Habibe Tilki UZEL
Virüse karşı duruşumuz cahil cesareti modunda

Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı, kısıtlamalar gelecek mi diye soruların ardı arkası kesilmezken bir Kurban Bayramı’nı daha atlattık. Sağlıkla, huzurla yenisine sevdiklerimizle erişmek dileğiyle…

 

Evet, uzun süredir aramızda yaşayan virüsümüze rağmen bir bayramı daha geçirdik. Üstelik uzmanların tüm çağrılarına rağmen sanki artık coronayı çok ciddiye almıyor gibi bir havamız var. Bayram tatilinde ne sosyal mesafe ne maskenin doğru kullanımı hiç birine özenle dikkat edilmediğine hepimiz şahit olduk. Belki eski bayramlarda olduğu gibi sıkı sıkı sarılmadık karşımızdakine ama kalabalıklar içinde olmaktan da geri durmadık.

 

Hal böyle olunca da virüsün tam istediği hareketleri sergilemiş olduk. Dünya genelinde yeni tip corona virüs vaka sayısı 18 milyonu aştı. Türkiye’de ise resmi verilere göre toplam hasta sayısı 231 bin 869 oldu. İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep, Diyarbakır vaka sayısında artış yaşanan kentler. Salgının etkisi devam etmesine rağmen Kurban Bayramı’nın 3’üncü gününde de Türkiye genelinde bireysel önlemlerin unutulduğu manzaralar yaşandı. Deniz ve plajlarda sosyal mesafeyi unutan tatilcileri Sağlık Bakanı Koca uyardı: ‘Birinci dalga sahillere indi. Çin’in Hubey Eyaleti Vuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip coronavirüs Kovid-19 salgını etkisini artırarak devam ediyor. Dünya genelinde virüsün bulaştığı kişi sayısı 18 milyonu geçti.”

 

İkinci dalganın bu gidişle gelmemesi içten bile değil. Virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığından ölenlerin sayısı da 690 bine dayandı. Virüs yayılmasını önlemek için alınan önlemler Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede gevşetildi.

Ancak ABD, Brezilya, Hindistan, Avusturalya, İspanya, İngiltere, Almanya’nın da aralarında bulunduğu pek çok ülkede vaka sayısında ciddi artış sürüyor.

 

Bir çok ülkede aylarca evlerine kapanmak zorunda kalan insanlar hafifletilen önlemler sonrası virüsten korunmak için önerilen maske kullanmak, sosyal mesafe ve hijyen gibi basit tedbirleri uygulamayı unuttu. Türkiye’de bireysel önlemlerin unutulduğu ülkeler arasında. Kurban Bayramı tatilini fırsat bilen pek çok vatandaş Türkiye’nin dört bir yanındaki turizm bölgelerine akın etti. Bu yaz denize, havuza gidilir mi diye sorduğumuz sorular hepsi havaya uçtu. İnsanların pek çoğu soluğu havuz ve denizlerde almaya devam ediyor. Virüse karşı olan korku ve panik halimizden arınmak elbette güzel ama bizimki cahil cesareti yolunda ilerliyor. Umarım bu gezip tozmaların, korkusuzluğun yerini ikinci karantina günlerine bırakmayız. Unutmayalım virüs gezmiyor onu biz gezdiriyoruz. Sağlıklı, mutlu günler herkese…

Yayınlanma Tarihi : 2020-8-6 16:18:21
Okunma Sayısı : 390
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları

Nöbetçi Eczane
YOTUBE
Günlük Kurlar