Habibe Tilki UZEL
Kadir Başkan Tekirdağ için şanstır


Kadir Başkan Tekirdağ için şanstır

Bilenler belki biliyordur bilmeyenler için söyleyelim. Artık kentimizde gerçekten güçlü, aktif, sırf muhalefet olmak için muhalefetlik yapmayan, özellikle yereldeki basın mensuplarının haklarını korumayı amaçlayan bir derneğimiz var. İsmi Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği. Derneğin başkanlık görevini kentin deneyimli gazetecilerinden Necmi Işıksal başarı ve büyük titizlikle yürütüyor. Zira şahsımın da bulunduğu dernek yönetim kurulu üyelerinin de her biri kendi alanında önemli isimlerden oluşuyor. Derneğimiz çok yakında güzel ve etkili organizasyonlarda da varlığını net bir biçimde hissettirecektir.

 

Bazıları ısrarla Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın kasıtlı bir tutumla yerel basınla pozitif diyalog kurmadığını dile getiriyorlar. Aslına bakarsanız Başkan Albayrak büyük bir samimiyetle kendisi de zaman zaman kötü değil ancak olması gereken bir biçimde iletişim kuramadığını açık yüreklilikle dile getiriyor.

 

Böylesi özü sözü bir başkanın açıkça söylediği sözleri bile imalı sözlere çevirmenin kimseye faydası yok. Bizler kendisini derneğimizde görmeyi arzu ederken kendisi henüz davet bile etmemişken alçakgönüllü ve hoşgörülü tavrıyla kıymetli bir sürpriz yaparak derneğimizi ziyaret etti. Dernekte bulunan yönetim kurulu üyelerinin bazılarıyla zaman zaman ters düşmüş olsa bile tüm bunların üzerine bir sünger çekip teşrif etti.

 

 Tüm samimiyetiyle hem durum özeti yaptı hem de gelen soruları cevaplayarak samimi bir sohbet gerçekleştirdi. İster beğenin ister beğenmeyin şöyle bir gerçek var ki o net, Kadir Başkan Tekirdağ merkez ve ilçeler dahil Kadir Ağabey olarak gönüllere girmeyi başarmış bir isim. İkinci dönem de Tekirdağ halkı kendisine güvenerek kenti ona emanet etti. İlk dönem belki yeni kurulmuş bir büyükşehir olmanın verdiği ıstıraplı haller oldukça sancılı geçti. Günahıyla sevabıyla fakat büyük tecrübeler kazanarak ilk dönemi geride bıraktı Kadir Başkanımız. Şimdi ikinci dönem için kollarını sıvayıp çok daha büyük bir bilinç ile görevinin başında olduğu her halinden belli. Üstelik şimdi daha da güçlü. Neden mi? Bu defa avuçlarında halkın güvenini, inandıklarını, beklentilerini, isteklerini sıkı sıkı tutuyor ve tabloyu çok daha net okuyabilir. Bu yüzden bence Kadir Başkanımız bu dönem altın bir dönem yaşayacak, kente de altın günler yaşatacak. Hatta üçüncü döneme devam etmesini bile vatandaş kendisinden talep edecek, dile getirecek.

 

Dernek ziyaretinde Tekirdağ’ın eski Tekirdağ olmadığını dile getiren Başkan Kadir Albayrak sözlerine şu şekilde devam etti: “2. Dönem hizmeti için yola koyulmuş durumdayız. Öyle ki Tekirdağ’ın nüfusu giderek artıyor. Her yıl nereden baksanız Şarköy kadar göç alıyoruz. Bu ne demek? Daha fazla çalışmak demek. Her şeye daha fazla ihtiyaç demek. Bunun bilincindeyim. Nüfus giderek karma bir hal alıyor ve herkesin taleplerine karşılık vermeye çalışıyoruz. O yüzden hepimiz el ele verip çalışmalıyız. Böyle bir derneğin kentte var olmasından çok mutlu oldum ve açık söyleyeyim hepinizin olduğu fotoğrafı görünce çok etkilenerek kendime görev çıkarıp davetsiz bir şekilde sizleri ziyaret etmek istedim. Kendi adıma ben beyaz sayfa açmak istedim. Basın, mutlaka ki hem ulusalda hem yerelde olmazsa olmaz. Ben sizden de yardım isteyeceğiz, raporlar isteyeceğim bir çalışma yaparken. Geçmişte evet bunu yapamadık ama artık yapmamız gerek.”

 

Başkan Albayrak ile ithamların gerçekten ardı arkası kesilmiyor. Bazı kesim özellikle onun küsküncü olduğu konusunda dem vuruyor. Hatta bir küstüğüyle bir daha asla barışmayacağını, biri onu kızdıracak bir şey yaparsa intikamını illa alacağını dile getiriyorlar. Şahsen benim tanıdığım Kadir başkan bu ifadelerde özetlendiği gibi biri değil. Eleştiriye açık olmadığını söyleyenler de var. Zaman zaman bizlerde eleştiride bulunduk, küsmek yerine eleştirilerinizi ciddiye alacağım şeklinde geri dönüş aldık. Bu demek oluyor ki Kadir Başkan öyle söylendiği gibi eleştiriye kapalı değil sadece eleştirinin de bir kırmızı noktası, çizgisi biraz da edebi olması gerektiğini düşünüyor. Kimse kimseyi eleştirme hakkım var cümlesinin arkasına sığınıp hakaret boyutuna gidecek şekilde eleştirmez. Albayrak, seviyeli eleştirinin her zaman başının üstünde yer aldığını zaten dile getiriyor. Fakat bu şehrin seçilmiş kişisi olarak bel altı vurulan eleştirilere de saygı gösterme zorunluluğu hiçbir şekilde yoktur. Başkan Albayrak’tan eleştirisine saygı bekleyenler önce kendi eleştiri tarzlarını gözden geçirsinler bir zahmet ederim. Bugün 70 yaşında olan Kadir Başkan bu kentte doğmuş, büyümüş, bu şehrin eski hallerini bilen, sokaklarında çocuk, genç, yetişkin olmuş, vatandaş onu Kadir Ağabey’i olarak görüp samimiyetine inandığına göre kendisi bu kent için bir şanstır. Tekirdağ’da pozitif değişimi başlatan insan olarak kent tarihine geçeceğinden şüphem yok.    


Yayınlanma Tarihi : 2019-05-28 14:10:03
Okunma Sayısı : 75
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları