Habibe Tilki UZEL
Der Spıegel’in kapağında iki Türk

Avrupa’nın en büyük haftalık dergilerinden biri olan ünlü Der Spıegel’in kapağında iki Türk doktoru görmek gerçekten gurur verici oldu. Kimlerden bahsettiğimizi sanırım tahmin ettiniz. Prof. Dr. Uğur Şahin ve Özlem Türeci ABD’li Pfizer şirketiyle ortak geliştirdikleri Covid-19 aşısıyla tüm dikkatleri üzerlerine çektiler.

Şahin ve Türeci'nin mucitleri olduğu Pfizer / BionTech aşısı hali hazırda dünyada birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaya başlanmış durumda. Der Spıegel dergisinin tanınmışlığı ve prestijini göz önünde bulundurduğumuz zaman yılın ilk sayısında Prof. Dr. Şahin ve Türeciyi kapaklarına taşımış olmaları gerçekten çok güzel.

Tabii güzel olan sadece bu kısım değil. Der Spıegel dergisinin eski yıllardaki kapaklarına baktığımız zaman ne yazık ki Türkler ile alakalı yaralayıcı bir tarz ile kapak seçimi yaptıklarını da görüyoruz.

Yıl 1973, Der Spıegel “1 Milyon Türk” başlığını atıp suç işleme oranı ile ilgili yazılar ortaya koymuştur.

Yıl 1997, Der Spıegel “Kapıdaki saatli bomba” başlığını atıp Türklerin okuma yazma oranının çok düşük olduğunu, Türk çeteleri ile başlarının dertte olduğu yazılıyor.

Der Spıegel, Türkleri bir kez daha kapağa taşıyor ve “tehlikeli yabancı” başlığını atıyor.

Tüm bu ırkçı başlıkların ardından şimdi yine Türkleri kapağa taşıyan Der Spıegel bu kez insanlık tarihine umut dağıtan aşıyı bulan iki doktoru kapak yapmış olması gerçekten güzel bir kapak niteliğinde.  

 

Yayınlanma Tarihi : 2021-1-11 17:35:21
Okunma Sayısı : 1154
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları