Özkan DİKMEN
VİCDANLI OLMAK GEREK

Kolay değil dünya büyük bir sınavdan geçti ve geçiyor. Ülke olarak da bu sınavı atlatmak üzereyiz ama tedbirimizi de elden bırakmamak gerektiği inancındayım. Hükümetin açıkladığı bazı kredilerle iç piyasayı tekrar canlandırmak olası bir durum. Fakat durum yine aç gözlü insanların elinde heba olacak gibi.

Korona salgını ile birlikte yaşanan büyük ekonomik çöküş ve sonrasında gelen ekonomik tedbirlerden bahsediyorum. Süreç içinde beğeniriz beğenmeyiz bazı ekonomik çalışmalar yapıldı. Bu bazı vatandaşlar için önemli bir katkı olsa da görünen o ki, büyük bir kesim halen mağduriyet içerisinde.

İşte bu mağduriyetleri azaltmak ve normal yaşantıya geri dönebilmek için açıklanan düşük faizli krediler ile özellikle konut sektörünü harekete geçirmek istediler. Ekonomik bir sıkıntıdayken, birde üstüne korona belası gelince ciddi bir krize dönüşen yaşam şartlarını iyileştirmek adına yapılan bu çalışmalar iyice dibe vurmuş olan konut sektöründe ciddi hareketlilik getirecek gibi duruyor.

Elinde kalan konutları daha 3-4 ay öncesine kadar yok pahasına satma düşüncesinde olan müteahhitler ve yatırımcı firmaların düşük faizli kredi açıklamasından sonra ellerindeki konut ve gayrimenkulleri fahiş bir şekilde yükseltmeleri çok vicdanlı olmasa gerek.

İşte tam da bundan bahsediyoruz. Örneğin dana 4 ay önce 10 liraya sattığın bir gayrimenkulün bugün neden 50 lira olduğunu bana açıklayamazsın. 10 lirayla belki kendini kurtaracaktın o günün şartlarında, ancak düşük faizli kredi kullanarak konut almak isteyen vatandaşlara da bunu 50 lira yapma. Gayrimenkulün değeri neyse ondan satıver gitsin. Hem sen müteahhit ve yatırımcı olarak kendi döngünü sağla, hem de ihtiyacı olanlar konut sahibi olsun.

Her sıkıntıdan refaha ulaşırken yapılan bu tür hamleler kilitlenmiş düğümü açmadığı gibi insanların kredi kullanarak mülk sahibi olmasının da önüne geçiyor. Virüs sadece bir kesimi değil herkesi etkiledi. Bu nedenle biraz insaflı davranarak piyasaya girecek milyonlarca liranın önünü kesmemek gerek. Belki geçici bir çözüm ile kısa bir rahatlama gerçekleşebilir. Belki çok etkili de olmaz bu çalışma. Ancak önümüzü görebilmek ve gelecekte yapılacak yatırımlar için zaman kazanmak adına önemli bir adım.

Bunu başka yatırımcılar daha sonra da kredi kullanarak gayrimenkul sahibi olacaklar iyi değerlendirilmeli. Bir de bu konuda gereksiz kredi kullanacaklar var ki, onlar lütfen biraz beklesinler. Gerçek ihtiyaç sahiplerinin önünü tıkamasınlar yeter.

Ne dersiniz başarabilir miyiz?

Yayınlanma Tarihi : 2020-6-12 15:11:47
Okunma Sayısı : 2853
reklam yan

Özkan DİKMEN Diğer Yazıları