Habibe Tilki UZEL
GDO’LU MISIRLARI YİYEN FARE


GDO’LU MISIRLARI YİYEN FARE


Geçtiğimiz günlerde yapılmış bilimsel bir araştırmanın fotoğraflarını ve bilgilerini inceledim. Gördüğüm ve okuduğum şey beni bu konuyla ilgili iki kat endişeye düşürdü.

 

 Neyden mi bahsediyorum? Yıllardır beslenme biliminin gündeminden düşmeyen bir konu olan genetiği değiştirilmiş organizmalar yani GDO’lardan bahsediyorum. Biliyorum bu konuyla ilgili artık konu aşinalığımız olduğundan mıdır nedir GDO deyip geçiyoruz. Fakat konunun derinliği gerçekten böyle değil. Bir araştırma kobay fareye bir süre gdo içerikli mısır yediriliyor ve farenin değişimi fotoğraflanıyor günbegün. Fare en sonunda ilk halinden çok başka bir görüntüye geliyor. Yanlarından et fazlalıkları oluşuyor, ellerinde ve kulaklarında değişimler, karaciğer hasarı ve bağışıklık sistemi sıkıntısı gözlemleniyor.

 

Biyoteknolojik yöntemlerle canlıların sahip olduğu gen dizilimleri oynanarak, mevcut özelliklerinin değiştirilmesi veya canlılara yeni özellikler kazandırılması ile elde edilen organizmalara "genetiği değiştirilmiş organizmalar" yani kısaca "GDO'lar" deniliyor. GDO'lar alerjen maddelerin azaltılması, yiyeceklerin besin içeriğinin zenginleştirilmesi, meyvelerin depolama ve raf ömrünün uzatılması gibi farklı amaçlarda kullanılmaktadır. GDO'lar genellikle böcek öldüren zehir içerme veya yabancı otları yok eden kimyasal ilaçlara dayanıklı olma özellikleri taşır.

 

Türkiye’de gdo sorunu bazı kesimler tarafından çok ciddiye alınırken bazı kesimler tarafından da hiç dikkate alınmıyor. Oysa gdo gerçekten sağlığımızı ciddi manada tehdit ediyor. Sonuçlarını çok hızlı bir şekilde görmüyor oluşumuzdan belki kulak ardı edişimiz fakat cidden basit bir konu değil. Her ne kadar ülkemizde konuyla ilgili incelemeler yapılıyor dense de bizler de tüketiciler olarak ne yediğimize ne içtiğimize çocuklarımızı nasıl beslediğimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Ülkemizde gdo’lu ürünler yetiştirmek yasak ama yurt dışından aldıklarımız acaba ne kadar güvenilir?

 

 Gdo’nun sonuçları belki bugün yarın çıkmıyor ama yüzyıl sonra acaba insanlığın başı gdo yüzünden neyle dertte olacak? Bugün küçük çocukların obez olmaları, dikkat sorunu yaşamaları, hiperaktiflik yaşamalarının altında acaba bu konu mu var? Hiçbir şey gelecek nesillerimizden, çocuklarımızdan, sağlığımızdan önemli değil. İnsan hayatını bu tip şeylere feda eden her kim varsa muhakkak ki affedilmeyecektir. Herkese sağlıklı günler dilerim… Yayınlanma Tarihi : 2019-10-15 19:12:59
Okunma Sayısı : 228
kiremitçiler

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları