Habibe Tilki UZEL
Süleymanpaşa Çarşı PTT yine aynı tas aynı hamam

Biz yazıp dile getirmeye bıktık, PTT’nin Süleymanpaşa Çarşı Şubesi çalışma üslubunu düzeltme adına bir arpa boyu yol alamadı.

Geçtiğimiz günlerde de ne yazık ki eleştirimizi ortaya koyduk. Giden başmüdüre durumu ilettik ancak değişen hiçbir şey olmadığını çarşı şube PTT’ye bugün yine yolumuz düşünce anladık.

 Süleymanpaşa’da çarşıda bulunan ptt şubesine hiç işiniz düştü mü bilmiyorum. Şayet işiniz düşmediyse dilerim hiç düşmez. Ha işi düşünler de ne demek istediğimi az çok tahmin etmişlerdir diye düşünüyorum. Ptt’ye gitmeden önce sabır ve sakinlik yüklemesi için birkaç bardak papatya çayı mı içersiniz bilmem ama mutlaka buna benzer şeyler yapmanızı tavsiye ederim. İçeri girmeden bildiğiniz dua varsa okuyabilir biranca önce çıkabilmeyi dileyebilirsiniz. Ancak en önemlisi işiniz bitene kadar kendinizi çok kötü hissedeceğiniz kesin.

Neden mi öyle diyorum?

Personel içinde belli başlı olanları var ki sanırsınız adeta silah zoruyla oraya oturtulmuşlar da iş yapıyor gibiler. Vatandaşın yüzüne bile bakmadan, sert bir surat ifadesi ve üslup ile vatandaşın işini zorla yapıyor gibiler. Vatandaş çekine çekine ürkek bakışlarla iş yaptırmaya çalışıyor. 

Sorularınızı cevaplayacak ama bakın güzellikle cevaplayacak o an bir personel bulabilirseniz öpün başınıza koyun. En başta da şubenin şefi olan beyefendinin üslubu uzun zamandır aynı saygısızlık içinde. Vatandaşa yardım edeceğim diye ödü kopuyor. Ne vakit bir soru sorulsa muhalif şekilde karşılık vermeyi asla ihmal etmiyor. Rahatsızlığınızı dile getirdiğinizde de daha öncesinde kendisinden “beğenmiyorsan başka şubeye git” cevabını almışlığımız vardır. O şube sanki babasının tapulu malı beğenmiyorsanız gidin o zaman diyor. Bu rahatlık, vatandaşa bu çirkin üsluplu cevap verme cesareti nereden doğuyor? Yaşını başını almış bir insan olarak iş ahlakını sorgulamadan edemiyoruz bu noktada. Haliyle şubenin şefi vatandaşa bu üslupla yaklaşınca diğer çalışan personelin içinden de vatandaşa sert ve kaba davrananı çıkıyor.

Kimse kimseyi zorla bir yerde çalıştırmıyor. Ptt memur olmak, vatandaşın işini halletmek zor geliyorsa vatandaşa asık suratınızla iş yapacağınıza başka işlerden de hayatınızı idame ettirebilirsiniz, bizden size küçük bir tavsiye olsun bu.  

Daha öncesinde başka bir çalışana soru yönelttiğimizde onda da devlette memur olarak çalışma rahatlığı gelmiş tavrıyla “ben bilmem, şef orada ona sorun” diyor. Vatandaş pinpon topu gibi altı üstü ptt işini halledip çıkacak hepsi bu.

Yaşlı teyzeler, amcalar resmen ptt şubesinde korkuyla bekler hale gelmişler. Memurları kızdırmadan, azar yemeden işimizi yapabilip çıkalım dercesine bakıyorlar.

Herkes insan odaklı işlerde çalışamaz. İnsanlarla iletişim kurmaktan nefret ediyorsanız istifanızı verebilirsiniz, kimse sizi oraya zorla oturtmuyor. Ha ama sırtını yasla devlete ben memur oldum rahatlığıyla vatandaşa saygısız ve üslupsuz davranabilmeyi özel sektörde yapabilir misiniz tartışılır.

Şef bey vatandaşa başka şubeye gitmeyi öğütlüyorsa, vatandaşın sorduklarına veya istediği bir yardıma muhalif cevap vermeyi kendinde güç olarak görüyorsa bu şubede çok büyük sorun var demektir. Şubede arka tarafta kendine ayrılmış masada oturan şef bey kendi olmak üzere personelini vatandaşla nasıl iletişim kurması yönünde eğitimlere göndermeli diye düşünüyorum.

Süleymanpaşa çarşı ptt’ye baştan sona düzenleme ve bir kontrol mekanizmasının gelmesi son derece önemlidir. Aksi halde vatandaşın horlandığı, saygı gösterilmediği, azarlanıldığı bir yer olmuştur. Ptt vatandaşa hizmet için oradadır. Kimsenin babasının malı, çiftliği değildir.

 

   

Yayınlanma Tarihi : 2022-12-23 17:37:00
Okunma Sayısı : 528
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları