Özkan DİKMEN
BEKLENTİLERİMİZ


BEKLENTİLERİMİZ


Tekirdağ’da daha doğrusu kentin merkez ilçesi Süleymanpaşa’da vatandaşın beklediği aslında çok bir şey yok. Aslında çok daha fazlasını istemeliler şehir için ama bu güne kadar az ile yetinmeyi öğrendikleri için fazla da bir şey istemiyorlar.


Vatandaş musluğunu açtığında çeşmesi aksın, düğmeye bastığında elektriği yansın, çocuğu okusun iyi bir işe girsin, sokağa çıktığında yolları düzgün olsun vs. Aslında çağdaş ülkelerde vatandaşın ‘istemediği’ şeyler bunlar. Çünkü bu sayılanlar zaten gerek hükümet, gerekse yerel yönetimler tarafından sağlanmış olması gereken unsurlar.

 

İleri toplumlarda vatandaşlar en az haftada bir gidecekleri bir tiyatro, sinema, açık havada çocukları ile geçirebilecekleri güzel vakitlerin olacağı park ve bahçeler ve bu alanlarda bir köşede kitaplarını okumak. Çocuklarının doğumdan iş sahibi olana kadar devlet kontrolünde hassas bir birey olarak yetişip topluma gerçekten faydalı birer birey olmasını sağlamak.


Yurt dışına gidenler bilir. Bazen tvlerde de sık sık rastlarız. Avrupa da yoksul bir kesim vardır. Bu biraz da onların tercihidir. Ancak devlet hiçbir zaman onları sosyal haklardan mahrum bırakmaz. Sokakta yaşayan evsizlerin ise büyük çoğunluğu fazla okumaktan kafayı sıyırmış veya tercihini öyle yapmış kişiler. Bizdeki evsizler ise son günlerde Suriyeliler veya devletin sahip çıkamadığı madde bağımlıları.

 

Hal böyle olunca ülke kaotik bir ortamda savrulup gidiyor. Gerek yurt dışı operasyonları gerekse yurt içindeki yasa dışı faaliyetlerle boğuşan devlet vatandaşına istediğini verecek duruma gelemiyor. Belki birileri öyle istiyor olabilir. Ancak biz Türk soyundan gelen Türkoğlu Türk olduğumuzu unutup her türlü şartta nasıl mücadele edebileceğimizi bir kenara koyuyoruz. Yani yedi düvele kafa tutmuş Atalarımızın kemiklerini sızlatıyoruz.

 

Konuyu dağıtmadan Tekirdağ merkez ve diğer ilçelerde ciddi beklentilerin olduğu muhakkak. Bunu zaman zaman siyasi söylemlerle ve sırf eleştirmek için yapanlar olabilir. Benim bakış açım hiçbir zaman öyle olmadı. Şahsi olarak siyasi bir duruşumuz her zaman var. O başka. Ancak gazetemiz yayına başladığında kendime verdiğim bir söz vardı. Kesinlikle yayınlarımız tarafsız olacak. Buna bu güne kadar dikkat etmeye gayret ettik. Bundan sonra da yazılarımız bu yönde olacak. Zaten son günlerde tarafıma gelen söylemler de bu yönde ve memnun edici. Her zaman olaylara geniş açıdan baktığımızı söyleyen okurlarımız ve dostlarımızı da üzmek istemeyiz. Kentin beklentisi büyük dedik. Bunun sebebi ise daha önceki yazılarımda yazdığım gibi onlarca yıl önce yapılması gerekenlere kentin bazı dinamiklerinin (baronlar dememe kızıyorlar) buna izin vermemesi. Bunu belki de cesaretle dillendiren tek gazeteci olmanın da verdiği bir yalnızlık var. Ancak bu tespitlerimi okuyan büyük çoğunluk, hatta neredeyse kentin tamamı bana hak veriyor.

 

En azından bundan sonrası için hızlı bir gelişim şart. Gerek Büyükşehir Belediye Başkanı gerekse ilçe belediye başkanlarının bu konuda benden farklı düşündüğünü sanmıyorum. Yapılması gereken sadece bu çalışmalara vatandaş olarak destek olmak. Eskiler çok iyi bilir. İmece konusu vardı. Herkes işin ucundan tutardı. Seçilen yöneticileri de söylüyorum. Sadece ‘Belediye olarak şunu yaptık’ demeyim. Vatandaşların da ortak olacağı çalışmalarda halkı yanınıza alın. Hem o yaptığınız icraat halka mal olur, hem de bir dünya masraftan kurtarırsınız. Küçük ama önemli bir çalışma olabilir.


Yayınlanma Tarihi : 2019-11-07 17:09:33
Okunma Sayısı : 240
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları