Özkan DİKMEN
YAPMAYIN ARTIK YETER!

İnanın artık sabırda yetmiyor. Özellikle yerel yönetimlerle ilgili ne yazarsak hemen karşı taarruz geliyor.

Yerel yönetimler diyorum. İyi yazarsak diyorum. Diyorum ama kime diyorum. Eğer iyi yazarsak hemen PARAYI KAPTINIZ YAZIYORSUNUZ yakıştırması, kötü yazarsak da MAMANIZ MI KESİLDİ yakıştırması. Öyle çirkin, öyle mesnetsiz sallanıyor ki kıskanç bazı kesimler tarafından sabır da bir yerde bitiyor.

Evet bizler yerel yönetimlerden ilan alıyoruz. Bunun karşılığında da faturamızı kesip ücretini Basın İlan Kurumu kanalı ile alıyoruz. Bir kez daha söylemeliyim ki, ne aldığımız ilanların bu yazdıklarımızla ilgisi var ne de alamadıklarımızın.

Siz fırından ekmek alırken fırıncıya PARAYI KAPTIN GENE diyor musun? Ya da manavdan meyve sebze alırken parasını vermiyor musun? Sonuçta gazetecilik ve gazete sahipliği de bir meslek ve bu mesleği icra etmek için de para lazım. Bizler de kanunun bize tanıdığı çerçevede paramızı kazanıp evimize ekmek götürme derdinde olan insanlarız. Sanıyorsunuz ki imtiyazlarımız çok. Hiç de öyle değil. Gecesi gündüzü olmayan, yazı kışı olmayan, tatili olmayan bir meslekten bahsediyoruz.

Ama gazeteci bir şeyler yazdığında onu eleştirmek ve VUR ABALIYA mantığı ile yaklaşım göstermek çok da hakkaniyetli gelmiyor bana. Empati yaparak bizlere olan eleştirilerinizi yöneltirseniz daha iyi olmaz mı?

Bu kent için yapılan güzel bir şey varsa neden bunu yapanlara övgüler sunarak onların daha güzel şeyler yapmasını sağlamayalım. Bunun neresi zorunuza gidiyor. Ya da eksik gördüğümüz de uyarı yazılarımızı biraz mizahi biraz sert yazarak uyarılarda bulunmak neden sizleri kızdırıyor.

Bunları yazarken kimseden MAMALANMAMIZA gerek yok ki. Gazetecinin asli görevleridir bunları dile getirmek. Son zamanlarda ne olduysa bir lira verip gazete almamış insanlar özellikle sosyal medyadan hangimiz denk gelirse meslektaşlarımıza sallayıp duruyor. Bedava sosyal medyadan milyonluk hava atıyorsunuz. Üç beş beğeni, iki yorumla tatmin oluyorsunuz ama olayın nerelere vardığının farkında bile değilsiniz. Ayıptır, günahtır yapmayın.

Herkes gibi bizlerde ekmeğimizin derdindeyim. Herkes gibi bizlerle yaşam şartlarımızı yüksek tutmak için çabalıyoruz. Herkes gibi bizlerde bu memlekette yaşayanların yaşam standartlarını yukarı çekecek çabayı gösteriyoruz.

Bu yazdıklarım tabi ki herkese değil. Sadece konu ettiğim şeyleri bilerek ve isteyerek uygulayanlara. Biraz sitem ediyoruz. Etmeliyiz. Bizlerde etten kemikten yaratılmış Allah’ın bir kuluyuz.

Kafasına esen sosyal medyada gazeteciliğe soyunuyor da, esas gazeteciliği biraz sahaya inip yapacaksın cesaretin varsa. Yaklaşık 20 yılını sahada geçirmiş birisi olarak 30 yıllık meslek hayatımda çok şeyler gördüm. Ama bu dönemki kadar çirkin iftira ve iğrenç yakıştırmalarla karşılaşmadım.

Koronalı günlerde bile hayatta kalmaya çalışırken birbirimize bu kadar kin ve öfke kusmak çok akıllıca değil. Bayramlarımızı bile kutlayamaz olduk. Farkında mısınız bilmem. Onun için gelin bu bayram biraz kendi iç hesaplaşmamızı da yapalım. İçimizdeki kin ve öfkeyi bir kenara bırakıp, kimin ne kadar kazandığına veya kazanamadığına değil ne kadar insan olduğuna bakalım. Ne dersiniz. İşe yarar mı. Hayırlı Bayramlarımız olsun.

Yayınlanma Tarihi : 2020-5-22 21:57:35
Okunma Sayısı : 1624
kiremitçiler

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları