Habibe Tilki UZEL
EMEĞE BİRAZ SAYGI LÜTFEN!

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, belirli aralıklarla basın mensupları ile bir araya gelmeyi ihmal etmeyen, bu özelliği ile nadir başkanların başında geliyor.

Her nedense özellikle seçim zamanlarında biz gazeteciler ile sıkı fıkı ilişkiler içinde olan siyasiler bu dönemler dışında uzak kalmayı tercih eden bir tavır içine giriyorlar. Gazeteciler öcü değildir, insan yemezler, iş düşünce iyi ki varsın iş bitince de aman görmeyeyim denecek kişiler hiç değildir. Kimlerin hangi niyetle yaklaşım gösterdiğini ise biz gazeteciler elbette iyi analiz edebilecek vasıftayız.

Beni bilen bilir, tabiri caizse yiğidi öldürür hakkını veririm. Başkan Yüksel göreve geldiği ilk günden itibaren şehirde hizmet veren gazetecilerin varlığına her zaman saygı gösterdi, iletişimini asla koparmadı, gazetecilik mesleğinin özel günlerini hep hatırladı dahası illa özel bir gün olmaksızın düzenli ve belirli aralıklarla gazeteciler ile bir araya gelmeyi diğerleri gibi kendine zul görmedi. Bu anlamda bizleri kıymetli hissettirdiği için kendisine yeri gelmişken de teşekkür ederiz.

Geçtiğimiz gün Süleymanpaşa’nın nadide yerlerinin başında gelen Rumeli İskelesi’nde Cüneyt Yüksel bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Başkan Yüksel’in yanında Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sezayi Çetin ve Süleymanpaşa Belediyesi Başkan yardımcıları mevcuttu. Basın mensuplarından ise Cüneyt Yüksel’in hemen hemen tüm davetlerinde olduğu gibi yoğun bir katılım söz konusu idi.

Cüneyt Başkan her zaman kartlarını açık oynayan bir başkan. Gazeteciler ile her bir araya gelişinde ne varsa açık yüreklilikle söyleyen sorulan sorulara kaçak dövüşmeden cevap verebilen bir özelliğe sahip. Atom karınca gibi çevikliğini ve çalışkanlığını da artık Süleymanpaşa halkı çok iyi biliyor ve takdir de ediyor. Elbette seven olur sevmeyen olur eleştiren veya takdir eden ancak Süleymanpaşa için somut çalışmaların altındaki imzanın sahibi olduğunu inkar etmek büyük nankörlük olur.

Toplantıda hem ilçeye dair yapılan yatırımlarla ilgili bilgilendirme ve değerlendirme yapıldı hem de gündeme dair istişareler yapıldı. Soru cevap şeklinde son derece verimli bir toplantı yaşandı.

Toplantıya damga vuran anlarda yaşanmadı değil. Soru cevapların sonuna gelmişken söz alan Aynur Güner, bir anda Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sezayi Çetin’i hedef alarak, “Cüneyt Başkanın yakaladığı başarıda ve başkanlığı kazanmasında Sezayi Çetin’in hiçbir katkısı olmamıştır” şeklinde son derece iddialı bir cümle ortaya attı. Bu cümle ile ortam bir anda buz kesmesine rağmen başta pek çok basın mensubu Güner’in bu sözünün son derece mantık dışı olduğunu, Sezayi Başkan’ın uzun yıllar büyük özveri ve emek ile çalıştığının ve bunun  bilindiğinin altını çizdiler.

Güner’in iddiası karşısında cevap hakkını kullanan Başkan Sezayi Çetin, “Ben o dönemde Pasok Partisinin mi İlçe Başkanıydım? Ben ve ekibim seçimlerde canla başla çalıştık. Uzun yıllardır büyük titizlikle çalıştığım ortadır” diye cevap verdi. Her zaman pozitif, ılımlı tavrıyla ve düzgün hitabet tarzıyla tanıdığımız Sezayi Başkan yine son derece sakin ve net cümlelerle kendini ifade etti. Akabinde söz alan Başkan Cüneyt Yüksel ise “Bu cümle gerçeği yansıtamaz, Çetin’in katkısı yadsınamaz” diyerek katılmadığını ifade etti.

Şahsen ben de Aynur Güner’in böyle bir cümleyi İlçe Başkanı Sezayi Çetin’e yöneltmesini son derece hatalı hatta gaf olarak görüyorum. Resme baktığımız zaman önde lider veya başkan olan bir isim elbette var olabilir. Ancak gözüktüğünün aksine Başkan sadece, tek başına hiçbir anlamda yeterli olamaz. Özellikle belediyecilik işinde vatandaş başkanı bilse de arkada kocaman bir ekip ve ekip çalışması vardır. Velev ki başkan tek başına harika ancak ekibi başarısız ortaya hiçbir şey çıkmaz. Bu iş emek, çalışkanlık, özveri olduğu kadar tam manasıyla bir ekip işidir. Cüneyt Yüksel’in başarısında da elbette ekibinin her anlamda koordineli oluşu çok çok etkilidir.

Biz gazeteciler emeğin ne demek olduğunu en iyi bilen meslek gruplarının başında geliyoruz. Çünkü bizlerde basın emekçileriyiz. Bu yüzden benim gaf olarak nitelendirdiğim o itham cümlesi emeğini, görevine bağlılığını, dürüstlüğünü ortaya koyan İlçe Başkanı Sezayi Çetin’e karşı büyük haksızlık olmuştur. Başkan Çetin şehir için kıymetli bir değerdir, bu birkaç cümle onun emeklerini yok etmeye de yetmez.   

 

 

Yayınlanma Tarihi : 2022-8-3 14:24:57
Okunma Sayısı : 544
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları