Habibe Tilki UZEL
BAŞKASININ PROJESİNİ ‘KOPYALA & YAPIŞTIR’ YAPMAKLA OLMAZ BU İŞLER!

Hepimizin bildiği üzere Ak Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Süleymanpaşa Belediye Başkanı olarak Tekirdağ’ın merkez ilçesi Süleymanpaşa’ya görev yaptığı 3.5 yıl sürecinde belediyecilikte hizmet nasıl olur, nasıl olmalı bunu çok iyi bir şekilde gösterdi. Sözde değil somut icraatların başkanı olarak çoğu kesimden takdir toplamayı başardı. Kişilerin destekledikleri parti farklılıklarına rağmen bunu başarmak da kimse kusura bakmasın ama her babayiğidin harcı değildir.

Cüneyt Yüksel, Süleymanpaşa Belediye Başkanı iken çocuklara, gençlere ve öğrencilere kıymet verdiğini onlar için sunmaya çalıştığı imkanlar ile kanıtladı zaten. Paşa Kart uygulaması bu şehirde artık herkes tarafından biliniyor. Paşa Kart, Süleymanpaşalı öğrencilerin çok hoşuna giden bir uygulama olmakla ilk günden dikkatleri üzerine çekti.

Hal böyle olunca Cüneyt Yüksel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklanmasının ardından hemen bu projesini revize ederek adını Öğrenci Kart şeklinde değiştirdi. İmkanları çoğalmış şekilde Tekirdağ’ın köylerinden ilçelerine kadar her yerinde bulunan öğrencilerine sunmuş olacağını projelerini açıklarken büyük bir heyecan ile anlattı. Süleymanpaşa Belediyesi’nde öğrencilere yönelik uygulanan bu proje elbette Cüneyt Yüksel’in büyükşehir adaylığı başkanlığa dönüşürse tüm il geneline, zenginleşmiş haliyle sunulacağı kaçınılmazdır. Bu anlamda isminin önündeki titrisi her ne olursa olsun Cüneyt Başkanın önceliğinde öğrenciler bulunduğu için kendisini bir kez daha tebrik ediyorum.

Malum seçim dönemi adaylar tabii ki projelerini özenle vatandaşa sunma gayreti içindeler. Gel gelelim ki ne kadar acı ki CHP Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı olan Volkan Nallar ise oturup, aklıselim düşünüp vatandaşa kıymetli projeler sunmayı başaramadı. Başaramadığı gibi halen proje arayışında. O kadar ki sosyal medyalarında vatandaşa ‘siz hayalinizdeki projenizi yazın biz yapalım’ gibi son derece komik ifadelere yer veriyor. Proje üretip, ortaya çıkarmak vatandaşın görevi değil, sandığa gidecek adayın görevidir bunu da mı bilmiyor Nallar?

Nallar, kendi projelerini halka sunamadığı gibi hali hazırda ilk olarak Cüneyt Yüksel’in başlattığı ve şuan Süleymanpaşa Belediyesi’nde uygulanmaya devam eden, öğrencilere verilen imkanları sanki kendi sıfır kilometre proje bulmuş gibi göstermeye çalışıyor. Zaten uygulamada var olan bir proje nasıl oluyor da Nallar’ın projesi oluyor? O kadar trajikomik ki bir de bunu öğrencilere destek şeklinde afiş yaparak bastırmış. İnsan gerçekten az bir araştırır, sorar, öğrenir ve kendini bu kadar bilgisiz konuma sokmaz. Hadi Nallar’ın donanımı bunları yapmaya yeterli olmuyor, etrafında bunlara dikkat edecek aklıselim hiç mi kimsesi yok? Ben artık yalnızlığına üzülmeye başladım.  

Sandığa sayılı günler kaldı, adaylar kalan süreyi iyi değerlendirmeye çalışıyorlar. Elbette kimi adaylar işi son derece ciddiye alarak canla başla yapıyor kimi de tecrübe, bilgi, ekip, donanım eksikliği nedeniyle sadece süreyi dolduruyor. Biz buna işte kapasite diyoruz ve kapasite yoksa kendiniz üretemez, ortaya somut bir şeyler koyamaz ancak bir yerlerden deyim yerindeyse ‘kopyala = yapıştır’ yaparsınız. Ancak bilin isterim ki bunun adı ne yazık ki ‘Emek Hırsızlığına’ girer. Bunu da vatandaşa yutturamazsınız, yemezler çünkü.

Yayınlanma Tarihi : 2024-2-27 16:34:20
Okunma Sayısı : 289
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları