Habibe Tilki UZEL
VEKİL AYGUN ÜZERİNDEN MİKRO MİLLİYETÇİLİK

Çayır tırtılı Trakya Bölgesi’nde sadece ayçiçeklerine zarar vermedi. Tekirdağ’ın siyasilerini birbirine kattı desek yanlış söylemiş olmayız. Tırtıl üzerinden ortaya çıkan Tekirdağlısın değilsin, Edirne’den geldin konusu sadece siyasileri değil vatandaşı da son derece gerdi.

Bilenler konuyu yakından takip ediyordur fakat bilmeyenler için hemen özetleyelim. Ayçiçeği üzerindeki tırtıl istilası hakkında sahada gördüğümüz ve konuyu büyük gayretle önemseyerek çözüm arayışına giren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun için Ak Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan “tırtıldan CHP’ye ekmek çıkmaz” başlığı ile bir açıklama yazısı paylaştı. Yazının içinde Milletvekili Aygun’u eleştirdiği gibi aynen “Edirne’den okumak için şehrimize gelen ve milletin takdiriyle Tekirdağ milletvekili seçilen bir kardeşimiz...” şeklinde bir ifadeye verdi.

Başkan Özcan’ın yazısının tamamını okuduğumuz zaman yer yer katılanlar olabilir, aksini düşünenler olabilir, konuyla ilgili hür fikrini söylemiş diyen olabilir. Evet, herkes fikrini söylemekte özgürse bu ülkede buraya kadar bence de hiçbir sorun yok. Gel gelelim ki konu ne olursa olsun yazının bütününde son derece yanlış hatta talihsiz bir gaf şeklinde gördüğüm cümle elbette ki “Edirne’den okumak için şehrimize gelen ve milletin takdiriyle Tekirdağ milletvekili seçilen bir kardeşimiz...” cümlesidir.

Bu ülkenin ötekileştirmeye değil birleşmeye, sadece benden olan gelsin gerisi yok olsun kafasından çıkılması gerekiyor derken siyasilerin bu söylemleri vatandaşa rahat rahat söyleyebiliyor olması gerçekten çok üzücü. Milletvekili Aygun da İl Başkanı Özcan’da yerelde Tekirdağ genelde Türkiye için emek veriyorsa, bakıldığında parti gözetmeksizin aynı gemideyseler aslında yapılan buralısın, buralı değilsin yakıştırmaları gereksiz olmakla birlikte incitici.

Ülkemizin özellikle içinde bulunduğu bu günlerde konuşulması, tartışılması gereken asıl konular varken bu muhabbetler son derece yersiz.

 İlhami Özcan Aygun’un hem Tekirdağ hem bölge için ne kadar atak, heyecanlı, enerji dolu çalıştığını gazeteci olarak bizler yakinen şahidiz. Bugün ülkede bulunan pek çok vekil gibi mecliste uyuklamayıp daima sahada olduğu ortada iken Sen Tekirdağlı bile değilsin Edirne’den okumaya geldin iması hiç yakışmadı. Dahası bu tarz bir cümleyi kim söylese yakışmaz zaten.

Bu ülkede asıl memleketi başka yer olup başka şehrin vekilliğini yapan çok isim var. Yanlış veya hatalı bir durum olsa mecliste bu örnekleri görmeyiz sanırım.

Mestan Özcan’ın gaflı ifadesinin biraz derinliğine inilirse cümle sadece Vekil Aygun’a söylenmiyor aslında. Bu şehirde başka şehirlerden buraya gelmiş ancak bugün kente son derece önemli katkıları olan, emeğini, işini ortaya koyan nice insan nice iş dalı var.

Mestan Özcan’ın cümlesinden yola çıkarsak Tekirdağ’da hizmet eden Adanalı iş adamı, Gaziantepli Doktor, Mersinli Öğretmen, Konyalı hemşire, Ankaralı memur memleketine dönsün öyle mi yani?

Bu ülkede Afganlıya, Suriyeliye, Iraklıya kapılar açıldı da bu bölgenin insanı olan Edirneli İlhami Özcan Aygun Tekirdağ’da yer bulamadı mı öyle mi yani?

Bu söylem bir tür mobingden ileriye gitmeyen mikro milliyetçiliktir, Tekirdağ gibi barışçıl bir kentte gündeme gelmesi hiç yakışık almamıştır.

 

Yayınlanma Tarihi : 2022-7-21 13:37:22
Okunma Sayısı : 494
kiremitçiler

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları