Av. Ünsal KIZILCA
ÖZEL OKULLARDA SİGORTA


ÖZEL OKULLARDA SİGORTA


Çocuklarımızı eğitim için gönderdiğimiz okullar olası tehlikelere karşı ne gibi önlemler alıyorlar? Kendi oturduğumuz evleri ve işyerlerini, yangına, depreme, su basmasına, hırsızlığa ve daha birçok riske karşı sigortalarken, kendi arabamızı kazaya karşı çalınmaya karşı sigortalarken acaba kaçımız okullardaki güvenlik önlemlerinden haberdar? Kaçımız bu binaların ve donanımlarının bir sigorta teminatı altına alındığını biliyoruz?

 

Oysa bir anlamda özel okullar da birer işyeri ve her işyerinin olduğu gibi özel okullar için de bir takım risklere karşı sigorta ettirilmesi gerekiyor. Elbette sadece özel okulların değil devletin resmi okullarının da sigorta ettirilmesi gerekir ancak burada konuya özel okullar açısından değineceğiz.

 

Özel okullar olsun, ana okulları ve kreşler olsun, bütün bu eğitim kuruluşlarını yönetenler ciddi sorumluluk taşımaktadırlar. Burada eğitim gören öğrencilerin, öğretmenlerin ve çalışan diğer görevlilerin herhangi bir nedenle zarar görmeleri durumuna karşı okul idaresi bazı önlemler almak durumundadır.

 

Bu konuda sigorta şirketleri de eksikliği farketmiş olacaklar ki şimdi, eğitim kurumları sigorta paketi, okulumuz paket sigortası, okul sorumluluk sigortası, öğrencim güvende paket sigortası ve benzeri birçok okul sigorta paketi hazırlamışlardır.

 

Bütün bu paket sigortaları, küçük farklarla aslında benzer teminatlar sunmakta ve benzer limitler içinde güvence vermektedirler. Yapılan iş tek bir sigorta poliçesi içinde bilinen bütün risklere karşı güvence sunmaktır.

 

Bir okul binası içinde neler teminat altına alınmak istenebilir? Bir kere binanın kendisi başlı başına teminat konusudur. Binada bulunan kalorifer, asansör, klima ve benzeri tüm makineler teminat konusudur. Eğiitm amacı ile oluşturulan laboratuvar, bilgisayar odaları ve benzeri alanlarda bulunan her türlü materyal teminat konusudur. Ayrıca sıralar, masalar, her türlü dekorasyon malzemeleri teminat altına alınabilir. Binada bulunan kasa ve içindeki kıymetler teminat konusudur.

 

Peki paket poliçelerin kapsadığı teminatlar neler olabilir? Okul binalarında en büyük risk yangın tehlikesidir. Herhangi bir yangın durumunda gerek yangının ve olası patlamaların verdiği zararlar ve gerekse aşırı duman nedeniyle uğranılan zararlar teminat altına alınmaktadır.

 

İkinci büyük tehlike gıda zehirlenmesidir. Her ne kadar yemek hizmetleri dışarıdan alınsa bile servis okul içinde yapıldığından, öğrencilerin, öğretmenlerin ve tüm görevlilerin olası gıda zehirlenmeleri teminat altına alınacaktır.

 

Büyük şehirlerde öğrencilerin büyük bir kısmı özel servis araçları ile evden okul ve okuldan eve taşınmaktadır. Ve bu taşıma işleri nedeniyle zaten okul servis araçları için bir sigorta yapılmaktadır. Buna rağmen, bu sigorta limitlerini aşan bir kaza olması durumunda bu limitleri aşan tutarlar da teminat altına alınabilmektedir.

 

Okul, anaokulu veya kreşlerdeki bedensel aktiviteler ve spor çalışmaları sırasında da istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Herhangi bir kaza durumunda ortaya çıkabilecek bedensel zararların tedavi ve bakım giderleri de bu paket sigorta kapsamına alınmaktadır.

 

Yine okulların ara sıra gerçekleştirdikleri kültürel veya gezi amaçlı yapılan yolculuklar sırasında da kaza sonucu yaralanmalar veya ölümler olabilir. Hiç de arzu edilmeyen böyle bir durumlar da teminat altına alınmaktadır.

 

Bu sayılanlar dışında en önemli risk ise depremdir. DASK sigortası zaten başlı başına yapılmak durumundadır. Ancak sigorta şirketleri okullara önerdikleri bu paket sigortaların içine ek bir teminat olarak deprem nedeniyle ortaya çıkacak bir takım zararları da koymaktadırlar.


Yayınlanma Tarihi : 2018-10-24 14:08:27
Okunma Sayısı : 283
kiremitçiler

Av. Ünsal KIZILCA Diğer Yazıları

Nöbetçi Eczane
SUGAR CHEF
Günlük Kurlar