Habibe Tilki UZEL
DEVA PARTİSİ İLÇE ESKİ BAŞKANI GÜL KANTARCIOĞLU’NUN BÜYÜK AYIBI

Deva Partisi Süleymanpaşa İlçe eski Başkanı Gül Kantarcıoğlu, bilindiği üzere geçmiş dönem Deva Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı Şerife Türüdü’nün hayatını kaybetmesinin ardından Deva Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanlığına atandı. Kantarcıoğlu, getirildiği görevde ancak1 yıl fakat bunun da 10 ayında var olabildi. Gerek parti içindeki geçimsiz davranış biçimi gerekse huzur vermeyen emrivaki hareketleri ile ilçe başkanlığı görevinin hızlı bir şekilde son bulduğu partililer ve vatandaşların yorumları arasında yer alıyor.

Deva Partisi İlçe eski Başkanı Gül Kantarcıoğlu’ndan zaman zaman yersiz çıkışlar geliyordu. Kantarcıoğlu bunlara bir yenisini ekleyerek büyük bir gaf daha geldi. Ülkemizde özellikle son zamanlarda toplum olarak herkesin nefret ettiği ‘ötekileştirme’, ‘ayrıştırma’ ‘buralı veya değil’ kavramlarını destekleyerek çağ dışı düşüncelerini umarsızca ortaya koydu.

Kantarcıoğlu, kendi facebook sayfasında Hasan Kayalaroğlu isimli bir vatandaşın da aynı şekilde toplumu ayrıştırmaya çanak tutan “şehrimize gelip iki kişi tanıdı diye kendini fasulye gibi nimetten sayanlar…” cümlesinin bulunduğu paylaşımın yorum kısmına “dağdan gelip bağdakine ayar mı veriyormuş muhterem” cümlesini yazdı. Yine Gül Kantarcıoğlu kendi facebook profilinde buralı – oralı muhabbeti ile insanları ikiye bölecek aşağıdaki şu cümleleri paylaştı:

“Zaar ne bilsin. Biz burada doğduğumuz için, babamız burada olduğu için, dedemiz burada doğduğu için, dedemizin babası burada doğduğu için vs…bizim oturduğumuz insanların yarısı akrabamız, bir çoğu hısmımız, geri kalanıda arkadaşımız, dostumuz olur. Kendi ip’in oğlu kınnap olunca akıl da o kadar çalışıyor…”  

Türkiye’nin pek çok kentinde olduğu gibi Tekirdağ’da son zamanlarda hızla büyüyen, göç alan bir kentimiz. Güzelim ülkemizin diğer şehirlerinde olduğu gibi ilçeleri geneliyle Tekirdağ’da da Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer illerinden gelip görevlerini yerine getiren, yaşayan vatandaşlarımız mevcut. Ülkemizin başka illerinde doğmuş, büyümüş, okumuş Tekirdağ topraklarında görev yapan doktorlarımız, hemşirelerimiz, öğretmenlerimiz, siyasetçilerimiz, memurlarımız, gazetecilerimiz, işçilerimiz ve dahası var. Tekirdağ’a canla başla görev yapan çeşitli pek çok önemli isim var. Bunların başında Tekirdağ Valisi Sayın Recep Soytürk Sakarya’nın Karasu ilçesinde doğdu. Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Sayın Hakan Fındık Ankara’da doğdu. Bu kente bu bölgeye hizmet veren çeşitli siyasetçilerimizin doğum yeri ülkemizin farklı noktalarıdır.

Deva Partisi İlçe Eski Başkanı Gül Kantarcıoğlu’nun vatandaşları ayrıştıran, ötekileştiren cümlelerine göre o zaman anası, babası, dedesi, büyükannesi Tekirdağlı olmayan tüm bu insanlar Tekirdağ’ı terk edip ülkenin başka şehirlerine mi gitsinler? Bizler bangır bangır bu ülkede ayrıştırmaya yer yok diye yazıp çizerken güya siyasetin içinde bulunmuş bu hanımefendi siyaset diline hiç yakışmayan bir üslup ile bir nevi vatandaşlara benim babam oralı – senin baban buralı tarzında toplumun kişilik haklarına dil uzatıyor. Bunu bir de dediğim güya ülkenin siyasi partisinin ilçe başkanlığını yapmış biri yapıyor. Gül Kantarcıoğlu velev ki bir hastaneye gidiyor doktora muayene olmak için. Acaba öncesinde doktorun kütüğünü, anasını, babasını, doktorun dedesinin Tekirdağlı olup olmadığını mı araştırıyor? Doktorun dedesi Tekirdağlı değilse muayene olmaktan vaz mı geçiyor?

1 ay sonra 2024 yılına gireceğiz. Sene kaç olmuş ve bu ülkenin en son ihtiyacı olan şey ‘ötekileştirme’ ve ‘ayrıştırma’ konularının tekrarlanması. Çünkü bu ülke bu konulardan çok zarar gördü. Gül Kantarcıoğlu yaşı itibariyle eski toprak diye tabir edilen kategoriye giriyor. Haliyle Tekirdağ’ın o eski günlerini özlüyor olabilir. Nüfusun daha az olduğu, çoğunlukla insanların başka yerlere göç etmediği çok geride kalan günleri. Eskiden kapılarda anahtarların bile olmadığı mahallelinin birbirine güven duyduğu günleri. Şimdi öyle mi artık kimileri korkudan kapı ziline adını bile yazamıyor, kimisi ya isim kutusunu boş bırakıyor ya da uzaktan akrabasının adını yazıyor. Kantarcıoğlu, eski toprak olduğu için içindeki o eski günlere olan özlemi anlayabiliriz ancak Türk Toplumunu o buralı, bu buralı şeklinde ayrıştırmaya sürükleyerek öz kimlik üzerinden vatandaşları galeyana getirmesini asla kabul etmiyoruz.

Yukarıda ifade ettiğim gibi Kantarcıoğlu’nun ilçe başkanlığı görevi 10 ay kadar sürdü. Görev şuan hali hazırda ilçe başkanlığını başarı ile yürüten Ozan Varan’a verilerek isabetli bir karar alındı. Bu anlamda Deva Partisi Tekirdağ İl Başkanı Hasan Berk Çebi ve Deva Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ozan Varan’a teşekkür ederiz. Ayrıca İl Başkanı Hasan Berk Çebi'de ülkemizin Trabzon şehrindendir. O zaman Kantarcıoğlu ilçe başkanlığı yaptığı partinin il başkanına da bir nevi sen buralı değilsin diyor. Gül Kantarcıoğlu'nun bu tutumu en çok zararı üyesi olduğu Deva Partisi'ne veriyor.

Zira toplumu bölen, toplumsal farklar üzerine ayrıştıran, ötekileştiren, kişilerin kendi köklerine saygısızlık eden, bu duygularla vatandaşları olumsuz atmosfere iten, yenilikleri ve değişimi takip etmeyip kendini geliştirememiş, dar kalıplı zihniyette bir kişinin de Tekirdağ’da siyaset yapamıyor oluşu çok isabetli bir karardır. Toplumun birlik ve ulus bilincini kimsenin yıkmasına izin vermeyeceğiz.  

            

   

 

Yayınlanma Tarihi : 2023-12-1 15:40:16
Okunma Sayısı : 843
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları