Habibe Tilki UZEL
2020 felaketlerle giriş yaptı


2020 felaketlerle giriş yaptı

 

Çok değil bundan yaklaşık 1 ay önce 2020’yi karşılamayı bekliyorduk. Sadece ülkemiz değil dünyada da ne yazık ki acı dolu anlar gerçekleşti. Bu yüzden 2020’ye hepimiz çok mana yükledik. O kadar ki kimimiz rakamsal olarak güzel durduğu için kimimiz artık öyle olması gerektiğini var sayarak 2020’nin olumlu anlamda ayrıcalıklı bir yıl olacağına inandı. Dedim ya hepimiz 2020’yi heyecanla, sempatiyle, hevesle bekledik ve kollarımızı ona açtık. Olmasını hayal ettiğimiz ne varsa ona yükledik bize getirmesi umuduyla.

 

Ancak gel gelelim ki 2020 bizleri daha ilk ayında hayal kırıklığına uğrattı. Daha ilk ayından ülkece ve dünyaca çeşitli felaketlere seyirci bıraktı bizleri.  Minik minik depremler derken Elazığ’daki 6.5 şiddetindeki deprem hepimizin yüreklerini sarstı.

 

 40 vatandaşımız canından oldu.  Avusturulya’daki 5 milyona yakın hektar alanın cayır cayır yanması yüreğimizi yaktı. Ardından bölgede bu kez de sel felaketi, kum fırtınası ve ceviz büyüklüğünde doluyla karşılaştı.

 

Çin'in Wuhan kentinde tanımlanamayan virüs dünya çapında paniğe yol açtı. Bulaştığı kişilerde akciğer rahatsızlıklarına yol açan ve şimdiden dört farklı ülkeye de yayılmış durumda olan virüs sebebiyle çok sayıda insan hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü ise dünya çapında daha çok vakanın görüleceğini kaydetti.

 

Efsane basketbolcu Kobe Bryant, California'da yaşanan helikopter kazasında hayatını kaybetti. Öte yandan Bryant'ın 13 yaşındaki kızı Gianna Bryant da kaza da yaşamını yitirdi. Baba kızın bu talihsiz ölümü herkesi üzdü.

 

Afganistan'da Ariana Afgan Havayolları'na ait bir uçağın Gazne bölgesinde düştüğü bildirildi, Kabil'e gittiği belirtilen uçakta kabin ekibi dahil 83 kişinin bulunduğu belirtiliyor.

 Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği yakınlarına 2 füze atıldığı açıklandı. 

Almanya'da alternatif medya kuruluşu İndymedia’ya yönelik erişim yasağını protesto etmek isteyen onlarca anti-faşist ve devrimci sokağa çıktı, protestolar sırasında polisler ile devrimciler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Brezilya'nın güneydoğusunda bulunan Minas Gerais eyaletinde cuma günü başlayan şiddetli yağışlar sonrası meydana gelen sel ve toprak kaymalarında

Pakistan'daki yoğun kar yağışı sonucu meydana gelen çığ nedeniyle 108 kişi hayatını kaybetti, 176 kişi de yaralandı.

 

Filipinler'de başkent Manila yakınlarındaki Taal Yanardağı'nda patlama meydana geldi, afet bölgesinden tahliye edilen vatandaşların sayısı 82 binin üzerine çıkarken 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Endonezya'da etkili olan şiddetli yağışlar Cakarta, Depok, Bekasi, Tangerang ve Bogor kentlerinde sellere neden oldu; son 7 yılın en büyük sel felaketinde 9 kişi yaşamını yitirdi.

Tüm olayların hepsi yılın ilk ayında gerçekleşti. Hal böyle olunca 2020 hepimizi büyük oranda korkutmaya başladı. Ancak yine de iyi tarafından bakmaya devam edip 2020 tüm felaketleri Ocak ayına sığdırıp sonraki aylarda güzellikler sunar mı acaba? Bence biz iyi düşünelim iyi olsun. 2020 biz senden hala ümitliyiz güzellikleri getir ve Ocak ayını unuttur lütfen… 


Yayınlanma Tarihi : 2020-02-17 13:43:33
Okunma Sayısı : 172
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları