TİLKİNİN GÜNLÜĞÜ
Film yeniden başa saracak gibi

Bir yerde bir şeyleri yanlış yapmaya başladık sanki. Yaklaşık iki hafta önce başlayan normalleşme adımlarının ardından ülkemizde günlük vaka sayısında kritik bir artış gözlemleniyor. Günlük 900'lü rakamlarda tutulan düzey, gelinen aşamada 1500'ün üzerine çıkmış durumda.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan yaptığı son paylaşımda, “İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısının altına düştü. Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç artıyor: Hedeften uzaklaşıyoruz. En zayıf noktamız, tedbirsiz iyimserlik. Tedbirli iyimser olalım. Kontrollü Sosyal Hayat dönemine yarın tam olarak geçelim” dedi.

14 Haziran itibariyle günlük vaka sayısı 1562'ye yükseldi. Yani bir anda rakamlar yine Mart ayı ile benzerlikler göstermeye başladı. O zaman herkes korku ve ciddiyetle evindeydi. Şimdi ise herkes dışarıda yersiz bir cesaret ve rehavetle.

Uzmanlar normalleşme sürecinde toplumsal düzeyde bir gevşeme olduğuna ve sürecin halkla iletişim ayağında yeterli adımların atılmadığına dikkat çekiyorlar. Sahiller ve alışveriş merkezleri dolarken, sosyal mesafe kurallarına uyum konusunda sıkı bir denetim ve yaptırım getirilmezken günlük vaka sayısındaki kritik eşiğe yaklaşılacağına dair endişe ise daha da büyüyor.

Geçtiğimiz günlerde de ABD'li bilim insanları, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden hastalara yapılan otopsi çerçevesinde bu kişilerin ağız, burun ve nefes borularından örnekler alarak akciğer üst ve orta kısımlarından parçalar toplayıp kültür yaptılar ve bu bölgelerde virüsün üreyip üremediğini detaylı bir biçimde incelediler. Sonuçta virüsün ağızdan değil burundan girdiğine ve virüsün hücre içine girip bağlanması ve enfeksiyon üretmesinde "ACE reseptörünün önemine" yönelik bilimsel bir bulguyu ortaya koydular.

Sokağa baktığımızda maskeyi doğru bir şekilde kullanan kişi sayısı oldukça düşük. Sosyal mesafeyi önemseyen kimse yok. Bazı iller için uyarı gelse de anlaşılan şu ki kimse gönlüyle kurallara uymuyor net yaptırım şeklinde kurallar konulmalı. Özellikle maske kullanımı dışarıda şart olmalı. Aksi halde gerçekten film yeniden başa saracak…

 

 

Yayınlanma Tarihi : 2020-6-15 15:41:50
Okunma Sayısı : 2648
kiremitçiler

TİLKİNİN GÜNLÜĞÜ Diğer Yazıları