Habibe Tilki UZEL
Marteniçkalarınız hazır mı?


Marteniçkalarınız hazır mı?

 


Mart’ın gelişiyle birlikte tabiat ana kış uykusundan uyanarak baharı karşılıyor. Baharın gelişiyle birlikte ise Baba Marta günleri başlıyor. Peki, 1 Mart’tan başlayarak martın sonuna kadar takılan, beyaz ve kırmızı yünden yapılan bir süs olan Marteniçkaları hazırladınız mı?

 

Marteniçkalar el yapımıdır, asla satın alınamaz, yalnızca hediye edilebilir, mütevazı bir dilekle bileğe bağlanır, baharda çiçek açan ilk ağaç dalına bağlanır ve yeterince beklenirse dilek mutlaka gerçekleşir. Marteniçkaları satın alabilirsiniz fakat işin en keyifli en geleneksel ritüeli, kendi ördüğünüz marteniçkayı takmaktır.

 

İlk martenitsalar, başka takı ve detaylar kullanmadan, sadece kırmızı beyaz ipliklerden yapılır ve nazardan korunmak için insanlara ve hayvanlara takılır. Bazı bölgelerde bu bükülmüş kırmızı-beyaz sicime altın veya gümüş para bağlanır, bu da hastalıklardan korunmak için bir simge olarak kullanılıyor.


Otantik bir sanat niteliğinde olan halkın güzellik ve estetik duygusu daha geç dönemlerde martenitsalarda da kendini gösterir. Önceleri kırmızı-beyaz yünden yapılan martenitsalara, püskül, top, insan gibi değişik şekiller verilir. Martenitsaların gelmiş geçmiş tarihinde en önemli yere sahip olan şekiller ise; “Pijo ve Penda” adıyla bilinen kırmızı ve beyaz ipten yapılmış kuklalardır.

 

Çok eskilere dayanan Baba Marta, Bulgaristan'a has bir gelenektir. Bu günde Bulgarlar yakınlarına ve arkadaşlarına “martenitsa” olarak adlandırılan sembolleri, yıl boyu sağlık ve güç dileğiyle hediye ederler. Âdete göre, martenitsalar kırlangıç veya leylek görünceye kadar taşınırlar. Bu bayram Bulgarcada “Çestita Baba Marta!” şeklinde kutlanır. Baba Marta – Marta Nine, günümüze kadar korunmuş en saygın geleneklerden biridir. Bu takılar, meyve ağaçlarına, evlere, ev hayvanlarına da takılırlar. Bu şekilde yeni başlayan tarım yılının da bereketli ve verimli olması için dilekler tutulur.

 

Şimdi kırmızı beyaz iplerinizi alın zira beyaz uzun ömrü, kırmızı ise sağlık ve gücü temsil eder.Dileklerinizi tutup bileğinize bağlayın marteniçkalarınızı. Dilerim ki Mart’ın gelişi hepimize, ülkemize, dünyamıza uğur getirsin.


Yayınlanma Tarihi : 2020-03-12 18:08:15
Okunma Sayısı : 141
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları