Habibe Tilki UZEL
Hoş geldin kontrollü normalleşme

Mart ayının gelmesiyle sadece bahara giriş yapmış olmadık aynı zamanda Covid salgınında gösterdiğimiz kısıtlamalı mücadelede esnetilmiş düzene de ‘Merhaba’ dedik.

Evet, tam tamına 3 aydır sıkı kısıtlamalar ile hayatımızı idame ettirmeye çalıştık. Hafta sonu tam kapanmalı karantina ile birlikte cafe, restoran gibi pek çok yerin hizmet dışı olduğu günleri yaşadık. Yıllar yılar sonra bugünleri yaad ederken eminim tüm bu yaşadıklarımızı detaylarına varana kadar anlatacağız. Çünkü şaka değil 1 senedir böyle bir düzenin içindeyiz.

Son 3 ayda ülkece gösterdiğimiz anlayış ve emekler karşılığını verdi ki pek çok şehrimiz yüksek risk grubundan orta risk grubuna geçiş yaptı. Böylece kademeli esnekliğe geçiş yaptık. Yani başka bir deyişle kontrollü normalleşme dönemi başlamış durumda. Gerçekten bu zamandır kullanmadığımız tanımlamalar hayatımızda yerini alıyor. Her şehir için bilgilendirme ayrı ayrı yapılacak ve dolayısıyla her şehir kısıtlanmasını veya esnekleşmesini kendi seçmiş olacak. İçinde yaşadığımız kent Tekirdağ hali hazırda yüksek risk grubunda olan turuncu renk ile işaret ediliyor. Kırmızı yani çok yüksek risk grubunda olmasına da ne yazık ki çok fazla yok. İşte tam da bu yüzden iki hafta sonra yine kısıtlamaya gidilmemesi için çok ama çok dikkat edelim. Özellikle bunca süreç içinde kapalı olan cafeler, restoranlar için elbette bu esneklik büyük sevinç etkisi yarattı. Esnafımıza hayırlı uğurlu bol kazançlı olsun. Eminim ki esnafımız devletin dediği şartlar çerçevesinde hizmetini yerine getirecektir. Vatandaşımıza düşen de aman esneklik geldi, evden çok sıkıldık deyip fazlasıyla sokaklara rağbet göstermesin. Aksi takdirde söylenildiği gibi yine kısıtlamalar kendini gösterebilir.

Her iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek. Tedbirlerin sıkılaştırılması ve gevşetilmesi kararı salgının iyileşme ve kötüleşmesine göre verilecek. Tam olarak bir yıldır bu süreci yaşıyoruz ve artık neyi yapıp yapmamamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Aynı şeylei tekrar etmenin de bir anlamı yok. Bizler ne kadar dikkatli olmaz isek hoşlanmadığımız bu süreç ile o kadar yaşamış oluyoruz.

Bahar güzel geldin öyle devam et ve yazı birlikte güzel yaşamak dileğiyle, herkese sağlıklı günler…

 

  

Yayınlanma Tarihi : 2021-3-2 16:41:35
Okunma Sayısı : 2660
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları