Habibe Tilki UZEL
Albayrak ve Eşkinat’tan keskin cevaplar


Albayrak ve Eşkinat’tan keskin cevaplar

 

 

Hepimizin bildiği gibi bir süredir Tekirdağ’ın ana konusu heykeller… Evet, heykeller kalsın mı gitsin mi, olması iyi mi, yoksa hiç olmasalar mıydı gibi alabildiğince sorular üretiliyor. Hali hazırdaki Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ve ekibinin heykeller üzerindeki fikirleri tahmin edeceğiniz gibi elbette gereksiz oldukları yönünde. Hatta satılmaları konusunda ortaya bir fikir atılarak bence vatandaşın üzerinde bir nabız yoklamasına gidildi. Fakat Tekirdağ her ne kadar sanat ve kültür konularında bu zamana kadar ülkede önde gelen kentler listesinde yer alıyor olmasa da sanata düşman olmadığını da kanıtladı. Ne diyerek kanıtladı derseniz bir kesimin “kesinlikle heykelleri istemiyoruz” demesine rağmen çoğunluk rahatsız olmadıklarını, bu tip heykel ve sanatsal faaliyetlerin kentlerin simgeleri haline geldiklerini bu yüzden olması gerektiğini savundular. Böyle olunca heykellerin satılma konusu rafa kaldırılıp zaten “satacağız” demedik diye açıklama geldi. Zira şartnamede de heykeller üzerinde değişikliğe gidilmeyeceği ve satılamayacağı konusunda net bir madde bulunuyor. Mevcut heykellerle ilgili yapılacak çok şey yok ancak uzun bir süre Süleymanpaşa yeni heykellere ev sahipliği yapmayacağa benziyor.

 

Hal böyle olunca konuyla ilgili zaman zaman üstü kapalı zaman zaman açık bir şekilde ilk tezat görüş Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’tan geldi. En son Tekirdağ’ın yeni yazarlarından Eda Nur Işıksal ve Nurcan Balıbey’in kitap söyleşi kokteylinde Albayrak Cüneyt Yüksel’e gönderme yaptı. Kısa bir konuşma gerçekleştiren Başkan Albayrak, “her kim Tekirdağ’ın sanat ve kültür faaliyetlerindeki ilerleyişini engellemeye çalışırsa çalışsın başarılı olamayacak. Bu şehirden yazarlar, heykeltıraşlar, şairler, tiyatrocular mutlak ki çıkacaktır. Geçtiğimiz günlerde piyanist Gülsin Onay’ı kentimizde misafir ettik son derece gurur duyduk bundan da. Bir sanatçı kolay yetişmiyor, sanat kolay ortaya çıkmıyor. Örneğin Gülsin hanımı dinlerken, sanatını icra ederken birisi çıkıp onun sanatına para biçebilir mi? Asla biçemez. Kaç para sanatın karşılığı olabilir? Bence hiçbir meblağ karşılığı olmaz. Bu tüm sanat konuları için geçerlidir. Bu yüzden kentimizdeki heykeller ve tablolar için de para biçilmesi, bunların üzerinde para konuşulması onları ortaya koyan sanatçıya, emeğine, heyecanına hakaret etmek demektir.” dedi. Böylece Başkan Albayrak konuyla ilgili bu kadar açık belki de ilk kez fikrini net ortaya koydu.

 

Ardından eski dönem Süleymanpaşa Belediye Başkanı olan Ekrem Eşkinat Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Konferans Salonu’nda bir basın açıklamasında bulundu. Ekrem Eşkinat, “özellikle sanat adı altında yolsuzluk yapılmış algısı yaratmaya çalışanlara hayretle bakıyorum. Eğer yaratmaya çalıştıkları bu algının gerçeklik payı varsa kanıtlarıyla ortaya koysunlar ben hazır bir şekilde bekliyorum.” dedi. Ak Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sezayi Çetin’in “sanat mı- rant mı?” diyerek paylaştığı tablo için ise, “Sezayi Başkan ile güzel bir diyaloğumuz vardır fakat sanat mı rant mı lafı asla kabul edilemez. Paylaştığı tablo için şunu söyleyebilirim tavuk gibi yumurtlayıp kaz gibi ses çıkarmak tam da yapılan bu algı yönetimine uyuyor. Bizim verilemeyecek hiçbir hesabımız yoktur. Ayrıca o heykellerin bir tanesi de Sezayi Başkandadır. O halde elinde ki sanat mıdır rant mıdır sormak isterim. Aramızda dünyaya bakış açısı farkı olduğu ortada. Sanat işleri müteahhitlik işlerine hiç benzemez.”diyerek son noktayı Eşkinat koydu.

 

Belli ki bu konu bir süre daha Tekirdağ gündemini zorlayacak ve meşgul edeceğe benziyor. Meşgul ederken umarız ki bu halden zararlı çıkan Tekirdağ ve Tekirdağ halkı olmaz. Hiç şüphe yok ki sanat bir toplumun ilerleyişini kaydeden ana damarlardan bir tanesidir. Tartışmayı alevlendirirken bunu unutmamak gerekir.

        


Yayınlanma Tarihi : 2020-01-07 14:12:32
Okunma Sayısı : 183
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları