Özkan DİKMEN
BU ÖNERİM HEP KENARDA DURSUN


BU ÖNERİM HEP KENARDA DURSUN


Tekirdağ Büyükşehir olduktan sonra ciddi kavram karmaşası ve sıkıntıları kucağında buldu. Su parasından tutunda hangi caddenin kime ait olduğuna kadar bir çok konu büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının ciddi sorunu haline geldi.

 

Her doğum sancılı olur felsefesinden hareketle bunların geçmişte kaldığını ve ikinci dönemde bazı konuların artık oturduğunu görebiliyoruz. Herkes kendi görev alanını biliyor ve ona göre hareket ediyor. Ancak Kadir Albayrak’ın da yazarlar toplantısında dediği gibi büyükşehir olgusunu vatandaşa anlatamamanın sıkıntısı halen sürüyor.

 

Çünkü vatandaş halen hangi bölgenin hangi belediyeye ait olduğunu bilemiyor. Hepsi de vatandaşın oyu ile seçildiğinden bölgesindeki eksiklikleri bir an önce tamamlama gayreti içinde. Haliyle bu kez de başkanlar arası sıkıntılar ortaya çıkıyor. Birinin evet dediğini diğeri hayır diyebiliyor veya erteleyebiliyor.

 

Vatandaş ise yıllardır süren kandırmacalar bir tarafa artık kenti mahallesine hizmet istiyor ve hem de acil istiyor. Cüneyt Yüksel özellikle Yavuz Mahallesinde önemli bir adım attı. Kısa sürede mahallenin ana yollarını neredeyse tamamladı hatta TESKİ’yi bile bu konuda hızlandırarak alt yapı çalışmasının tamamlanmasını sağladı. Ben sadece Yavuz Mahallesi zannederken meğer diğer mahallelerde de durum çok farklı değilmiş bunu görebiliyoruz. Yine hizmet bekleyen mahallelerden birisi olan Çınarlı’da da aynı hızda çalışmalar sürüyor. Zaten Cüneyt Yüksel radyo programında da bundan bahsetmişti.

 

Aslında konuyu fazla dağıtmadan iki belediye başkanı arasında kangren olan Hükümet Caddesine geleceğim. Ankara’da büyükşehir yasası konusunda tadilat çalışmaları gerçekleşirse Hükümet Caddesi Süleşmanpaşa’nın himayesi altına girecek. Böylece Cüneyt Yüksel’de söz verdiği gibi caddeyi hemen çift yöne çevirecek. Ben Hükümet caddesinin tek yön olması yönündeki kararımı bir kez daha buradan söylemek isterim. Çift yön uygulaması bence çok bir şey değiştirmeyeceği gibi trafik konusunda daha farklı sıkıntıları da beraberinde getirecek.

 

Önerim ise bu caddenin özellikle akşam saatlerinde belli bölümlerinin trafiğe kapatılarak esnafın dükkânlarının da açık kalmasını sağlayıp çeşitli etkinliklerle cazibe merkezi haline getirmek gerek. Bunu yaparken alternatif yolları o saatler içinde açık tutup sürücüleri de unutmamak gerektiği inancındayım.

 

Eğer böyle bir uygulama yapılırsa, bölgedeki esnaf gündüz yapamadığı işi yapar. Vatandaş sadece sahile değil ışıl ışıl olan ana caddede dolaşmanın keyfini çıkarır ve birçok çalışan insan da gündüz yapamadığı alışverişini buralardan yapar. Bunun gibi daha bir sürü avantajını da sayabiliriz.

 

Önemli olan kenti düşünmek ve düşünürken olabilecek aksaklıkları ve olumlu gelişmeleri ciddi ciddi masaya yatırmak gerek. Bunu yaparken Tekirdağ’ı bir bütün olarak içine sindirebilmiş burada yaşamanın keyfini çıkaran ve burada olmaktan mutlu olan insanlar olmak gerek. Bilmem anlatabildim mi?

 

Ha bu arada Çorlu Tekirdağ’ın bir ilçesi ve biz Çorlu’yu da diğer ilçeler kadar çok seviyoruz. Tekirdağ’ın merkezi Süleymanpaşa ve yasayla da belirlendiği gibi kentin buradan yönetilmesi çok doğru bir karardır. Evin küçük ağabeyi gibi sürekli mızmızlanmaya da gerek yok.


Yayınlanma Tarihi : 2019-10-30 18:33:40
Okunma Sayısı : 207
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları

Nöbetçi Eczane
YOTUBE
Günlük Kurlar