Habibe Tilki UZEL
20 yıl sonra bir ilki Cüneyt Başkan yaptı


20 yıl sonra bir ilki Cüneyt Başkan yaptı

 

 

Geçtiğimiz hafta sonu Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in ev sahipliğinde organize edilmiş olan çok anlamlı ve keyifli bir gezi gerçekleştirdik. 3 gün süren gezi süresinde Yunanistan’ın Gümilcine, Kavala, Selanik, İskeçe gibi şehirlerini yakından tanıma fırsatı yakaladık. Gezinin en anlamlı kısmı ise şüphesiz 10 Kasım’da Selanik şehrinde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evde bulunma kısmıydı. Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde Selanik’te, kitaplarda hep okuduğumuz iki katlı, panjurlu, pembe boyalı olarak tanımlanan evde törenle andık. Hepiniz tahmin edersiniz ki o topraklarda olmak, o evin bahçesinde, Atatürk doğumuyla babası Ali Rıza Efendi’nin diktiği nar ağacının altında evi izlemenin ruhani boyutu oldukça duygu barındırıyor. Çünkü bu özel  evin ikinci katındaki küçük odada gözlerini dünyaya açan o günkü bebek gün geldiğinde bir milletin özgürlüğü için varını yoğunu ortaya koyarak Türkiye Cumhuriyetini kurdu.  

 

Böylesi manidar bir tarihte bizlere böylesi güzel bir fırsatı sunduğu için Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e bir kez daha çok teşekkür ederim. Süleymanpaşa’dan geziye 60 kişilik bir grup ile yola çıktık. Üstelik karma ama bir o kadar da uyumlu bir gruptuk. Başta Başkanımız Cüneyt Yüksel olmak üzere Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, biz Gazetecilerle birlikte Yunanistan topraklarını ve soydaşlarımızı ziyaret ettik.

 

Yukarıda da dediğim gibi bu gezinin en büyük anlamı elbette ki 10 Kasım’da Selanik’te bulunarak Ata’mızı anmak idi. Gezinin diğer önemli tarafı ise Başkan Cüneyt Yüksel tam 20 yıl sonra Tekirdağ (Süleymanpaşa) sınırları içinde bir ilki gerçekleştirdi. En son 20 yıl önce Osman Tabak gazetecilerin de katıldığı böylesi bir yurt dışı gezisi düzenlemişti. Geçen bu kadar süre zarfında gezi düzenlemek şurada dursun yerel basının kolu kanadı kırılmaya uğraşılıyor. Biz yerel gazetecilere kısmen öcü gözüyle bakılıp, bir de üstüne üstlük ulusal basına daha da ayrıcalık sağlandığını gördüğümüz çok oldu. Oysa yerel basın tüm zor şartlara rağmen bir kentin sesi, vicdanıdır. Küçümsemek veya yok saymak bir o kadar hatalı bir davranış biçimidir. Zaman zaman mesleğimize dair olan özel günlerimizin bile es geçildiği Süleymanpaşa’da Başkan Bey’in böyle bir kültür gezisi düzenlemesi fazlasıyla memnuniyetle karşılandı.    

 

Tekirdağ’ın 200 bin nüfuslu merkez ilçesinin Ak Partili Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel göreve gelişinin henüz 7. ayında iken kısa zamanda gerçekten önemli gelişmelere imza atmasının yanı sıra kendisine veya partisine bir şekilde ön yargıyla bakan pek çok kişinin gönlüne girmeyi de başardığını söylersek yanlış ifade etmiş olmayız. Trakya Bölgesi’ne baktığımız zaman çok uzun yıllar boyunca il ve ilçelerde seçimi alan CHP Belediyelerinden gazetecileri de kapsayan bu tür gezileri neden organize etmekten bu kadar kaçtıklarını hatta korktuklarını da merak ediyorum. Belki de korkmamaları gerektiği konusunu Başkan Cüneyt Yüksel’e bir an evvel danışmaları gerekiyor. Dediğim gibi henüz koltuğa oturalı 7 ay olmasına rağmen biz gazetecilerin hepsini samimiyeti ve alçak gönüllüğü ile kucaklamayı başardı. Üç günlük gezimiz esnasında sadece Yunan kentlerini tanıma fırsatı yakalamış olmadık. Aynı zamanda 3 gün boyunca aynı otobüste yolculuk etmekten tutun aynı masada oturup yemekler yiyerek de kendisini yakından tanımış olduk. Sokakta görüp küçükten büyüğe herkese bir şekilde dokunan Cüneyt Yüksel acaba rol mü yapıyor diye düşünenler varsa söyleyeyim rol mol yok. Başkan Bey gerçekten o kadar doğal ve olduğu gibi ki bir an bile kasıntı tavrı, hali, duruşu yok. Tanıdık tanımadık herkesle gözlerinin içi parlayarak diyalog kuruyor, hele karşısındakine üstten bakma modu hiç yok.  Rahatlıkla karşısına çıkıp fikirlerinizi söyleyeceğiniz ve sizi canla başla dinleyecek bir beyefendi. Bir belediye başkanı düşünün “beraber fotoğraf çekilelim mi?” diyorsunuz “Tabii ki” diyerek yanınıza geliyor, fotoğraf işi tamam, sonra bakıyor güzel olmuş mu diye ve ardından dur bir de “selfie yapalım” deyip çekiyor hatta ardından “siz öyle durun ben de sizi çekeyim” diyor. Bu kadar doğal, içten ve sanki 40 yıl öncesinden tanışıyormuş gibi… Bu doğallığa, mütevazi tavra hayran olmamak elde değil…Umarım kendini Kaf Dağı’nda sanan, gazetecilere gereksiz gözüyle bakan tüm yöneticilere Başkan Bey’in bu muhteşem tarzı bir nebze olsun örnek olur.

 

Hem Süleymanpaşa’da mesleğini yerine getirmeye çabalayan bir kadın gazeteci olarak hem de Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi olarak tam 20 yıl sonra ilki gerçekleştirerek böyle güzel bir kültür gezisini düzenleyen Cüneyt Yüksel Başkanımızı yürekten kutluyorum. Cüneyt Yüksel ile Süleymanpaşa’nın yerinde sayan kaderinin değişeceği mutlak ki ortada.


Yayınlanma Tarihi : 2019-11-18 18:14:03
Okunma Sayısı : 243
kiremitçiler

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları