Av. Ünsal KIZILCA
ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SİGORTA


ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SİGORTA


Bir sağlık sigortası, sigorta ettiren kişinin, sigorta süresi içinde olmak koşulu ile hastalanması veya bir kaza sonucu yaralanması durumunda, tedavi için yapılacak masraflar ve eğer varsa gündelik tazminatlar için, poliçenin genel ve özel şartları içinde ve poliçede yazılı tutara kadar güvence verir. Yaptırılan sağlık sigortasının hangi durumları güvence dışında tuttuğu, sağlık sigortası genel şartları, teminat dışı kalan haller, başlıklı maddelerinde sayılmıştır. Şimdilik bunlar konumuz dışındadır.

 

Genel olarak bütün sigorta şirketlerinin ürün yelpazesi içinde sağlık sigortaları bulunmaktadır. Yine bütün sigorta şirketlerinin hepsi de 14 günlük bebek ile 64 yaş arasında bulunan yetişkinlere sağlık sigortası vermektedir. Yaşı 50 ve üzerinde olan kişilerin sağlık sigortası yaptırması için bazı sigorta şirketleri farklı prosedürler uygulamaktadır.

 

Devletin sağladığı bir sosyal güvenlik sistemi var ancak yine de insanlar için özel bir sağlık sigortası edinmenin birçok yararı bulunmaktadır. 18 yaşın altında bulunan çocuklar da bu olanaklardan yaralanabiliyorlar. Bunun koşullarına birazdan değineceğiz. Ancak şimdi çocuk olsun yetişkin olsun, özel sağlık sigortası yaptırmanın herkes için ortak olan yararlarına bir bakalım.

 

Bir kere doktor veya sağlık kuruluşu seçmenin özgürlüğü var. Öncelikle sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu doktor ve sağlık kuruluşları ağının genişliği büyük bir olanaktır.

 

Ayrıca, tek başına altından kalkılamayacak yüksek tedavi giderlerinin üstesinden gelmenin rahatlığı var.

 

Anlaşmalı doktor ve sağlık kuruluşlarından hizmet alındığında, normalde ödenecek tutarların çok altına bir tutar ödemek mümkün. Özellikle masraflara belli bir oranda sigortalının katlandığı durumlarda bu büyük bir avantaj sağlıyor.

 

Devletin sağladığı sosyal güvenlik olanaklarına göre daha konforlu bir kuruluşta, ilgi görmek ve en iyi hizmeti almak mümkün.

 

Poliçe koşulları içinde aynı tedaviyi ülke dışında elde etmek de mümkün. Sigorta şirketlerinin, dünyanın her yerinde doktor ve sağlık kuruluşları ile anlaşmaları bulunuyor.

 

Genel olarak özel sağlık sigortaları iki farklı güvence sağlar. Ya yatarak tedavi güvencesi alınır ya da yatarak ve ayakta tedavi güvencesi birlikte alınır. Yatarak tedavi güvencesi, bir sağlık kuruluşunda ameliyat olunması veya ameliyat olunmasa da yatarak tedaviyi gerektiren durumlarda yapılacak harcamaları kapsar. Yatarak ve ayakta tedavi güvencesi ise, az önce sayılan güvencelerin yanında, doktor muayene ücretleri, tahlil ve röntgen masrafları, ilaç masrafları, MR, sintografi ve tomografi gibi özelliği olan teşhis ücretleri ve fizik tedavi masraflarını kapsar.

 

Tabi hangi şekilde yapılmış olursa olsun, istenirse farklı ilave güvenceler alınması da mümkündür.

 

Özel sağlık sigortasının bu sayılan yararları gözardı edilecek cinsten değildir. Bu yüzden de aileler özel sağlık sigortası yaptırırken eşleri ve çocuklarını da kapsayan özel paketler talep ediyorlar.

 

Sigorta şirketleri, bekar olmaları koşulu ile 30 yaş ve daha küçük çocukların anne ve babaları ile birlikte sigorta kapsamına almaktadır. Genelde sigorta şirketleri, çocuklu ailelerin çocuklarının sigorta kapsamına alınması için, eşlerin ortak sigorta yaptırma isteğini aramaktadır. Ayrıca ailede birden fazla çocuk varsa, bütün çocukların birlikte sigorta kapsamına alınmasını istemektedir.

 

Özel sağlık sigortası dışında çocuklar için yaptırılacak bir diğer sigorta da tasarrufa yönelik birikimli sigortalardır. Genelde bu tür sigortalar 15 yaşına kadar olan çocuklar için yaptırılmaktadır. Amaçlanan ise çocuk için ileride daha iyi eğitim olanakları yaratmak ve bu arada içerdiği yaşam teminatı ile çocuğa gelecekte finansal güvence sağlamaktır.


Yayınlanma Tarihi : 2018-10-30 11:04:44
Okunma Sayısı : 303
reklam yan

Av. Ünsal KIZILCA Diğer Yazıları

Nöbetçi Eczane
SUGAR CHEF
Günlük Kurlar