Av. Ünsal KIZILCA
EMEKLİLERDE KIDEM TAZMİNATI – 2


EMEKLİLERDE KIDEM TAZMİNATI – 2


Emeklilik sonrası 4/1-a’lı (SSK) kapsamında yani bir işverene bağlı olarak çalışmak isteyenler için iki seçenek bulunuyor.


-Emekli aylıklarını kestirerek,

-Emekli aylıklarını almaya devam ederek sosyal güvenlik destek primine tabi olarak(SGDP) ödeyerek.

Bu seçenekleri kullanırken belirleyici olan kişilerin ilk kez ne zaman sigortalı olduklarıdır.

1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olanlar veya emekli olmuş kişiler;

1-Emekli aylıklarını kestirip, normal bir sigortalı gibi tüm sigorta kolları tabi olarak çalışmak.


Bu seçeneğe göre emekli aylığını kestirip tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışan kişi emekli işçi sayılmaz.

Emekli aylığını kestirip çalışmaya devam eden çalışanlar bu dönemde aylık almadıkları normal bir sigortalı gibi bütün sigorta kollarına prim ödedikleri için emekli olmak istediklerinde yeniden hesaplama yapılarak maaşları bağlanır ve daha yüksek aylık alabilirler.

Emekli maaşını kestirip çalışmaya devam eden çalışan istediği zaman çalışmasını sonlandırıp işverenden kıdem tazminatını talep edebilir.

 

Dolayısıyla bu durumdakiler kıdem ve ihbar tazminatı hakları yönünden normal işçi statüsündedirler.

2-Emekli aylığını almaya devam ederek sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışanlar.


Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışanların ücretlerinden yüksek prim kesintisi yapılır, ancak emekli aylıklarında azalma olmaz.

 

Emekli olduktan sonra SGDP ödeyerek çalışmaya devam eden kişiler, işten ayrıldıklarında aynı maaşı almaya devam ederler. Yaşlılık sigortasına prim ödemedikleri için maaşlarında artış olmaz.

 

Emekli olarak SGDP ödeyerek, yani emekli maaşını kestirmeden çalışmaya devam eden çalışan emekli olmak için kıdem tazminatı talep edemez.

 

Emekli işçilerin kıdem tazminatı alabilmeleri için işveren tarafından işten çıkarılmaları veya haklı bir nedene dayandırarak işten ayrılmaları gerekir.

 

 1 Ekim 2008 sonrası sigortalı olmuş kişiler;

İlk işe girişleri 1 Ekim 2008 sonrasında olanlar emeklilik sonrası 4/a’lı (SGK’lı) olarak çalışmaya devam etmek isterlerse sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödeyemeyecekler. Emekli maaşlarını kestirip bütün sigorta kollarına tabi çalışmak zorunda olacaklar.

 

Yani 1 Ekim 2008 sonrasında sigorta olmuş kişiler emekli olduklarında SGDP ödeyerek çalışamayacaklar, emekli maşlarını kestirip çalışmak zorunda kalacaklar.

Emekli aylığı alarak yani Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışan 4/a (eski SSK) emeklileri, hastalanmaları halinde geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalanamazlar.


Yayınlanma Tarihi : 2018-12-03 13:27:27
Okunma Sayısı : 540
reklam yan

Av. Ünsal KIZILCA Diğer Yazıları