insanları kışkırtmaya çalışan ve kendi dilediklerince yön vermek isteyen gerçek bir vatan haini insanların olduğu kesin. Bunların kim tarafından ve ne için yönlendirildiği de hemen hemen ortada iken bu tür oyunlara gelmememiz gerektiğini düşünüyorum.

 

Devletin en yetkili ağızı Sağlık Bakanı her gün sürekli açıklama yaparken, süreçle ilgili bilgiler aktarırken, sosyal medyadaki şaklabanlara taviz vermek çok da doğru değil. Bunu üretenler kadar yayanların da ciddi derecede suç işlediklerini bilmek gerek. Kulaktan dolma bilgiler ve hayali senaryolarla insanları bu günlerde germenin manası yok. Herkes kendince önlemini almalı.

 

Biz gazetecilerin de üzerine önemli görevler düşüyor. Özellikle mesleğinde yeni olanların her bilgiyi paylaşmaması gerektiğini söylemek isterim. Önemli bir haber yakaladığını düşünerek araştırmadan kamuoyuna aktardığı bir bilgi hem kendini, hem de diğer meslektaşlarını zor durumda bırakacaktır. Gazetecilerin her bilgiyi doğrulatmadan yayınlamayacağını söyleyerek bu konuda güvenilir bir alanında basın mensupları olduğunu söylemek isterim. Gazetecileri dikkate alın ve bu süreçte özellikle yerel basına da destek olun derim.


Yayınlanma Tarihi : 2020-03-26 17:39:59
Okunma Sayısı : 92
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları