Habibe Tilki UZEL
KEŞKE HES KODU EN BAŞINDAN OLSAYDI

Malumunuz tedbirler kapsamında çeşit çeşit mevzular hayatımıza girdi. Onlardan bir de HES kodu. Kısaca açıklamak gerekirse bu kodun ne olduğunu şöyle söyleyebiliriz. HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Ancak gel gelelim ki bunu bile eleştiren bazı vatandaşlarımız yok değil. Bu mu bizi koruyacak, bu kod olunca ne olacak, kod ile falan bu virüsten kurtulmayız, bunlar geçici mevzular diyi kodu almadan zorla olayı kavgaya dönüştürüp kamu dairelerine girmeye çalışanlar maalesef mevcut. Bu bilinçsizliği görünce insan son derece üzülüyor ve bizi virüs değil bilinçsiz olmak, cahil olmak öldürecek demekten kendimizi alamıyoruz.

Oysa bu kod ile kişinin riskli mi risksiz mi olduğuna bakılıyor. Evet, bazılarının eleştirilerin de olduğu gibi bu kod alımı sırasında da bir kuyruk oluşuyor. Fakat HES kodu gerçekten önem arz ediyor. Kamu dairelerine giriş esnasında riskli çıkan kişiler alınmayıp eve gönderilmiş ve akabinde pozitif oldukları bilgisi ortaya çıkmıştır.

Yani baktığımız zaman o pozitif olduğundan bir haber olan kişi kamu dairesine girip ne yazık ki birçok insan ile temas oluşturacaktı.

İşte bu yüzden Hes kodu asla gereksiz olmamakla beraber aksine hayat arz ediyor. Keşke en başından böyle bir uygulama devreye girseydi diye akıldan geçmiyor değil.

Lütfen Hes kodunuzu alınız ve virüs ile savaşma da üstümüze düşen ne varsa yapalım.

Herkese sağlıklı günler dileriz…

Yayınlanma Tarihi : 2020-11-25 14:29:25
Okunma Sayısı : 1250
kiremitçiler

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları

Nöbetçi Eczane
SUGAR CHEF
Günlük Kurlar