Habibe Tilki UZEL
CORONA’NIN ADI ‘SINIFSAL VİRÜS’ OLMALI

Tam olarak geçen sene bu zamanlar yavaş yavaş hayatımıza giriş yapmış olan Corona hastalığı ile tam 1 senedir birlikte yaşıyoruz. Ha şimdi geçer, ha sonra geçer derken bir seneyi devirdik bile. Ancak geçeceğe benzemiyor hatta uzmanlar 3. dalganın geleceğinin altını çiziyorlar. Bu anlamda hafta sonu çıkış yasağı, esnaflara kepenk kapattırılması, maske, mesafe ve hijyen ile bu illetten kurtulacağımız ümidi içindeyiz. Ancak bir yerde var bir işleyiş hatası.

Onca cafe, lokanta, restaurant hastalığın bulaşıcılığını azaltmak amacıyla aylardır kapalı. Destek adı altında verilen 500 tl – 1000 tl çoğunun iş yeri kirasının yarısı değerinde bile değil. Bazıları sadece paket servisi ile ayakta kalma mücadelesi verirken ne yazık ki bir kısmı tamamen kapalı. Üstelik eğer biz kapalı olunca bu illetten kurtulacaksak ‘tamam’ diyebilmeyi de beceriyorlar.

Fakat dedim ya sistem de büyük bir adaletsizlik söz konusu ya da Coronanın sınıfsal virüs olma özelliği var. Sürekli olarak evinizde kalın, kalabalıklar oluşturmayın denip duruluyor. Evet, normal standartlarda yaşayan vatandaşların geneli de evinde kalıyor, sadece işine gidip geliyor. Ancak ülkemizin o zengin kesimi için durum hiç de öyle değil. Sıradan vatandaş çarşıdaki dönerci veya köfteciden bir porsiyon ile karnını doyurmaya gidemezken zenginler yaz tatillerini bıraktılar şimdilerde Uludağ’da dip dibe sosyal mesafenin hiçe sayıldığı ortamda kar üzerinde sucuk ekmek partisi yapıyor, dans ediyor, kayıyor, şarabını yudumluyor, otelin açık büfesinden ne isterse yiyor. Öyle hastalık falan bulaşmıyor. Küçük esnafın bu kadar adaletsiz bir şekilde göze batıyor olması gerçekten üzücü ve düşündürücü.

E insan Uludağ zengini olunca virüs bünyeye giriş yapmıyor, otelde konaklayıp eller havada zıplayınca virüs yok bu zengin ben hiç bulaşmayayım diyor, Uludağ otelinin mutfağından yemekleri yersen yine bulaşmıyor Corona. Ancak işinden çıkıp evine yetişmeye çalışırken saati biraz geciktiren sıradan yurdum insanı hem cezayı yer hem Allah muhafaza kesin bulaştırır virüsü. Evsiz, sokakta yaşayan adama hafta sonu yasağı kapsamında dışarıda diye polisin hiç anlamaya bile çalışmadan cezayı kestiğini gördü bu gözlerimiz.

Dedim ya Corona tüm dünyada aynı özellikleri taşıyor olabilir ama bizim ülkemizde ikinci bir isim almalı kendine o da mutlak ve mutlak Sınıfsal Virüs olmalı. Ha Uludağ zengini iseniz hiç korkmayın virüs sınıfsal haddini biliyor yanaşmaz size. Yok, o zümreden değilseniz çıkmayın evinizden, işe bile gitmeyin, taşın kökünü yiyin ama Corona olmayın, Corona bulaştırmayın.

 

 

 

 

Yayınlanma Tarihi : 2021-2-15 17:02:56
Okunma Sayısı : 795
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları