Özkan DİKMEN
BAZEN BORU YETMEZ!


BAZEN BORU YETMEZ!Günümüzde milletin işine karışmak, başkalarının yaptığı işe kafa yormak oldukça moda oldu. Aslında herkes kendi ekmeğinin peşinde ancak işsizlik oranı arttıkça dedikodu oranı da aynı düzeyde artıyor. Saatlerce başkasının işine kafa yorar olduk.

 

Bu konu ile ilgili saatlerce ve sayfalarca yorum yazılabilir. Ben ise sosyal medyada takipleştiğim bir arkadaşın paylaşımlarından yola çıkarak bunu yazmak istedim. Kendisini çok tanımasam da yaptığı bilgi dolu paylaşımlar oldukça ilgimi çekiyor ve neredeyse her birini sıkı takip etmeye ve okumaya gayret ediyorum. Bunlardan birisini size aktarayım. Lütfen sabırla okuyun. Gerçekten öyle değil mi?


“Bir gün ormanda araştırma yapan Fizikçi, Matematikçi, Kimyacı, Jeolog ve Antropolog yağmura yakalanmışlar. Hemen yakınlarındaki bir orman evine giderek yardım istemişler. Ev sahibi misafirlerini güzel karşılayarak ikram hazırlamak için mutfağa geçmiş. Bu sırada ekiptekilerin gözüne evdeki soba borusu takılmış. Soba yerden bir metre kadar yukarı konularak, altına taşlarla destek yapılmış. Bunu gören ekiptekiler bu konuda kafa yormaya ve yorumlamaya başlamışlar. Kimyacı,” Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış” der. Fizikçi, “Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş” diye yorumlar. Jeolog, “tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan sobanın taşların ü zerine yıkılmasını sağlayarak yangın ihtimalini azaltmayı amaçlamış.” der. Matematikçi, “Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış.” derken; Antropolog, “Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha soyut biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş” diye değerlendirir. Bizimkiler aralarında böyle konuşurken orman köylüsü içeri girer ve hep birlikte ona sobanın böyle yukarıda olmasının nedenini sorarlar. Adamdan çok manidar bir cevap gelir :

– Boru yetmedi . Demem o ki; herkesin ne yapmaya çalıştığına kafa yormayın, bazen sadece boru yetmez ...”


Çok ilginç değil mi? Müthiş önyargıya sahip bir milletiz. Hemen her konuda mutlaka fikrimiz var. Kendi çapımızı ölçmeden kimin ne yaptığına bakar yorumlarda bulunuruz. Yaşam ciddi bir olgu. Ancak hayatı o kadar ciddiye alıp saatlerce kafa yormak başka bir şey. Bu nedenle kimin ne yaptığına çok da bakmamak gerek. Hikayede de dediği gibi. Bazen boru yetmez.


Yayınlanma Tarihi : 2019-10-15 19:17:42
Okunma Sayısı : 420
reklam yan

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları