Habibe Tilki UZEL
Tekirdağ ne kenti?


Tekirdağ ne kenti?


Üzerinde yaşadığımız toprakların bedelini ne yazık ki yıllardır verdiğimiz şehitlerimizle ödüyoruz. Çünkü geçmişten bu yana bu topraklar birilerinin hep ateş çemberi içinde. Diğer taraftan ise böylesine kıymetli topraklar bizim yurdumuz, vatanımız. En batısındaki şehirden en doğusundakine kadar hepsinin bir önemi, özelliği, kıymeti var.

 

İçinde yaşadığımız kentimiz Tekirdağ’da taş devrinden günümüze kadar olan tarih boyunca Traklar, Bizanslılar, Osmanlılar gibi çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Asya ve Avrupa arasında önemli bir geçiş yolu özelliği de taşımaktır. Ayrıca Istıranca ve Ganos Dağları’nın verdiği güzelliklere sahiptir. Denizi, tarihi ve kültürel özellikleriyle ülkemizin kıymetli kentlerinden biridir.

 

Ancak ne var ki tüm saydıklarımız bu kentin yöneticileri tarafından, biri ya da birilerinin Tekirdağ’a kazandırdıkları kazanımlar değil. Doğanın, tabiatın, çeşitli medeniyetlerin sayesinde olan değerler.

 

Günümüze gelecek olursak Tekirdağ’ın gelişimi ve değişimi için kim ne yapıyor? Unutmasınlar kent yöneticileri yolcu, Tekirdağ halkı hancı. Han sahibi kimi isterse onu yola sokar kimi isterse yola gönderir. Böylesine önemli değerleri olan bir kente biraz ivme verilirse eminim ki kimse gelişiminin önünde duramaz. Yeter ki istensin! İstanbul’a çok yakın olmasıyla övünülüp durulması bırakılıp; İstanbul’dan bağımsız, kendi ayakları üzerinde duran bir kent haline getirilmesi lazım. Aksi takdirde İstanbul’un ilçesi gibi yaşamaya devam edecektir. 

 

Her kentin baskın olduğu, anıldığı bir özelliği vardır. Kimi kent sanayi kentidir, kimi eğitim, kimi ticaret, kimi turizm, kimi kültür, kimi tarih kentidir.  Peki ya Tekirdağ ne kenti? Sanayisi, ticareti ne kadar hareketli? Eğitimi eğitim kenti denecek kadar köklü mü? Denizi var yerli yabancı turist çekebiliyor mu bol bol? Tarihi yeterince tanıtılıyor mu? Avrupa’ya açılan bir kapı şeklinde olan kentimizin kültürel zenginliklerini ne kadar tanıtabiliyoruz?

 

Evet, sorarım size Tekirdağ ne kenti? Bugün değilse bile yarın ne kenti olacak? Bu şehrin çocukları ne kenti olmakla övünecekler? Bu anlamda bir gelişim planları var mı, çaba sarf ediliyor mu? Kent yöneticileri bu konu üzerinde durup bir an önce Tekirdağ’ın ileride ne kenti olarak anılacağını belirlemeleri lazım.  


Yayınlanma Tarihi : 2020-01-23 13:20:17
Okunma Sayısı : 191
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları

Nöbetçi Eczane
YOTUBE
Günlük Kurlar